تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

معرفی دو کتاب‌ درباره فتنه و 9 دی

تعداد بازدید : 2293
معرفی دو کتاب‌ از دو استاد حوزه و دانشگاه درباره فتنه و 9 دی تقابل سه گفتمان به بهانه یک انتخابات

تقابل سه گفتمان به بهانه یک انتخابات
 
«در یک نگاه کلان سه قرائت از اسلام در بین مسلمان ها وجود دارد: یکی قرائت سکولاریست های مسلمان از اسلام است، که غرب را دربست قبول دارند، جبهه دوم طرفداران مدرنیته ذاسلامی هستند، کسانی که تجدد را قبول دارند، یا لااقل وجه هایی از تجدد را قبول دارند اما آن را فاقد یک اخلاق و معنویت قابل قبول می دانند و می خواهند ترکیبی از معنویت و اخلاق اسلامی با دستآوردهای تجدد بسازند ایده آلی که برای دنیای اسلام ارائه می دهند ایجاد یک ژاپن را توام با اخلاق و معنویت اسلامی داشته باشد.

جبهه سوم جبهه طرفداران تمدن اسلامی است که معتقد به مدنیتی متمایز با جریان تجدد است؛ مدعی است که اسلام می تواند تمدن جدیدی را مبتنی بر فرهنگ، معنویت، اخلاق و ایدئولوژی اسلام بنا گذارد.
انتخابات دهم صحنه رو در روئی این سه دیدگاه بود.»

شاید همین چند خط برای آشنا شدن با آنچه در کتاب «کالبدشکافی فرهنگی فتنه 88» انتظارمان را می کشد کافی باشد. این کتاب مجموعه‌ای از سخنرانی ها و گفتگوهای حجت الاسلام محمدمهدی میرباقری است که در آنها وقایع و تفاقات انتخابات 88 محوریت داشته است.

این کتاب در دو بخش سخنرانی ها و مصاحبه ها توسط حسن نوروزی تنظیم شده است. بخش نخست این کتاب در چهار فصل با عناوین:

1-تحلیل فتنه 88 در آئینه فرهنگ

2-دولت اسلامی و انتخابات

3-نیروهای انقلاب و صف بندی جدید

4-ریزش ها و رویش های انقلاب

این سخنرانی ها از سوی حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری در ایام انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری  و حوادث فتنه گون بعد از آن در سال 88 و در شهر مقدس قم ایراد شده است.

 

بخش دوم این کتاب مربوط به مصاحبه های رئیس فرهنگستان علوم اسلامی می‌شود، که این مصاحبه ها بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای کشور داشت. این بخش در سه فصل تنظیم شده است که عناوین این سه فصل به شرح ذیل است:

1-نقد برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری

2-تحلیل انتخابات دهم ریاست جمهوری

3-آینده پژوهی فتنه 88

«نویسنده در این کتاب اظهار می دارد دو جریان اول با دو نیت متفاوت نسخه های سکولار از جنس غربی شدن یا نهایتا در مورد دوم با نسخه توسعه غربی با انگیزه های معنوی از جنس ژاپن اسلامی ارائه می دهد. صف بندی در انتخابات دهم حول این دو نگاه کلان بود و حتی اگر مناظره ها هم به آن صورت برگزار نمی شدند جریان سکولار بازهم در مقابل انقلاب صف بندی می کرد.»

مجموعه مذکور از سوی فرهنگستان علوم اسلامی با قطع وزیری و در ۱6۰ صفحه و همچنین تیراژ 2۰۰۰ نسخه با قیمت 27000 ریال توسط انتشارات کتاب فردا منتشر شده است.

 

 

این همه فتنه و این همه استقامت 

کتاب «انقلاب اسلامی در بوته آزمون، جنگ نرم بیست ساله و فتنه 88» یک کتاب جامع و قوی با رویکرد تحلیلی است که فتنه 88 را بهانه‌ای قرار داده تا به جنگ نرم 20 ساله دشمنان علیه جمهوری اسلامی بپردازد. اما در این کتاب بخشهایی وجود دارد که حتی خواندن خلاصه یا عناوین آنها رغبت زیادی در انسان برای مطالعه کتاب برمی انگیزد.

مثلا یکی از این فصلها فصل چهارم است که به بررسی کارنامه شخصیت‌های سیاسی تاثیرگذار در جنگ نرم و فتنه88 می‌پردازد و به جرات می‌توان ادعا کرد که یکی از قوی‌ترین و جذاب‌ترین فصل‌های کتاب است که هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، میرحسین موسوی، محسن رضایی، موسوی خوئینی‌ها از محور های اصلی آن است.

 

نویسنده در قسمتی از این فصل می نویسد: با قطعی شدن حضور میرحسین، خاتمی صحنه انتخابات را ترک کرد و طی بیانیه‌ای از موسوی حمایت کرد. میرحسین سپس به دیدار هاشمی رفسنجانی رفت. هاشمی در دیدار با موسوی ضمن ابراز خوشحالی از حضور میرحسین موسوی در انتخابات گفته: حضور شما نیروهای اصیل انقلاب را دلگرم می‌کند. شما محکم بایست و شعارها و برنامه‌های شفافی را ارائه دهید و به روز باشید و تبلیغات را هم خوب جواب دهید تا قشر جوان را جذب کنید. میرحسین هم در این دیدار گفت: شما از استوانه‌های نظام هستید. هر وقت می‌دیدم که چگونه به شما توهین می‌شود ناراحت می‌شدم وجه مشترک من و شما تغییر در مدیریت کشور است.

بغیر از این فصل، کتاب شش فصل دیگر هم دارد. فصل نخست با عنوان کلیات به انقلاب اسلامی و اثرات آن می‌پردازد، فصل دوم سیاست‌ها و راهبردهای دشمنان در جنگ نرم بیست ساله است و فصل سوم نیز عملی کردن اهداف وراهبردهای جنگ نرم دشمن در ایران(بومی‌سازی) است. فصل چهارم که گفته شد، فصل پنجم به جریان‌های سیاسی و جنگ نرم دشمن، فصل ششم نقش ولایت وامامت در مدیریت بحران و ختم غائله و فصل آخر نیز به نتیجه‌گیری از مطالب کتاب پرداخته است.

عبدالکریم سروش، محمد مجتهدشبستری، مرکز تحقیقات استراتژیک، استراتژی های اپوزیسیون در ذات جنبش ادعایی، جمعیت توحید و تعاون و حزب مشارکت ایران اسلامی محتوای فصل سوم را تشکیل می‌دهند که پرداختن به این سوژه ها در افق بلندی که نویسنده از آن به موضوع نگریسته است جذاب و خواندنی ست.

«انقلاب اسلامی در بوته آزمون» با زیر عنوان جنگ نرم بیست ساله و فتنه88، به قلم منوچهر محمدی، درقالب یک کتاب 779 صفحه‌ای و توسط  سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ رسیده است.