تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

مروری بر تعاملات آیت الله بهجت و مقام معظم رهبری

تعداد بازدید : 5175

در میان طبقه علما به ویژه در شرایطی که موضوعات سیاسی برجسته باشد، نیز می توان برخوردهای غیرمنصفانه و مبتنی بر امور مادی را مشاهده کرد. پس از انقلاب اسلامی این نوع برخوردها نسبت به امام راحل (ره) و در دوره حیاتشان وجود داشت و همین رویه هم اکنون درباره مقام معظم رهبری جریان دارد.
ترویج نوعی کج اندیشی همراه با خود برتربینی نسبت به امام (ره) و مقام معظم رهبری در میان هواداران، مسئله ای است که در میان قشر خاصی از افراد صاحب نفوذ انجام می شود. طی این رویه که به ویژه در سال های اخیر نسبت به مقام معظم رهبری افزایش یافته، تلاش می شود علمای برجسته و سرشناس به وسیله شایعه سازی و دروغ پراکنی در مقابل مقام معظم رهبری قرار داده شوند. در طول سال های گذشته و به ویژه پس از رحلت آیت الله بهجت، حجم شایعاتی که از مخالفت ایشان با رهبری سخن می گوید نیز بسیار افزایش یافته است.
حجت الاسلام علی بهجت فرزند ارشد ایشان در مصاحبه ای در خصوص شایعات اختلاف آیت الله بهجت و مقام معظم رهبری گفته اند: «برای پاسخ به این پرسش، باید دو نکته را مطرح کنم؛ نخست این‌که برخی به ظاهر نسبت به مقام معظم رهبری اظهار تواضع می‌ کنند، ولی در باطن هیچ تبعیتی از ولی فقیه ندارند. دوم آن‌ که برخی افراد بودند که از آیت ‌الله بهجت کینه داشتند، چرا که ایشان به آنها حتی یک بار هم وقت ملاقات نداده بودند و به آنها اعتماد نکرد. دلیل آن هم نمی‌ دانم که آیا در ظاهر چیزی از آنها دیده بود و یا از باطن و نیات آنها خبر دار بود. این افراد به صورت ذاتی با ایشان مشکل داشتند. شخصیت حضرت آیت‌الله بهجت در جامعه به گونه ‌ای بود که اگر کسی علیه ایشان حرفی می ‌زد، به ضرر شخص مقابل تمام می ‌شد؛ بنابراین، این افراد منافق‌ گونه به ایشان ابراز لطف می ‌کردند ولی در عمل منتظر موقعیتی بودند که دشمنی خود را با ایشان عملی کنند. برای همین، پس از فوت ایشان، کارشان به جایی رسید که می ‌خواستند در امور مرجعیت هم دخالت بکنند و به شایعه‌ سازی روی آوردند که به حمدالله فقط عرض خود بردند. از قضا در این جریانات، مقام معظم رهبری مظلوم واقع می‌شوند. درباره خود من هم شایعه ‌سازی کردند.
اجازه دهید کمی صریح سخن بگویم؛ اگر برخی مسئولان ما درست بودند، جامعه ما الان بهشت بود؛ مشکل اینجاست! مشکل این نیست که جامعه بد است. به خدا بهترین انسان ‌ها در ایران زندگی می ‌کنند. مگر همین انسان‌ ها نبودند که پرورش ‌شده دست طاغوت بودند. تا حضرت امام فرمود، همه رفتند تا لب مرز شهادت، بلکه تا آن سوی مرز شهادت هم رفتند. شما دقت کنید ببینید وقتی کاری بر عهده برخی مسئولان سپرده می ‌شود، اینها چه کاری را مطابق اسلام انجام می ‌دهند؟ می ‌خواهند در همه‌ جا سمت داشته باشند و همه کارها را قبضه می‌ کنند تا شخص دیگری صاحب آن کار نشود. اگر آنها را از در بیرون کنید، از پنجره می ‌آیند داخل. عده ‌ای هستند که همه کارها را در دست گرفتند و زیر پرده کارهایی می‌ کنند. واقعا حقی که بخواهند وارد آن کار شوند، حق شرعی هم ندارند، اینها می‌ خواهند از مسائل مملکت تا مسائل مربوط به حوزه‌ های علمیه و مرجعیت را زیر نظر داشته باشند و همه چیز تحت فرمانشان باشد. مقام معظم رهبری در این جریانات کاملا مظلوم واقع شدند و رابطه ایشان با آیت ‌الله بهجت، بسیار رابطه گرم و صمیمی بود. مثلا این ‌که آیت‌آلله بهجت فرموده بودند دیدارهایشان با رهبری، مخفی بماند و در صداوسیما پخش نشود، این درست است، چراکه ایشان دوست نداشتند در صدا و سیما و در جامعه مطرح شوند.»
بر اساس گزارشی دیگر در مورد انتصاب مقام معظم رهبری در سال 68 به رهبری نظام، عده ای به آیت الله بهجت گفتند: آقای خامنه ای جوان است برای رهبر شدن! آیت الله بهجت در جواب آن عده فرمودند: «همان یک بار که گفتند حضرت علی علیه السلام جوان است و ایشان را از خلافت منع کردند برای ما کافیست.»
