تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

یاداشتی بر «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو»

تعداد بازدید : 1161
یاداشتی بر «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو»

فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو»، سومین ساخته سینمایی «روح الله حجازی» است که همچون ساخته قبلی وی به موضوع خانواده و روابط بین زن و شوهر می پردازد. فیلم تقابل سنت و مدرنیته در دو نسل سنی مختلف را نشان می دهد که بی شک موضوعی مهم و چالش برانگیز جامعه کنونی ماست.

آقای محمودی و همسرش محدثه  به همراه دخترشان نگین در خانه قدیمی زندگی می کنند. ساناز خواهرزاده محدثه به همراه همسرش رامتین به منظور یکسری تعمیرات ساختمانی به مهمانی خاله خود می آید. در ادامه فیلم شخصیت ها  با رازهای پنهانی زندگی خویش معرفی می شوند. 

رامتین مردی با تفکرات روشنفکرانه ومدرن که همه جور آزادی برای همسرش قائل است. ساناز زنی آزاد وخودمختار که تعهدی به زندگی زناشویی ندارد ودرادامه فیلم   هم مشخص می شود که با رامتین هم صرفا دوست هستند؛ نه زن وشوهر!

آقای محمودی مردی سنتی و غیرتی  که نسبت به همسرش  آزادتر می اندیشد و این را می توان از روابط صمیمی اش با ساناز و همچنین رابطه نزدیکترش به دخترشان نگین فهمید.

محدثه زنی مذهبی وخانه  دارو البته سخت گیر که تحصیلات وعلایق اش را بخاطر زندگی مشترک رها کرده و سالهاست که به غیر از  همسر  وفرزندش به چیز دیگری نمی اندیشد. بطوریکه خود وسلامتی اش راهم فراموش کرده است.

فیلم سعی دارد موضوعاتی چون مدرنیته، تشکیل خانواده، غیرت، اعتماد  و صداقت را مطرح کند و در قالب زندگی دو زوج یکی سنتی ودیگری مدرن به چالش بکشاند و البته دست آخر بیننده را به میدان قضاوت بکشاند و نتیجه را به او بسپارد.

کارگردان افراط ها و تفریط ها را بخوبی نشان می دهد وبه گونه ای آسیب های احتمالی آن را گوشزد می کند.

برای مثال نتیجه برخورد افراطی مادر در مقابل نگین که حتی حق انتخاب در پوشیدن لباس را از او می گیرد، با شخصیت سرکش ساناز نشان می دهد که خود قربانی رفتاری های سخت  گیرانه مادرش بوده است.

ویا اصرار ساناز  بر برداشتن دیواربین اتاق های خانه را، به معنای از بین رفتن حجب وحیا بین روابط محرم ونامحرم تلقی  کرد که این مهم  با تخریب رابطه رامتین وساناز و دل بستگی متین، دوست رامتین به ساناز نشان داده می شود  که از آسیب های دیگر در نتیجه روابط بیش از حد آزاد، زندگی مدرن است.

در مجموع فیلم زندگی مشترک آقای محمودی بانو فیلمی خوش ساخت است که به خوبی توانسته است معضل آسیب پذیر  بودن زندگی مدرن بدون پایبندی به ارزش  های اخلاقی را به تصویر بکشاند.

البته ناگفته نماند در آخر بیننده مجبوراست به ادامه  زندگی محمودی وهمسرش هم فکر کند و درباره بقای آن هم قضاوت کند و این درحالی است که محدثه قبل از ازدواج زنی تحصیل کرده و خوش ذوق بوده است و این نوع رفتار خشک و بی روح تضادی ناملموس در زندگی وی می باشد.