تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

بهترین سکانس فیلم «چ» و مهم‌ترین نقطه ضعف آن

تعداد بازدید : 1010
 بهترین سکانس فیلم «چ» و مهم‌ترین نقطه ضعف آن

فیلم «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا اولین فیلمی بود که در سومین روز در سی ودمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد چه دو روز از زندگی شهید مصطفی چمران را در سال 1358 در درگیری‌های شهر ساوه با ضدانقلاب کردستان روایت می‌کند.


فیلم سکانس افتتاحیه خوبی دارد و با نمای آغاز می‌شود که شهید چمران به همراه تیمسار قلادیان در هلیکوپتر نشسته و پرواز یک پرنده زیبا و باشکوه را تماشا می‌کند گویی خود او نیز همانند آن پرنده است که در آسمان پرواز می‌کند تا آنکه صدای گلوله‌ها او را به خود می‌آورد و او نیز مانند پرنده که به سمت کوه حرکت می‌کند از آرامش به سمت خطر می‌رود.


حاتمی کیا برای فیلم دو ساعته خود یکی از مقاطع مهم زندگی شهید چمران را انتخاب کرده که خود چمران نیز خاطراتش را از این دو روز به نگارش در آورده است و همین دست نوشته‌ها مبنای کار حاتمی‌کیا قرار گرفتند.


مضمون و درون‌مایه اصلی فیلم جای نقد ندارد و حاتمی‌کیا سعی کرده به اتفاقات واقعی وفادار بماند.


برخی از سکانس‌های فیلم سکانس‌های درخشانی هستند که بهترین آنها سکانس سقوط هلیکوپتر و شهادت مجروحین آن است این سکانس که یکی از مهم‌ترین اتفاقات آن دو روز و دو شب بوده بسیار خوب و تکان‌دهنده از اب درآمده.


موسیقی خوب نیز به کمک این سکانس آمده و باعث اثرگذاری بیشتر آن شده است چه سعی کرده با نوع به تصویر کشیدن تیمسار فلاحی توازن بین نگاه خود بین نیروهای ارتش و سپاه را برقرار کند و تصویر مثبتی از نقش ارتش در وقایع کردستان به تصویر بکشد.


یکی از مهم‌ترین ضعف‌های چه به ریتم کند آن برمی‌گردد چه یک فیلم دو ساعته است که با حذف برخی پلان‌های آن می‌تواند یک دستی بیشتری داشته باشد زیرا نسخه فعلی در برخی سکانس‌ها کسل کننده است و تماشاگر را بسیار خسته می‌کند البته ریتم کند فیلم‌ها در سه روز اولی که از این جشنواره گذشته ویژگی مشترک غالب فیلم‌های نمایش داده شده است که به نظر می رسد این معضل بیشتر به کم مایه بودن قصه‌ها برمی‌گردد.


در چه بازی بازیگرانی مانند بابک حمیدیان در نقش شهید اصغر وصالی و مریلا زارعی بازی‌ها خوبی هستند اما فریبرز عرب‌نیا آنچنان که باید و شاید در نقش شهید چمران باور پذیر به نظر نمی‌رسد که البته این مسئله بیشتر به تفاوت ظاهر عرب‌نیا و چمران برمی‌گردد زیرا چمران بر خلاف عرب‌نیا قد کوتاه و جثه نسبتا درشتی داشت که این ویژگی ظاهری در مورد عرب‌نیا صدق نمی‌کند.