تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

"مریم"؛‌ چادری که رسانه ملی به ترویج آن کمک کرد

تعداد بازدید : 1748
"مریم"؛‌ چادری آراسته که رسانه ملی به ترویج آن کمک کرد

تاکید مدرسه این بود که دانش آموزان حتما باید از پوشش چادر استفاده کنند ولی این چادرهای ساده اصلا مورد قبول دانش آموزان دختر قرار نمی گرفت؛ چراکه آن ها با این همه وسایل که هر روز با خود به مدرسه می آوردند توان نگهداری از چادرهای ساده را نداشتند و خیلی از دختران ان مدرسه زمانی که به جلوی درب مدرسه می رسیدند؛ چادر به سر می کردند و یا در هنگام رفتن چادر هایشان را در کیف هایشان می گذاشتند. این مسئله به یکی از دغدغه های مهم مدیر مدرسه تبدیل شده بود؛ چراکه او می خواست فرهنگ عفاف و حجاب را در بین دانش آموزان ترویج کند ولی با این روند هدفش به مقصد نمی رسید که هیچ بلکه دانش آموزان را نیز از چادر خسته کرده بود.

این کشمکش ها در ذهنش ادامه داشت تا اینکه مادر یکی از دانش آموزان؛‌ چادری را برای نمونه به مدرسه آورد که نظر مدیر را جلب کرد. این چادر به دانش اموزان اجازه می داد که به راحتی از کوله پشتی استفاده کنند و ظاهر بسیار زیبایی داشت و راحتی خوبی را با خود به همراه می آورد. خانم مدیر این مدل چادر را در مدرسه عرضه کرد و از قضا با استقبال خوب دانش اموزان دختر مواجه شد و چند ماه بعد، دیگر دانش آموزی را پیدا نمی کردی که قبل از ورود به مدرسه چادر را از کیف خارج کرده و به سر کند بلکه همه دختران در راه مدرسه نیز از این چادر که نامش مریم است به معرفی آن بپردازیم، ‌استفاده می کردند.

همیشه به دنبال چادری بودم که وزنش روی شانه‏ها باشد

منظره عراقی طراح چادر مریم در خصوص دلیل طراحی این چادر به خبرنگار رجانیوز می گوید: همیشه به دنبال چادری بودم که وزنش روی شانه ها باشد نه روی سر و چادرهای کله قندی (نیم دایره ساده)‌که تا آن موقع بود این نیاز مرا برطرف نمی کرد تا اینکه در سال 86  چادر مریم را به گونه ای طراحی کردم که قسمت بدنه روی شانه ها باشد و واقعا هم خیلی موفق بود.

وی ادامه می دهد: چادر مریم وقتی زیباست که الگویش در زمان دوخت تبدیل به الگوی دیگری نشود؛‌چراکه وقتی یک چادری  طراحی می شود بعدها در مسیر تبلیغ، الگوی آن تغییر می کند و برخی مثلا برای صرفه جویی در پارچه آن را تنگ می کنند و به اعتقاد من اگر یک چنین کارهایی نشود و حالت اولیه چادر حفظ شود، چادر مریم حجاب خوبی محسوب می شود.

عراقی تصریح می‏کند: شالی که به این چادر متصل می شود؛‌برجستگی های قسمت جلوی بدن را می‏پوشاند و تنها ایرادی که برخی به این می‏گیرند این است که برجستگی شانه را نمایان می کند.

چادر مریم در ابتدا با استقبال زیادی روبرو نشد اما ...

البته این طراح چادر این را هم به صراحت می گوید که چادر مریم در ابتدا با استقبال زیادی روبرو نشد، عراقی اظهار می کند: پس ازطراحی چادر مریم استقبال خوبی از آن نشد و کسانی که این چادر را در سر می دیدند خیلی مشتاق خرید آن نمی شدند و بر همین اساس تعداد زیادی از تولیدات ما در انبار باقی مانده بود و خیلی کند به فروش می رفت.

