تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

مهمترین مقوله فرهنگی در نگاه نمایندگان مجلس چیست؟

تعداد بازدید : 2669
مهمترین مقوله فرهنگی در نگاه نمایندگان مجلس چیست؟

"بنده نگران مسئله فرهنگ هستم، اساس، بايد تقويت جناح فرهنگي مؤمن باشد. اميدوارم مسئولان فرهنگي توجه داشته باشند كه چه مي‌كنند، با مسائل فرهنگي نمي‌شود شوخي و بي‌ملاحظگي كرد. همه بايد قدر جوانان مؤمن و انقلابي را بدانند، اينها هستند كه روز خطر سينه سپر مي‌كنند. » اينها بخشي از سخنان مهم رهبر معظم انقلاب در جمع رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان رهبري است كه در روزهای پایانی سال گذشته ازسوی ایشان مطرح شد و قطعا این دغدغه رهبر معظم انقلاب و عملکرد نامطلوب دولت یازدهم در مباحث فرهنگی باعث شد تا سال 93 را به عنوان "اقتصاد و فرهنگ؛‌با عزم ملی و مدیریت جهادی" نامگذاری نمایند. حال باید دید که با توجه به شعار سال 93؛‌ عمیق ترین و مهم ترین مقوله فرهنگی که نیاز به عزم ملی و مدیریت جهادی دارد، کدام است و باید مسئولان برای رفع دغدغه های رهبر معظم انقلاب چه مسایلی را در اولویت قرار دهند.

محراب نیوز در این گزارش در گفتگو با برخی از نمایندگان مجلس به بررسی اولویت های فرهنگی کشور در سال جاری پرداخته است.

قاسم جعفری؛ سبک زندگی اسلامی فراگیر شود

قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص توجه به فرهنگ در نامگذاری سال 93 از سوی مقام معظم رهبری می گوید:‌ به اعتقاد من برای آبادانی دنیا و آخرت چاره ای جز توجه به فرهنگ نداریم و فرهنگ زیربنا و بستر همه بنیان های حیات است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با ذکر اینکه نحوه شکل گیری فرهنگ بسیار مهم است، عنوان کرد: اگر شالوده های فرهنگ بر مبنای آموزه های دینی و بومی باشد، سرنوشت ما از وقتی که بر اساس آموزهای عاریتی و وارداتی فرهنگ خود را بسازیم،‌متفاوت خواهد شد.

جعفری با اشاره به این جمله مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه همه گرفتاری های ما از سبک زندگی غیر اسلامی است، گفت: سبک زندگی ما در خدمت فرایند غربی شدن است و محصول علوم انسانی غربی، تربیت افرادی روشنفکر خودبین، دنیامحور و کم تحمل است که همه نگاهشان به غرب و نان است که اگر این نگاه درست نشود؛‌ فرهنگ نیز اصلاح نخواهد شد.

وی بیان کرد: شالوده حیات فردی و اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، دفاعی ما وابسته به اهمیت دادن به فرهنگ است؛ ما در زمینه دانش پیشرفت داشته ایم، زیرا به آموزه های دینی توجه کرده ایم، در زمینه دفاعی به دلیل توجه به آیات قرآن خوش درخشیده ایم اما هرجا که نگاه ترجمه ای داشتیم، نه به ملت بلکه به غربی ها خدمت کردیم.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با ذکر اینکه 70 درصد مشکلات اقتصادی ریشه فرهنگی دارد، گفت: سبک زندگی ما از همسرداری تا کار مشکل دارد؛ به طور مثال به ظاهر چند روزابتدای سال تعطیل است اما عملا بیش از دو هفته را تعطیل می کنیم و فرهنگ کار ما کاملا تعطیل است.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی با ذکر اینکه حقیقتا فرهنگ زیربنای اقتصاد است، افزود: توجه به فرهنگ دینی موجب خواهد شد تا عزت و استقلال خود را حفظ کنیم و بنده خدا شویم، به تعبیر امیرمومنان(ع)، بنده غیر خدا نشویم زیرا خدا ما را آزاد آفریده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: کسانی که استقلال، عزت و معتقدات مردم را نشانه گرفته اند و اباحه گری را تبلیغ می کنند، شالوده حیات آنها فرهنگ وارداتی است؛ اگر بنیان فرهنگی و باورهای خود را بر اساس آموزه های دینی قرار دهیم، اقتصادمان نیز رشد می کند. عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: اگر فرهنگ درست شود، بیت المال را از خود نمی دانیم و احساس نمی کنیم مسئولیت همای سعادتی است که به ما و خانواده ما داده شده است تا از آن بهره ببریم، بلکه مسئولیت را امانتی برای خدمت به جامعه تلقی خواهیم کرد.

