تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

از سریال چمران تا فیلم «هانیه»

تعداد بازدید : 1209
روزهای دفاع مقدسی یک فیلمساز از سریال چمران تا فیلم «هانیه»

گرفتن بزرگداشت‌های متعدد بامناسبت و بی‌مناسبت، تیتر یک کردن، تعریف و تمجیدهای اغراق شده، تکریم گاه و بی‌گاه، نظرخواهی در مورد شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد و گفتگو‌های با ربط و بی‌ربط، تنها بخشی از توجهاتی است که سالهاست جریان شبه‌روشنفکری وطنی صرف مقوله‌ی هنر و هنرمند -البته از نوع مقبول و مطبوع خود- می‌کند. اما ما چه کرده‌ایم برای هنر و هنرمند انقلاب؟

جالب است بدانید که رهبر معظم انقلاب در مورد هنر اسلامی چنین می‌فرمایند: «هنری که امروز به نام هنر اسلامی و هنر انقلابی ارائه می‌شود، آبروی جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است.» حالا سوال انجاست که کدام بزرگ‌داشت؟ چند تیتر یک؟ کدام تمجید و ستایش؟ اصلاً تا چه حد هنرمندان انقلاب را می‌شناسیم؟ آیا می‌دانیم آنها الان کجا هستند و چه می‌کنند؟ چه میزان به فکر این آبروی انقلاب اسلامی هستیم؟

حالا بعد از چندین هفته، مواجهه با بازخوردهای مثبت «سه‌شنبه‌گردی»‌های رجانیوز –چه از سوی مخاطبان و چه از سوی هنرمندان- ما را مصمم‌تر کرده است که باید این مسیر را ادامه دهیم و هر بار با انگیزه‌ی بیشتری از آخرین فعالیت‌های از هنرمندان جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی خبر تهیه‌کنیم. بنابراین شما را دعوت می‌کنیم که ششمین سری از مجموعه مطالب «سه‌شنبه‌گردی با هنرمندان انقلاب» را از دست ندهید:

جلیل سامان؛ روزهای دفاع مقدسی یک فیلمساز از سریال شهید چمران تا فیلم «هانیه»

جلیل سامان از پایان نگارش اولیه‌ی سریالی با موضوع شهید چمران تا آخر این ماه و توافق با حوزه‌ی هنری پیرامون ساخت فیلم «هانیه» خبر داد.

 جلیل سامان –کارگردان سریال‌های پرمخاطب «پروانه» و «ارمغان تاریکی»-  در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون آخرین فعالیت‌هایش گفت: «در حال تحقیق و نگارش فیلم‌نامه‌ای با محوریت زندگی شهید چمران هستم. نگارش اولیه‌ی فیلم‌نامه‌ی این سریال تا پایان این ماه به اتمام می‌رسد و بعد از آن پیش‌تولید کار را آغاز خواهیم‌کرد. احتمالا این سریال در 36 قسمت تهیه شود.»

کارگردان سریال «ارمغان تاریکی» پیرامون تحقیقات این کار ادامه داد: «اخیرا سفری به لبنان داشتم و به قسمت‌های جدیدی از زندگی این شهید بزرگوار دست‌یافتم. اما هنوز زندگی شهید چمران مرموز است. چراکه برخی از نزدیکان ایشان بسیار سخت اطلاعات می‌دهند.»

وی همچنین از توافق با حوزه‌ی هنری بر سر ساخت فیلمنامه‌ی «هانیه» خبر داد و افزود: «بالاخره بعد از چندین سال که تهیه‌کننده‌ای برای ساخت فیلمنامه‌ی «هانیه» پیدا نمی‌شد، با حوزه هنری تا 99 درصد به توافق رسیدیم که این فیلمنامه‌ی دفاع مقدسی را بسازیم.»

فاضل نظری؛ کتاب «ضد» به چاپ دوازدهم رسید

فاضل نظری از چاپ دوازدهم کتاب شعر «ضد» خبر داد.

