تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

در شب فیس‌بوکی «دیروز امروز فردا»؛

تعداد بازدید : 1351
در شب فیس‌بوکی «دیروز امروز فردا»؛مردم با «فیلترینگ بد» مشکل دارند

 تهیه یک نرم افزار و سخت‌افزار نسبتاً ساده مثل فیلترینگ هوشمند که در دنیا جواب داده، گاهی برای دولت سخت می‌شود، حتی اگر به توانمندی داخلی هم نخواهیم اعتماد کنیم، می‌توانیم این سامانه را وارد کنیم.

برنامه «دیروز،امروز، فردا» این هفته که قرار بود با حضور جهانگرد(معاون وزیر ارتباطالت و فناوری اطلاعات) و اخوان عضو شورای عالی فضای مجازی و حول محور باید‌ها و نبایدهای شبکه های اجتماعی از شبکه سه سیما پخش شود، با توجه به غیبت جهانگرد، با حضور اخوان و اجرای رنجبران پخش شد.

رنجبران مجری برنامه دیرز، امروز، فردا در خصوص غیبت جهانگرد در این برنامه، گفت: قرار بود جهانگرد از طرف دولت در برنامه حاضر و نظرات خود را در مورد شبکه‌های اجتماعی تبیین کند اما ده دقیقه قبل از برنامه به ما اعلام کردند که در برنامه حاضر نخواهند شد.

عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی کشور و دبیر سابق این شورا با انتقاد از سیاستگذاری ناصحیح در حوزه فضای مجازی کشور در زمینه فیلترینگ و با اشاره به دلایل شکست حرکت خودجوش کاربران ایرانی در تحریم چندروزه موتور جستجوگر گوگل در ایران در دولت گذشته گفت: تحریم سرویس های خارجی در ایران، منفعت عده ای را تهدید می کند.

 مهدی اخوان بهابادی که مهمان برنامه تلویزیونی دیروز امروز فردا با موضوع "شبکه های اجتماعی؛ بایدها و نبایدها" بود گفت: امکان فنی فیلترینگ هوشمند در کشور وجود دارد اما باید دید چرا اجرایی نمی شود.

نبود جمع بندی واحد در مورد فیلترینگ

عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی با اشاره به نقش پررنگ شبکه های اجتماعی در زندگی جوانان و نوجوانان اظهار داشت: اگرچه استفاده از شبکه های اجتماعی در زندگی جوانان و نوجوانان ما الزامی نبوده و نیاز واقعی محسوب نمی شود و بیشتر جنبه تفننی دارد اما با توجه به فعالیتهای صورت گرفته، شبکه های اجتماعی فضای مجازی نقش پررنگی را در زندگی جوانان ما ایفا می کنند.

وی با اشاره به وضعیت فعلی تصمیم گیری در دسترسی و یا عدم دسترسی به شبکه های اجتماعی خارجی در کشور گفت: میان مسئولان و تصمیم گیران کشور در این زمینه تفاوت دیدگاه و سلیقه وجود دارد هرچند که در برخی موارد نیز مشترکاتی دیده می شود.

دبیر سابق شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه در اصول کلی فیلترینگ شبکه های اینترنتی در کشور تفاوت نظر وجود ندارد ادامه داد: تمامی مسئولان معتقدند که اینترنت و شبکه های اجتماعی خارجی به غیر از ضرر دارای منفعت هم هستند؛ براین اساس اگر بتوان راه حلی پیدا کرد که از منفعت این ابزار استفاده کرده و جلوی ضرر آن را بگیریم مشکل رفع می شود اما در روش اجرای این موضوع دیدگاههای متفاوت وجود دارد.

اخوان با تاکید بر اینکه دو دیدگاه در زمینه دسترسی به شبکه های اجتماعی خارجی در میان مسئولان وجود دارد گفت: یک دیدگاه حاکی از آن است که تا زمانیکه نمی توان جلوی ضرر این شبکه ها بگیریم نباید اجازه رونق شبکه های اجتماعی خارجی را در کشور داد؛ اما دیدگاه دیگری نیز وجود دارد مبنی بر اینکه این شبکه ها در دسترس قرار گیرند و به مرور جلوی ضررهای آن را بگیریم؛ اما تاکنون به جمع بندی واحدی در این زمینه نرسیده است.