جعفری با اشاره به فعالیت های ایجابی برای انقلاب گفت: باید پیام انقلاب را که مبتنی بر اسلام است به طور صحیح به دنیا معرفی کنیم و این نیاز به کار جدی دارد، باید فعالیتهای دفاعی و فرهنگی ما در برابر توطئه های دشمنان پررنگ باشد، مسئولان نباید بی تفاوت باشند و نگویند که فرهنگ به ما ارتباطی ندارد.

لاله افتخاری: نقشه مهندسی فرهنگی و نظام‌نامه پیوست‌نگاری فرهنگی مورد توجه قرار گیرد

لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سئوال گفت: برای تحقق منویات مقام معظم رهبری «مدظله العالی» درمورد نامگذاری سال 1393  باید توجه ویژه‌ای به آموزه‌های دینی داشته باشیم. قرآن مجید و سیره  معصومین(ع) سرشار از معارفی است که می‌تواند کشور را در زمینه ساماندهی فرهنگ و اقتصاد یاری برساند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توجه به موضوع کسب حلال و تاثیری که لقمه حلال بر رفتار فرهنگی و اجتماعی اشخاص دارد، یکی از نمونه‌های بارز پیوستگی اقتصاد و سیاست است.

عضو فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه تدوین الگوی سبک زندگی اسلامی ایرانی، موضوع پیوستگی اقتصاد و فرهنگ حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان  سیاستگذار کلان نظام اسلامی در سخنرانی خود در حرم مطهر رضوی (ع) به خوبی ابعاد موضوع را تبیین فرمودند و فرمایشات ایشان باید نقشه راه حرکت مجموعه نظام در سال 1393 باشد. در این مورد حساس باید از حرکت‌های مقطعی، شتابزده و بدون برنامه اجتناب شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اسناد راهبردی تدوین شده مانند نقشه مهندسی فرهنگی و نظام‌نامه پیوست‌نگاری فرهنگی حتما باید الگوی حرکت در مسیر تحقق شعار امسال باشند.

وی خاطرنشان کرد: برجسته کردن نقش مردم در فرهنگ و اقتصاد و توجه به این موضوع حیاتی که هرگونه تحولی برای رسیدن به موفقیت باید بر پایه مردم شکل بگیرد، موضوع دیگری است که باید نصب العین مسئولان کشور باشد.

افتخاری تصریح کرد: نبود برنامه جامع و نبود عزم و دغدغه یکی از مهمترین مشکلات حوزه فرهنگ است، همه از مشکلات فرهنگی ناله می‌کنند اما در عمل فرهنگ را در مراتب بعدی قرار می‌دهند، بسیاری از مشکلات اقتصادی ما نیز با اصلاح فرهنگ حل خواهد شد.

وی افزود: باید برنامه جامعی داشته باشیم، نیروهای متخصص فرهنگی را شناسایی و بکارگیری کرد، همچنین برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده با چشم انداز مناسب داشته باشیم، ما سند چشم انداز داریم اما در بخش فرهنگ به آن توجه نمی‌شود.

حجت الاسلام احمد سالک: جبهه فرهنگی عظیم در مقابل جبهه استکبار تشکیل شود

حجت الاسلام احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این رابطه تصریح کرد: در طول سالیان گذشته مقام معظم رهبری بر اساس نیازهای جامعه سال را نامگذاری فرمودند بنابراین ما شاهد سیر تکاملی نامگذاری ها بوده ایم. عامل اول در نام گذاری سال 93 با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی به نظر بنده نیاز و عامل پیشرفت جامعه است در ابعاد مختلف و اینکه یک جهش به سمت خودکفایی ، اقتصاد مقاومتی و رفع دغدغه های فرهنگی داشته باشیم.

وی افزود: عامل دوم، رخنه های فرهنگی و دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری است که توسط تهاجم فرهنگی ، جریانات سیاسی داخلی و منطقه ای شاهد آن بوده ایم. این تهاجمات در مسائل مکتبی ، اعتقادی ، فرهنگی و اقتصادی و... توانسته است ضربه هایی را وارد کند.

حجت الاسلام سالک بیان داشت: گسترش فساد، مواد مخدر، رشد طلاق، بالا رفتن سن ازدواج و مسائل مختلف که ناشی از خط دهی شیطان بزرگ با تکیه بر ابزارهای رشد تکنولوژی همچون سایت ها، اینترنت، ماهواره ها و همچنین استفاده از جریان های داخلی مثل بهائیت و وهابیت در مسائل فکری ، اعتقادی و اخلاقی رخنه فرهنگی ایجاد کردند.

 رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: ضرورت دارد که در مقابل رخنه فرهنگی دشمنان، یک عزم ملی با شیوه  مدیریت جهادی یعنی با دلسوزی،  عزمی راسخ و باورقوی در مقابل این جنگ نرم بایستد. در حقیقت با رویکر فرهنگی باید یک جبهه عظیم در مقابل جبهه استکبار تشکیل داد.