فاضل نظری –شاعر محبوب کشورمان- در گفتگو با رجانیوز پیرامون استقبال فروان از آخرین کتابش عنوان‌کرد: «کتاب «ضد» به تازگی به چاپ دوازدهم رسیده است. البته من برای فروش بالا کتاب نمی‌نویسم و برای همین هم تا قبل از چاپ هیچ پیش‌بینی خاصی نسبت به فروش کتابم نداشتم.»

او در پایان اضافه کرد: «سرودن شعرهای کتاب «ضد» چهار سال زمان برده است.»

گفتنی است «ضد» توسط انتشارات سوره‌مهر منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نصرت‌الله محمودزاده؛ از جلد دوم کتاب «مسیح کردستان» تا زندگی برادران باکری

نصرت‌الله محمودزاده از نگارش جلد دوم کتاب «مسیح کردستان» و زمان چاپ آخرین رمانش خبر داد.

نصرت‌الله محمودزاده –نویسنده‌ی کتاب پرفروش «مسیح کردستان»- در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون جلد دوم این کتاب اظهار داشت: «در حال تدوین جلد دوم کتاب «مسیح کردستان» هستم که 12 فصل دارد و آخرین جلد از مجموعه کتاب زندگی شهید بروجردی محسوب می‌شود. البته این کار بسیار سنگین است. چرا که زندگی شهید بروجردی بسیار پر فرازونشیب است و به هیچ عنوان خطی نیست.»

«محمودزاده» درباره‌ی فاصله‌ی زیاد میان انتشار جلد اول «مسیح کردستان» با جلد دوم آن افزود: «من می‌توانستم زودتر جلد دوم را به چاپ برسانم، اما می‌خواستم کتابی بنویسم که ماندگار شود و تمام ابعاد زندگی این شهید بزرگوار را پوشش دهد.»

نویسنده‌ی کتاب «رقص مرگ»، همچنین در مورد آخرین رمانش افزود: رمان «سرزمین آبی من» که الهام گرفته از زندگی شهیدان بزرگوار حمید و مهدی باکری است، تا دو ماه آینده توسط انتشارات «قدیانی» به چاپ می‌رسد. این رمان دو شخصیت اصلی به نام‌های سیاوش و باقر دارد که این دو شخصیت را از برادران باکری الهام گرفتم.»

اسماعیل کوشا: از آماده‌سازی تئاتری با موضوع 9 دی تا دزدی که این‌کاره نبود!

«اسماعیل کوشا» از مراحل پایانی آماده‌سازی آلبوم صوتی «آوند عشق» و همچنین تئاتری با موضوع 9دی خبر داد.

اسماعیل ابراهیمی (کوشا) –نویسنده و فعال هنری کشورمان که به تازگی تهیه‌کنندگی تئاتر «سقوط از ارتفاع پست» با موضوع انقلاب بحرین را بر عهده داشت در گفتگو با رجانیوز پیرامون بی‌توجهی‌ها و ناملایمتی‌هایی که با تئاترش شد، عنوان‌کرد: «در حال حاضر مشغول رفع گرفتاری‌های ناخواسته و ناباورانه‌ای که برای نمایش «سقوط از ارتفاع پست» پیش آمد، هستم. این کار اولین نمایش با موضوع بیداری اسلامی و به طور خاص انقلاب بحرین محسوب می‌شد که متاسفانه به دلیل عدم حمایت وزارت ارشاد و سایر مسئولین پس از 4 روز نمایش در تالار وحدت، اجرای این کار متوقف شد. این در حالی‌ست که در آخرین روز اجرا، تالار وحدت تمام طبقاتش پر شد و مردم به صورت ایستاده به تماشای «سقوط از ارتفاع پست» پرداختند.»

وی در مورد زمان اجرای مجدد این تئاتر افزود: «در حال حاضر فقط به عمل کردن به تعهداتم و همچنین پرداخت قرض‌هایی که گرفتم، می‌اندیشم و به فکر اجرای مجدد نیستم.»

کوشا همچین در مورد آخرین فعالیت تئاتری‌اش تصریح کرد: «این روزها مشغول آماده‌سازی تئاتری با موضوع «9 دی» به سفارش سازمان اوج هستیم که انشاءالله قرار است در سالگرد این روز تاریخی روی صحنه برود.»