کلید حل معضل فیلترینگ در دست دولت

عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی از نبود جمع بندی واحد در سیاستگذاری فیلترینگ به عنوان یک معضل نام برد و گفت: کلید راه حل این معضل در دست دولت است.

وی با اشاره به اجرای فیلترینگ در داخل کشور توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: کارگروه تعیین مصادیق، محتوای مجرمانه را تشخیص می دهد و وزارت ارتباطات مجری اجرای آن است.

اخوان سیاستهای فیلترینگ را خاص یک دولت خاص ندانست و اظهار داشت: در این زمینه بین دولتهای مختلف، دیدگاههای مختلف وجود ندارد چرا که اگر تفاوت دیدگاه دولتها در این زمینه وجود داشت در مدت زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، اوضاع نسبت به قبل متفاوت می شد اما شاهد هستیم که در این مدت، اتفاق خاصی نیافتاده است.

وی با تاکید براینکه مشابه سیاستهای فیلترینگ کشور ما در سایر کشورها نیز این موضوع دیده می شود خاطرنشان کرد: در سایر کشورها این مسائل به حدی ظریف و هوشمندانه پیاده سازی می شود که کاربران احساس نارضایتی ندارند اما در کشور ما به دلیل مسائل فنی، کاربران همواره به دولت فشار می آورند که مشکل فیلترینگ حل شود.

دبیر سابق شورایعالی فضای مجازی کشور تفکیک محتوای مجرمانه از غیر مجرمانه را تنها راهی دانست که نارضایتی ها را کاهش می دهد و گفت: اما دولت به دلیل آنکه نمی تواند محتوای غیرمجرمانه را از محتوای مجرمانه و خاص حذف کند ناچار به حذف کل محتوای موجود در فضای شبکه های اجتماعی است.

انجام کار کارشناسی در شورایعالی فضای مجازی

اخوان با تاکید بر اینکه در روش اجرای فیلترینگ میان مسئولان نظام، دیدگاه واحدی وجود نداشته و تفاوت سلیقه وجود دارد گفت: در جلسات شورایعالی فضای مجازی در دولت گذشته و در یکی از جلسات این شورایعالی در دولت یازدهم، در این زمینه مباحثی مطرح و مقرر شد برای تصمیم گیری واحد در این زمینه کار کارشناسی انجام شود.

وی افزود: تفاوت سلیقه در حوزه فضای مجازی کشور و بحث مربوط به فیلترینگ لزوما نظر کارشناسی برخی افراد نبوده و مسائل حاشیه ای نیز روی آن تاثیر می گذارد.

مسخره کردن فلسفه فیلترینگ کشور

عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی با انتقاد از سیاستهای حاکم بر اجرای فیلترینگ سایتهای اینترنتی در کشور تصریح کرد: زمانی که سایتهای اینترنتی را فیلتر می کنیم اما ابزارهای فیلترشکن را برای دور زدن سامانه فیلترینگ باز می گذاریم تا کاربران به وفور از فیلترشکن ها استفاده کنند این به معنای مسخره کردن فلسفه فیلترینگ است.

وی ادامه داد: اگر قرار است سایتی در دسترس قرار نگیرد باید کاملا از دسترس خارج شود و به راحتی با ابزارها و نرم افزارهای فیلترشکن قابل دسترسی نباشد.

مردم با "فیلترینگ بد" مشکل دارند

اخوان بهابادی با تاکید براینکه مردم با "فیلترینگ بد" مشکل دارند گفت: به طور قطع مردم نیز نمی خواهند به محتوای غیراخلاقی در خانه هایشان دسترسی داشته باشند؛ اما قطعا این نوع فیلترینگ جواب نمی دهد و باید به فکر فیلترینگ هوشمند بود.