 حجت الاسلام احمد سالک گفت: عامل سوم در نام گذاری سال 93 با این عنوان اتمام حجتی است که رهبر معظم انقلاب با مسئولان حکومتی هم در بعد اقتصادی و هم در بعد فرهنگی و همچنین به آحاد مردم داشتند. با توجه بر اینکه رهبری در فرمایشات خود بر تکیه بر جوانان مؤمن انقلابی که در روز سختی سپر مقابله هستند اشاره کردند ، این نکته یعنی سرمایه گذاری بر کانون های خودجوش مردمی که جوانان انقلابی در آن حضور دارند و این موضوع مسئولیت افراد را زیاد می کند.

 وی اظهار داشت: زیر ساخت هر حرکتی در نظام زندگی افراد فرهنگ است یعنی فرهنگ مهم تر از اقتصاد است اما یک ارتباط ارگانیک پیوسته با هم دارند به عنوان مثال اگر قرار است تجارت صورت بگیرد، تجارت بر مبنای ضوابط دینی و فرهنگی تحقق پیدا می کند تا مسیر حلال را طی کند. وقتی تجارت یک حرکت اقصادی برای واردات، صادرات و فعالیت های اقتصادی اجتماعی است این سوال مطرح است که بر کدام مبنا عمل می کند؟ لذا فرهنگ بالاتر از اقتصاد است و پیوست فرهنگی برای اقتصاد نقش اساسی در پیشبرد این حرکت دارد و نمی توان این دو مقوله را از هم جدا کرد چرا که ارتباطی تنگاتنگ بین این دو مسئله موجود است.

علی مطهری: باید مهندسی فرهنگی سبک زندگی اسلامی را تشکیل داد

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: فکر می‌کنم اگر بخواهیم به طور خلاصه نگرانی فرهنگی مقام معظم رهبری را بیان کنیم همین کلمه استقلال فرهنگی را باید به کار ببریم که یکی از شعارهای انقلاب اسلامی بوده است.

وی گفت: منظور ما از استقلال اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که مهمترین آن استقلال فرهنگی است و اگر استقلال فرهنگی وجود داشته باشد استقلال اقتصادی هم به دنبال آن فراهم خواهد شد. همچنین استقلال سیاسی و اقتصادی نیز در گرو استقلال فرهنگی بوده است از این رو استعمارگران در ابتدا استعمار اقتصادی داشته و سپس به صورت سیاسی ما را مستعمره خود قرار دادند و سپس به فکر استعمار فرهنگی افتادند و طوری برای ما تلقی کردند که آنچه بیگانگان دارند بهتر از چیزی است که خودمان داریم.

وی با اشاره به سخن شهید مطهری مبنی بر اینکه استعمار سیاسی و اقتصادی آنگاه توفیق حاصل می‌کند که ابتدا استعمار فرهنگی صورت گرفته باشد تصریح کرد: نظرات فرهنگی رهبر معظم انقلاب انصافا نظرات بسیار دقیقی است و بنده که تسلط نسبی به آثار شهید مطهری دارم احساس می‌کنم سخنان ایشان شبیه و نزدیک به نظرات شهید مطهری بوده و رنگ و بوی آنها را دارد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: مطلبی که مقام معظم رهبری درباره سبک زندگی اسلامی مطرح می‌کنند یک مسئله کلیدی است و اگر ما همین موضوع را خوب بفهمیم و پیاده کنیم و عناصر و مؤلفه‌های آن را بشناسیم شاید به تمام خواسته‌های رهبری جامه عمل بپوشانیم.

مطهری خاطرنشان کرد: آنچه که انقلاب ما را تهدید می‌کند خودباختگی نسبت به فرهنگ بیگانه است که امروز با عنوان فرهنگ غربی مطرح می‌شود و از این رو گرایش تدریجی به سبک زندگی غربی که ناخودآگاه با تماشای برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و گسترش ارتباطات جهانی صورت می‌گیرد ممکن است ما را متوجه این تغییر وضعیت نکند.

وی اظهار داشت: حوزه دیگری که منشأ آسیب در حوزه فرهنگ است حوزه فرهنگ عمومی است یعنی رفتارهای اجتماعی ما، نحوه رانندگی و نوع معاشرت‌های ما و هرآنچه که به آن فرهنگ عمومی می‌گوییم همچنین رواج کلمات بیگانه، اندک اندک برای ما یک سبک زندگی غربی را رقم می‌زند و ما را از سبک زندگی اسلامی دور می‌کند.