نویسنده‌ی کتاب «پر پرواز» در مورد دل‌مشغولی‌های این روزهایش ادامه‌داد: «مراحل آماده‌سازی آلبوم صوتی «آوند عشق» به پایان رسیده و انشاءالله هفته‌ی آینده در چهارمین عصر خاطره با هنر مبارزه که در سازمان اوج برگزار می‌شود، رونمایی خواهد شد. این آلبوم خاطرات جنگ را در یک اقدام نوآورانه با موسیقی و مداحی آواز و ... تلفیق کرده‌است که برای مخاطبان با سلائق و سنین مختلف جذاب خواهد بود.»

این نویسنده کهنه‌کار پیرامون کتاب‌های اخیرش گفت: «کتاب «حکایت پرواز» با موضوع خاطرات من از سال 72 و کاری که با شهیدآوینی شروع کردیم و با مرحوم ملاقلی‌پور ادامه دادیم، تقریباً یک ماه پیش چاپ‌شد.»

وی با ذکر خاطره‌ی جالبی در موردی دزدی نسخه‌ی اصلی این کتاب گفت: «البته یک اتفاق بسیار جالب برای این کتاب افتاد. قبل از اینکه کتاب را برای چاپ به انتشارات ببرم، سارقی کیفم را که حاوی نسخه‌ی اصلی کتاب و مقداری پول بود، دزدید. اما بعد از 50 روز کیف را با تمام محتویاتش پس‌فرستاد و روی کتاب یادداشتی را نوشته بود که من آن یادداشت را عیناً پشت جلد کتاب چاپ کردم. آن یادداشت این بود: «داداش ما دزد نبودیم و نیستیم. یه اشتباهی کردیم و کیفتو برداشتیم. بعد که کتاب توشو خوندیم فهمیدیم که ما این کاره نیستیم.» بعد از این اتفاق من یک فصل به کتابم اضافه کردم تحت این عنوان: فصل عشق دزدیدنی نیست.»

وی در پایان در مورد کتاب جدیدش افزود: «در حال نگارش کتابی با نام «این صدف مروارید ندارد» هستم، که خاطرات خودم از قبل انقلاب، چگونگی انقلابی شدنم، چگونگی آشنایی با حاج احمد متوسلیان و ... را در این کتاب گردآوری کردم.»

نرگس آبیار: «شیار 143» به جشنواره‌ی فیلم فجر امسال می‌رسد

نرگس آبیار از انجام مراحل نهایی ساخت فیلم سینمایی «شیار 143» خبر داد.

نرگس آبیار –کارگردان فیلم «اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند»- در گفتگو با خبرنگار رجانیوز پیرامون آخرین ساخته‌ی سینماییش گفت: «در حال حاضر مراحل صداگذاری و جلوه‌های ویژه‌ی فیلم سینمایی «شیار 143» را پشت سر می‌گذاریم و به امید خدا فیلم به جشنواره‌ی فجر امسال خواهد رسید. این فیلم داستان زنی را بازگو می‌کند که ماجراهای عجیبی در جنگ برایش پیش می‌آید.»

وی همچنین درمورد زمان اکران فيلم «اشياء از آنچه در آيينه مي بينيد به شما نزديكترند» که امسال در بخش استعدادهای درخشان جشنواره شانگهای چین به نمایش درآمد، افزود: «برای اکران درخواست دادیم اما با توجه به صف شلوغ فیلم‌های منتظر برای اکران، از زمان دقیق نمایش فیلم اطلاعی ندارم.»

فیلم سینمایی «شيار 143» به تهیه کنندگی ابوذر پورمحمدی و محمدحسین قاسمی در بخش خصوصی تولید شده و مریلا زارعی، مهران احمدی، گلاره عباسی، جواد عزتی، یداله شادمانی و ... به عنوان بازیگر در آن حضور دارند.

کامران پارسی‌نژاد؛ رمان‌های «شب دنیا» و «از ، که می‌گذرم» در مراحل پایانی نگارش

کامران پارسی‌نژاد از مراحل پایانی نگارش دو رمان  با نام‌های «شب دنیا» و «از ، که می‌گذرم» خبر داد.