تحریم سرویس های خارجی در ایران، منفعت عده ای را تهدید می کند

دبیر سابق شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه امکان فنی فیلترینگ هوشمند در کشور وجود دارد اما باید دید چرا اجرایی نمی شود به اتفاقی که سال گذشته و در دولت قبل در مورد استفاده از موتور جستجوی گوگل افتاد اشاره کرد و گفت: در دولت قبل و در یک بازه زمانی فیلم توهین به حضرت رسول (ص) در دنیا پخش شد در این راستا حرکت خودجوش از سوی کاربران ایرانی در فضای مجازی شکل گرفت و استفاده از موتور جستجوی گوگل ظرف چند روز در ایران تحریم شد.

وی ادامه داد: اما ناگهان و با تحریم استفاده از موتور جستجوی گوگل در ایران، سرویس ایمیل این موتورجستجو "جی میل" بدون دلیل فیلتر و از دسترس کاربران ایرانی خارج شد؛ ما پیگیری کردیم که چرا ایمیل قطع شد، گفتند نمی توانیم سرویس موتور جستجو را قطع کنیم و سرویس ایمیل در دسترس باشد. در نهایت بعد از چند ساعت بحث و حتی تهدید، توانستیم این مشکل را حل کنیم و سرویس ایمیل را در دسترس مردم قرار دهیم.

اخوان با اشاره به شکایت مردم از قطع سرویس ایمیل در آن بازه زمانی ادامه داد: این موضوع و تصمیم گیری صورت گرفته، سبب شد یک حرکت خودجوش مردمی که منجر به تحریم سرویس خارجی گوگل در ایران بود ناکام بماند.

وی با بیان اینکه البته این تصمیمات در لایه های بالای نظام نیست افزود: تحریم سرویس های خارجی در ایران، منفعت عده ای از مسئولان را تهدید می کند.

خرم آبادی: فیس بوک و توئیتر را با قاطعیت بستیم

از سویی دیگر  دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه اعضای این کارگروه به جمع بندی واحد در زمینه فیلترینگ رسیده اند، گفت: دو شبکه اجتماعی فیس بوک و توئیتر با قاطعیت فیلتر شده اند چرا که محتوای مجرمانه داشته و معاند نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

ماهیت شبکه های اجتماعی از اساس دارای اشکال نیست

عبدالصمد خرم آبادی با بیان اینکه ماهیت شبکه های اجتماعی از اساس دارای اشکال نیست و در بسیاری از موارد دارای مزایای بسیاری است اظهار داشت: شبکه های اجتماعی ابزار و راهکاری برای قراری ارتباط افراد جامعه با یکدیگر است و این شبکه ها مختص فضای مجازی نبوده و در جامعه سنتی نیز نمونه هایی از آن دیده می شود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با استفاده از شبکه های اجتماعی به پیروزی رسید و امام خمینی نهایت استفاده را برای پیروزی انقلاب از این شبکه ها داشتند ادامه داد: مساجد را می توان نمونه بارزی از شبکه های اجتماعی واقعی برشمرد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی با تاکید براینکه هیچکس مخالف شبکه های اجتماعی نیست و باید از این شبکه ها نهایت استفاده را برد، گفت: آنچه که همه دولتها و مسئولان کشور با آن مخالف هستند تهاجمی است که از طریق شبکه های اجتماعی که محتوای آن را نیز برخی کشورهای خاص کنترل می کنند ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه با تقویت شبکه های اجتماعی داخلی می توان کاربران را به سمت استفاده از شبکه های اجتماعی ایرانی سوق داد افزود: شبکه های اجتماعی از نظر قانونی مانند نشریات است که براساس قانون مطبوعات، چنانجه این نشریه منجر به فساد و فحشا، اخلال در مبانی و احکام اسلام، اقدام علیه امنیت جامعه و اهانت به مقدسات و فاش کردن اطلاعات افراد شود انتشار آن ممنوع است.