وی اضافه می کند: این روند ادامه داشت تا اینکه ماه رمضان سال بعد سریال روز حسرت از تلویزیون پخش شد و خانم افسانه بایگان بازیگر نقش اول آن سریال، دقیقا چادر مریم به سر کرده بود که البته چادر سفیدش را از فروشگاه ما خریده بود و مشکی اش را از یک مغازه دیگر و بعد از آن بود که انبار ما خالی و تولید چند برابر نصیب چادر مریم شد.

تاثیر رسانه در تبلیغ مد بسیار زیاد است

عراقی با بیان اینکه تاثیر رسانه در تبلیغ مد بسیار زیاد است،‌ می افزاید: متاسفانه در ایران نه مرجع مد اسلامی داریم و نه رسانه های عمومی آن طور که باید به تبلیغ و ترویج چادر اهمیت می دهند.

مصرف پارچه این چادر با چادرهای معمولی تفاوتی ندارد

وی در رابطه با مقدا پارچه ای که این چادر استفاده می کند، ‌می گوید: مصرف پارچه این چادر با چادرهای معمولی فرق نمی کند به همان اندازه پارچه مصرف می کند مثلا 4.5 متر پارچه برای یک نفر با قد معمولی کافیست.

این چادر دو تکه است

عراقی در خصوص مدل این چادر نیز بیان می کند:‌ این چادر دو تکه است؛ یک عبا و مانتوی گشاد دارد که بلند است و آستین خیلی گشادی هم دارد و تکه دیگر آن، یک شال است که در قسمت جلو و روی مانتو دوخته می شود که قد آن از زانو پایین تر است؛ ولی در مدل مشابه که برخی تولیدی ها با کپی برداری آن را می دوزند این چادر بسیار چسبان و تنگ است و کارکرد خود را از دست می دهد در حالی که چادر مریم را تا لحظه ای که به سر می کنی و تا زمانی که به خانه بر می گردی؛ ترکیبش به هم نمی خورد و بسیار راحت است.

چادر مریم برای چه کارهایی استفاده می شود؟

وی با اشاره به این مطلب که من از تولید و طراحی این مدل خیلی راضی هستم،‌ ادامه می دهد: این چادر برای دوچرخه سواری، کوهنوردی، رانندگی و ... چادر بسیار مناسبی است؛ چراکه دست و بدن کاملا آزاد است ضمن اینکه حجاب را کاملا حفظ می کند البته باز هم تاکید می کنم به شرط آنکه از همان الگوی اولیه که گشادی مناسبی دارد،‌ استفاده شود.

نقش چادر مریم در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

عراقی در پاسخ به این سئوال که آیا چادر مریم با استقبال خانم هایی که از چادر استفاده نمی کردند مواجه شد،‌تصریح می کند: از این موارد خیلی زیاد داشتیم،‌ خیلی وقت ها مشتریان با ما تماس می‏گرفتند و  فقط تشکر می کردند که ما خیلی دوست داشتیم چادری شویم ولی حجابی خوب و آراسته مثل این چادر را پیدا نمی کردیم و این چادر کمک زیادی به خانم هایی می کند که در جامعه ما میان بی حجابی و با حجابی دچار تضاد شده اند؛‌ چراکه به اعتقاد من باید پوشیدگی را زیبا تبلیغ کنیم که چادر مریم این ویژگی را داشت و من سعی کردم چادری طراحی کنم که هم نیاز جامعه چادری را برآورده کند و هم کاری کند که زنان غیر چادری نیز این پوشیدگی را انتخاب کنند.

وی می افزاید: چادر مریم تنها به رنگ مشکی در بازار ارائه می شود و با هر نوع پارچه ای می توان آن را دوخت.

از چه طریق می توان چادر مریم را تهیه کرد؟

عراقی در پایان در رابطه با نحوه تهیه این چادر خاطر نشان می کند: علاقمندان به استفاده از این چادر می توانند برای تهیه آن به فروشگاه پوشاک اسلامی بانوان " می سی" واقع در خیابان ازادی- میدان تیموری- به سمت یادگار- خیابان عموزاده-کوچه مشکین مراجعه کنند و یا اینکه با شماره تلفن آقای محمدپور 09122119657 تماس حاصل نمایند.

------------------------------------------------------------