کامران پارسی‌نژاد –نویسنده، منتقد و پژوهشگر ادبیات داستانی- در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون آخرین کتاب‌هایش گفت: «رمان «شب دنیا» مروری است بر تمامی تئوری‌ها و آرمان‌های دفاع مقدس. این رمان با رویکردی فلسفی به موضوعاتی مانند: شهید، شهادت، قضا و قدر و سایر موضوعات در جنگ می‌پردازد. نگارش این کتاب 250صفحه‌ای دوسال طول کشید و تا 4 ماه آینده توسط انتشارات «عصرداستان» به بازار عرضه می‌شود.»

نویسنده‌ی کتاب‌هایی چون «فرصتی برای شیخ»، «طرح داستان» و «شهید مدرس» در مورد دیگر رمانش افزود: «کتاب «از ، که می‌گذرم» به دغدغه‌ها و جریان‌های فکری دانشجویان می‌پردازد که تاکنون 150 صفحه از آن را نوشتم و انشاءالله بعد از عید نگارش این کتاب به اتمام می‌رسد.»

محسن اسلام‌زاده؛ «پیمان‌های پنهان» و «سفر به پشتون‌ها» در جشنواره‌ی عمار

محسن اسلام‌زاده با دو مستند به جشنواره‌ی عمار سال جاری می‌آید.

محسن اسلام‌زاده –مستندساز جوان و از برگزیدگان جشنواره عمار در دوره‌ی سوم- در گفتگو با خبرنگار رجانیوز پیرامون آخرین فعالیت‌هایش عنوان‌کرد: «در جشنواره‌ی عمار سال جاری با دو مستند شرکت خواهم کرد. اولین مستند که با موضوع سوریه تهیه شده‌است، «پیمان‌های پنهان» نام دارد که کار مشترک بنده وآقای اصغرزاده و تهیه‌کنند‌گی آن بر عهده‌ی  مرکز مستندسازی حقیقت است. این مستند 30 دقیقه‌ای به داستان مردم عادی که در سوریه به دفاع از این کشورمشغولند، می‌پردازند.»

کارگردان مستند «اندیشه حیات» در مورد دیگر مستندش که در جشنواره‌ی عمار چهارم حضور خواهد داشت، افزود: «مستند بعدی‌ام «سفر به پشتون‌ها» نام دارد. موضوع این مستند پشتون‌ها‌ هستند که در اصل آن‌ها افغانستان را بوجودآوردند. افغانستان در طول 250 سالی که از استقلالش می گذرد، تحت حاکمیت مطلق پشتون‌ها بوده و هست. ما در این مستند از بوجود آمدن افغانستان تا بوجود آمدن طالبان را روایت می‌کنیم.»

«اسلام‌زاده» در مورد ضرورت تولید این مستند اضافه کرد: «ساخت «سفر به پشتون‌ها»  از این لحاظ ضروری است که پشتون‌ها مدام به کشور ما اتهام می‌زنند که ایران، به فرهنگ پشتون‌ها احترام نمی‌گذارد و یک‌بار هم در ماه‌های اخیر مقابل سفارت کشور ما تجمع کردند. ولی این مستند نشان می‌دهد که این طور نیست و ما سعی کردیم که با نگاهی بی طرف به نقش پشتون‌ها در صحنه‌ی سیاسی افغانستان بپردازیم.»

این مستندساز که با مستند «اسرار زندان ابوسلیم» در جشنواره‌ی الجزیره 2013 حضور دارد، در مورد دیگر مباحث طرح شده در «سفر به پشتون‌ها» تصریح کرد: «همچنین در این مستند به مسائل دیگری همچون مکتب «دیوبند» به عنوان پشتوانه‌ی فکری طالبان و خط مرزی «دیورند» که همواره مورد اختلاف میان افغانستان و پاکستان بوده و تأثیر زیادی بر تحولات دو دهه اخیر در افغانستان داشته و.... پرداخته شده است.»

گفتنی است که «سفر به پشتون‌ها» به 5 زبان فارسی،عربی، انگلیسی، اردو و پشتون و با حمایت مرکز فرهنگی میثاق تهیه شده‌ است.