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی آقا تهرانی در پاسخ به سوالی در خصوص ارتباط مقام معظم رهبری و آیت الله بهجت می گوید: «ما مشهد بودیم که حاج آقا مصباح برای بیعت با آقا به تهران آمده بودند و از آن جا هم به مشهد آمدند. ما خدمتشان رسیدیم و از وضع و اوضاع پرسیدیم. حاج آقا فرمودند که برای بیعت خدمت آقا رفته بودم ولی خدا را شکر دست خالی نرفتم، چون آیت الله بهجت یک نامه چهار صفحه ‌ای برای حضرت آقا که تازه رهبر شده بودند، نوشتند. شروع نامه هم این بود که بنده انتصاب حضرت عالی را به سمت مقام ولایت و رهبری تبریک عرض می‌ کنم. بعد آقا به آیت الله مصباح فرموده بودند که تا حالا خیلی ‌ها از مردم و مسئولان با من بیعت کردند ولی هیچ کدام دلم را آرام نکرد که من در این جایگاه باید باشم یا نه؛ الا این نامه که خیالم را راحت کرد. چون می ‌دانم که ایشان اصلا بر مبنایی که دیگران ممکن است بنویسند و حرف بزنند، نمی ‌نویسند و صحبت نمی ‌کنند.
آقاتهرانی ادامه می دهد: چند سال پیش که رهبری یک هفته‌ ای تشریف آوردند قم، جمعیت زیادی برای استقبال آمده بودند در خیابان ‌ها. آیت الله بهجت  هم آمدند جزء جمعیت استقبال کنندگان. حالا یک مرجعی در سن حدود نود سال‌! ایشان هم آمدند در جمع استقبال کنندگان. شخصی به ایشان گفت که حاج آقا شما با این سن و سال آمدید وسط این جمعیت استقبال کنندگان؟ آیت الله العظمی بهجت فرمودند‌: اگر مردم می‌ دانستند که استقبال این سید چقدر ثواب دارد هیچ کس در خانه نمی ‌نشست‌.»
آیت الله صدیقی امام جمعه موقت شهر تهران سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۸۹ در مراسم فاطمیه (س) که در بیت رهبری با حضور مقام معظم رهبری برگزار می شد پس از بیان فضایل صدیقه کبری و مناقب آن حضرت خطاب به مقام معظم رهبری می گوید: «آقا جان؛ شما دستور فرمودید از شما چیزی نگویم، اما اینها که آمده اند اینجا همه عاشقند مگر می شود چیزی نگفت؟ از آقای بهجت سوال کردم نظرتان راجع به مقام معظم رهبری چیست؟ آقای بهجت فرمودند: بهتر از ایشان نداریم. همچنین آقای بهجت به خود بنده عرضه داشتند که در دیداری که با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف داشتم از ایشان راجع به آقای خامنه ای سوال کردم و حضرت پاسخ دادند: آقای خامنه ای از ماست.»
مصاحبه ای نیز توسط آیت الله احدی در پایگاه صالحات انجام شده که بر اساس آن ایت الله احدی می گوید: «مقام معظم رهبری معمولا می آمدند خدمت جناب آقای بهجت، دو تایی با هم خیلی نشست داشتند. یک مرتبه در حال بازگشت از فرودگاه بودم، یک پیرمرد بزرگوار محاسن سفید، معمم روحانی را دیدم کنار جاده ایستاده، ایشان را سوار اتومبیل کردیم. بعد دیدم انسان بسیار با فضلی است، این پیرمرد بزرگوار نقل می کرد: خدمت آیت الله بهجت بودم، آقایی از علمای تبریز آمد و علیه آقای خامنه ای صحبت هایی کرد و یک سری گزارشاتی داد. فکر کرد چون آقای بهجت عارف است و ساکت و سیاسی حرف نمی زند، پس نسبت به آقای خامنه ای بدبین است. یک مرتبه آقای بهجت که مشغول ذکر بود از جا بلند شد و گفت: خودش عرضه اداره کردن خانواده را ندارد، حالا علیه این سید بزرگوار که جهان اسلام را دارند اداره می کنند حرف می زند.» بعد از جا بلند شدند و در را بسته و رفتند به اطاق دیگر.»
با این وجود در فضای برخی از حلقه هایی که به نام عرفان و مسلک سازی فعالیت می کنند به صورت برنامه ریزی شده محور واحد خود را تخطئه جایگاه مقام معظم رهبری در ولایت فقیه و مرجعیت تعریف نموده اند. در بسیاری از این محافل که در جای جای کشور برگزار می شوند با ترویج وقایعی ساختگی و دروغ پردازی از شخصیت های برجسته ای همچون آیت الله بهجت تلاش می شود اقبال عمومی را از مقام معظمی رهبری بازگردانند؛ تلاشی که به قول حجت الاسلام علی بهجت در مورد پدر بزرگوارشان همواره نتیجه عکس می داد؛ و در مورد مقام معظم رهبری و رشد روز افزون جذبه الهی ایشان میان طبقات مردمی هم نتیجه عکس می دهد.


علی احمدپور؛