تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

برخی از رشته‌ها متناسب با شخصیت زنان نیست

تعداد بازدید : 1070
برخی از رشته‌های دانشگاهی متناسب با شخصیت زنان نیست

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(صلی الله علیه وآله) با اشاره به روایت دیگری از اهل بیت (علیه السلام) افزود: در قیامت بیشترین مردم از نظر گناه کسانی هستند که سخنان بیهوده بیشتری گفتند، یعنی افرادی که سخنان خود را مدیریت نکردند.

کارشناس مسائل دینی با اشاره به رعایت ادب در هنگام گفت‌وگو به بررسی چگونگی سخن گفتن با دوست پرداخت و تصریح کرد: در روایات آمده است که بهترین دوست کسی است که فرد را متوجه خدا کرده و از گناه منع کند.

استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه فرد نباید با افرادی که او را از عبادت و والدین دور می‌کند، رفاقت کند عنوان کرد: حضرت عیسی(علیه السلام) دوست خوب را فردی می داند که اگر سخن بگوید سبب افزایش علم دوست می‌شود و همین دوست خوب یکی از رموز موفقیت بزرگان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: آقای قرائتی می‌گفت «زمانی که شهید مطهری از تهران به قم برای تدریس می‌آمد بنده از ایشان درخواست می‌کردم تا در منزل ما مهمان باشند، شهید مطهری نیز می‌پذیرفت، وقتی شهید به تهران بر می‌گشت من نیز با او می‌رفتم و در راه مسائل و مباحث را مطرح می‌کردم و پاسخ‌های خود را دریافت می‌کردم، وقتی به تهران می‌رسیدم من با اتوبوس به قم بر می‌گشتم».

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(صلی الله علیه وآله) با بیان این‌که گاهی یک دوست خوب سبب تغییر مسیر زندگی فرد می‌‌شود اظهار کرد: ممکن است دوست سبب مسجدی شدن دوست یا معتاد شدن او شود، در روایت آمده «بهترین دوست فردی است که دوست را در گرفتاری‌ها تنها نگذاشته و در سختی‌ها به دوست خود کمک کند».

وی با اشاره به آداب گفت‌وگو میان همسران، گفت: اسلام نسبت به خوش اخلاقی و خوش رفتاری تأکید فراوانی دارد ولی متأسفانه برخی از افراد خانواده و فرزندان خود را آزار می‌دهند.

استاد حوزه و دانشگاه به روایتی از حضرت محمد(علیه السلام) اشاره کرد و عنوان کرد: پیامبر(صلی الله علیه وآله) در روایتی به امیرمؤمنان(علیه السلام) می‌فرمایند «یا علی نماز اول وقت، دفن سریع جنازه و ازدواج مرد بی زن و زن بی شوهر را به تأخیر نینداز»، در روایت دیگری آمده «اسلام هیچ بنیانی را همانند ازدواج بنیان نکرده است».

وی با اشاره روایتی دیگر از امام صادق (علیه السلام) خاطر‌نشان کرد: مرد باید در خانه معاشرت خوب، عدم سخت‌گیری نسبت به همسر و کودکان و غیوری داشته باشد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(صلی الله علیه وآله) افزود: متأسفانه افراد در خانه با یک‌دیگر صمیمی نبوده و باهم سرد رفتار می‌کنند، فرد باید در خانه خوش اخلاق و مهربان باشد و هر چند این صفات در ذاتش نباشد باید به خود بقبولاند که این‌گونه باشد.

وی با اشاره به اینکه فرد با نامحرم نیز در حد ضرورت می‌تواند سخن بگوید، عنوان کرد: فرد نباید سخنان تحریک کننده بیان کند و این سخنان نباید به گونه‌ای باشد که افراد با موبایل یا چت سخنان تحریک‌آمیزی را بیان کنند، فرد اندک اندک سقوط می‌کند.

کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: به این میزان حضور زنان در جامعه ضرورت ندارد، بنده نمی‌گویم زن پزشک یا معلم شود ولی برخی از مشاغل در جامعه صرفا تحقیر بانوان است، کرامت و شخصیت زن را زیر سئوال برده و خرد می‌کند، حتی برخی از رشته‌های دانشگاهی متناسب نیست، در رشته‌های همانند مامایی بانوان باید متخصص باشند نه آقایان، یا بانوان در برخی از رشته‌ها که متناسب آن‌ها نیست فعالیت می‌کنند، البته اسلام رشته‌ها و شغل‌ها متناسب همگام با قشر زن را منع نکرده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(صلی الله علیه وآله) سخن گفتن با جاهلان را نوع دیگری از گفت‌وگو برشمرد و اظهار کرد: فرد در برخورد با جاهلان بسیار توجه کند، برخی از افراد خود کم بینی،‌ خواری نفس و کمبود شخصیت دارند در سخن گفتن با این افراد باید بسیار توجه کرد،‌ انسان بنده احسان است، زبان گاهی یک مخالف را موافق و موافق را مخالف می‌کند، گفت‌وگوی سبب جذب و یا ترد افراد می‌شود.