این نماینده مجلس گفت: گاهی از سبک زندگی اسلامی دور می‌شویم و اصلا به این موضوع توجه نداریم؛ افزایش آمار طلاق و کمرنگ شدن عفاف و حجاب و... ریشه در مسائل فرهنگی دارد و متأسفانه باید گفت که سبک زندگی ما به سبک زندگی غربی نزدیک شده است.

وی افزود: اصول و مبانی که اسلام آنها را مورد توجه قرار می‌دهد ما به آنها دقت نمی‌کنیم در حالی که قرآن کریم آنها را بسیار مهم می‌داند.

مطهری در مورد راهکارهای بهبود وضعیت فرهنگی گفت: باید برنامه‌های فرهنگی کوتاه مدت و دراز مدت داشته باشیم، در سند چشم انداز، برنامه‌های توسعه، مهندسی فرهنگی سبک زندگی اسلامی را می توان مبنا قرار داد و تحول فرهنگ ایجاد کرد.

عبدالرضا عزیزی: مبارزه با تهاجم فرهنگی در اولویت برنامه های مسئولان قرار گیرد

عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در این خصوص گفت: انتخاب دو مقوله فرهنگ و اقتصاد برای سال 93 نشان دهنده دغدغه های پیشین رهبر معظم انقلاب است که در سال‌های اخیر یکی از ارکان نامگذاری سال ها و فرمایشات معظم‌له بوده است.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش عزم ملی و عمومی برای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران به ویژه امور فرهنگی، افزود: فرهنگ سازی نخست در سطح مسئولان و مدیریتی و سپس در سطح مردم و جامعه ضروری است، از این رو قطعا فرمایشات رهبری جهت حرکت مسئولان و مردم را نشان داده و همواره مسیر صحیح را برای نیل به اهداف تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: در ادوار مختلف هر گاه در سطح جامعه عزم ملی در کنار تلاش مسئولان قرار گرفته، بهترین منافع و عالی ترین مصالح برای کشور حاصل شده، به طور مثال در سال گذشته حماسه سیاسی در قالب یک حرکت اجتماعی عظیم و حداکثری مردم در انتخابات محقق شد و این اتحاد و یکپارچگی پیام‌های بسیاری برای داخل و خارج از کشور دارد.

عزیزی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم توجه مسئولان فرهنگی به امور فرهنگی بومی و داخلی و بی توجهی به تبلیغات رسانه‌های بیگانه، تصریح کرد: تأکیدات معظم له نشان دهنده این است که قدرت درونی، فرهنگی، دینی و ملی کشور آنقدر بالا است که از برداشت الگوهای بیگانه بی نیاز هستیم، از طرف دیگر خوشبختانه ایران در تمام امور به ویژه حوزه‌هایی مانند سبک زندگی، ورزشی، مذهبی، اجتماعی دارای الگوهای بسیار قوی است، اما مسئولان باید در نحوه ارائه و شکل و ترویج امور فرهنگی بومی تلاش بیشتری داشته باشند.

وی افزود: اگر سبک زندگی را بر اساس الگوی سبک و سیره ائمه اطهار و معصومان پیش ببریم به طور حتم این موضوع منطبق بر خواسته های درونی ملت ایران است، از طرف دیگر در جایی که یک الگو به ملتی منطبق نیست، غفلت مسئولان موجب می شود که آن الگو در صدر جامعه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس، بر لزوم مبارزه با تهاجم فرهنگی از سوی مسئولان فرهنگی کشور تأکید کرد و گفت: قطعا مهم ترین اولویت کشور در شرایط کنونی حوزه فرهنگ است، به طوری که بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب لازمه بهبود اقتصاد، توجه به فرهنگ کشور است.

عزیزی با بیان اینکه متأسفانه سبک زندگی مردم و بنیان خانواده ایرانی مورد هجوم تفکر و ارزش‌های غربی قرار گرفته است، افزود: نوع و روش سبک زندگی در بنیان خانواده‌ها بسیار تأثیرگذار است، از این رو تعیین و ترویج سبک درست می تواند به تحکیم پایه‌های خانواده ایرانی بینجامد.

وی با اشاره به آمارهای نگران کننده طلاق در کشور، تصریح کرد: بالا بودن این آمارها نشان دهنده فقدان فرهنگ درست زندگی برای خانواده‌های ایرانی و حضور سبک غربی در جامعه است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، با اعلام اینکه ایران به عنوان کانون اصلی دین مبین اسلام و تشیع، محور الگوسازی بین المللی و منطقه ای است، گفت: کشورهای غربی به عنوان بدخواهان کشورهای اسلامی، مستقل و در حال رشد و توسعه، با صدور وترویج فرهنگ‌ خود به دنبال تضعیف جایگاه این کشورها هستند، اما خوشبختانه جمهوری اسامی ایران در سال‌های پس از انقلاب به خوبی توانسته فرهنگ اصیل خود را به کشورهای منطقه و حتی کشورهای دنیا صادر کند.