خرم آبادی که میهمان تلفنی برنامه تلویزیونی دیروز امروز فردا بود با تاکید براینکه دو شبکه اجتماعی فیس بوک و توئیتر را به دلیل اینگونه محتوای مجرمانه و اینکه به مبانی اسلام لطمه می زنند با قاطعیت بستیم اضافه کرد: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه 13 عضو دارد که 6 عضو آن را وزرای اطلاعات، ارتباطات، علوم، ارشاد، دادگستری و آموزش و پرورش تشکیل می دهند و 7 عضو دیگر نیز شامل روسای سازمان صداو سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی، شورایعالی انقلاب فرهنگی، دادستان کشور و دو نماینده مجلس هستند. این کارگروه با قاطعیت بر فیلتر فیس بوک و توئیتر تاکید دارد.

مردم نیز خواهان فیلتر محتوای مجرمانه هستند

وی با بیان اینکه مردم نیز خواهان فیلتر محتوای مجرمانه هستند تصریح کرد: در سایت internet.ir روزانه بیش از 800 مورد گزارش از تخلفات سایتها از مردم دریافت می شود که این نشان می دهد مردم نیز خواهان مسدود کردن محتوای مجرمانه هستند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی ادامه داد: در برخی مواقع می توان محتوای مجرمانه را از غیرمجرمانه بدون فیلترکردن کل سایت جدا کرد اما در شرایط فعلی از نظر فنی این امکان وجود ندارد. براین اساس در کارگروه، در جمع بندی واحدی به این نتیجه رسیدیم که فیس بوک و توئیتر را فیلتر کنیم؛ مردم فیلترینگ شبکه های معاند را می پذیرند.

خرم آبادی در مورد استفاده برخی از مسئولان از شبکه های اجتماعی خارجی مانند فیس بوک گفت: در جلسه کارگروه تعیین مصادیق که هر 6 وزرای کابینه نیز در آن شرکت داشتند همه اعضا به اتفاق معتقد بودند که باید جلوی محتوای مجرمانه علیه اخلاق و مقدسات و عفت عمومی گرفته شود؛ حال اینکه یک مسئول می گوید می شود جلوی محتوای ناسالم را گرفت اما فیس بوک در دسترس باشد این اختلاف سلیقه فنی است که باید رفع شود.

محتوای مجرمانه از غیرمجرمانه در صفحات اینترنتی قابل تفکیک نیستند

وی با بیان اینکه هم اکنون محتوای مجرمانه از غیرمجرمانه در صفحات اینترنتی قابل تفکیک نیستند ادامه داد: در این زمینه اختلاف سلیقه وجود دارد اما این به معنای آن نیست که کسی موافق دسترسی به محتوای مجرمانه باشد؛ اگر چنین باشد صلاحیت مسئولیت در کشور را نخواهد داشت و خلاف قانون اساسی کشور عمل کرده است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی با تاکید براینکه شبکه های اجتماعی خارجی به وفور در کشور قابل دسترس است و ما فقط دو شبکه اجتماعی را فیلتر کرده ایم تصریح کرد: هم اکنون شبکه اجتماعی داخلی کلوب در ایران از فیس بوک بازدیدکننده بیشتری دارد. همچنین سایر شبکه های اجتماعی داخلی مانند فیس نما، تبیان و افسران قابل رقابت با شبکه های اجتماعی خارجی هستند.

وی با بیان اینکه نباید اطلاعاتمان را روی شبکه های اجتماعی خارجی قرار دهیم افزود: موسس فیس بوک یک جوان یهودی امریکایی است که جزء 4 نفر اول صهیونیستهای تاثیرگذار در جهان محسوب می شود و این شبکه را به عنوان ابزار جاسوسی در اختیار سازمان سیا قرار داده است.

خرم آبادی با تاکید براینکه در کارگروه تعیین مصادیق همه معتقدند که باید نهایت استفاده را از شبکه های داخلی برد و نباید مردم را از استفاده از این شبکه ها محروم کرد گفت: این موضوع به استثنای دو شبکه فیس بوک و توئیتر است. ما با محتوای این دو شبکه موافق نیستیم