تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

امام و مسئله بهشت و جهنم

تعداد بازدید : 1624
امام و مسئله بهشت و جهنم

امام خمینی (ره) در مورد وظایف حکومت اسلامی در سعادتمندی مردم می فرماید:«در یک جنگی که یک دسته‌ای را اسیر کرده بودند و بسته بودند و می‌آوردند، پیامبر فرمود که ببین، من با زنجیر این را می‌خواهم به بهشت ببرم!»

چند روزی است که محافل خبری و رسانه ای و سخنرانی ها، به موضوع حکومت سلامی و وظیفه آن در قبال مردم و سعادت آنها معطوف شده است.

 

پرداختن رسانه ای به موضوع بهشت و جهنم و نقش یا وظیفه ی حکومت اسلامی در به کمال رسیدن آنها زمانی آاز شد که رییس جمهور در اظهار نظری گفت:« نمی‌شود مردم را با زور و شلاق به بهشت فرستاد. نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد! پیامبر(ص) شلاق در دست نداشت، پیامبر(ص) بشیر و نذیر بود و ما نیز باید بشیر و نذیر باشیم. همه باید کاری کنیم که آرامش در جامعه حاکم باشد»

 روحانی در آن سخنرانی عنوان کرده بود:«این‌ همه و هر روز در زندگی مردم دخالت نکنیم.. اجازه دهیم مردم راحت باشند و خودشان تصمیم بگیرند.»

این سخنرانی از آنجایی در شبکه های اجتماعی مطرح شده بود که شبکه ها و رسانه های ضد انقلاب و برخی روزنامه های داخلی در خط خبری هماهنگ، این سخنرانی را، واکنش به دستگیری گروه بازسازی کننده ویدئوی «هپی» عنوان می کردند. هپی ها چهار پنج پسر ودختر جوان بودند که در اقدامی زننده و در کوچه و خیابانهای تهران اقدام به تولید ویدئویی مبتذل کرده بودند.

بعد از اظهارات آقای روحانی که با واکنش های علما و مراجع روبرو شد، نوبخت سخنگوی دولت، سخنان رییس جمهور را شفاف و روشن خواند و در اظهار نظری عجیب مواضع رییس جمهور را همان صحبتهای خطیب جمعه(حجت الاسلام خاتمی) و با بیانی دیگر عنوان کرد.

در آستانه ایام ارتحال امام خمینی(ره) بازخوانی صحبتهای امام پیرامون وظیفه حکومت اسلامی و بهشت و جهنم را در زیر می خوانیم:

امام خمینی4 روز پیش از حضور در ایران در بهمن 57 در پاریس و جمع دانشجویان و ایرانیهای مقیم فرانسه می گوید:

«در نقلی است که پیغمبر اکرم ـ صلی‌اللّه‌‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ دیدند که عده‌ای از این کفار را دارند می‌آورند، اسیر کردند می‌آورند و عبور می‌دهند؛ فرمودند که اینها را ما ـ قریب به این معنا ـ می‌خواهیم به بهشت ببریم، و اینها را با زنجیر می‌کشند طرف بهشت! انبیا ـ علیهم‌السلام ـ برای سعادت بشر مبعوث شده‌اند؛ یعنی سعادت همه جانبۀ بشر: سعادت دنیای بشر، سعادت حیات دیگر بشر. آنها می‌خواستند که انسانها را به کمال لایق به انسانیت برسانند. بشر زیر این بار بسیاری‌شان نمی‌روند و نرفتند. ما هم به تبع نبی اکرم ـ صلی‌اللّه‌ علیه و آله و سلم ـ قیام کردیم برای اینکه این ملت محروم را به کمال لایق خودش برسانیم. ..ما می‌خواهیم ارتش را از این مستشارهای امریکایی و آقابالاسرها نجات بدهیم، این گردن کلفتهای ارتش راضی نمی‌شوند به این امر، می‌خواهند زیر بار باشند. این همان چیزی است که پیغمبر اکرم فرمود که با زنجیر ما اینها را داریم می‌کشیم طرف بهشت، طرف سعادت. ما باید این گردن کلفتها را با زنجیر بکشیم طرف سعادت. ما می‌خواهیم شما آقا باشید، شما می‌گویید می‌خواهیم نوکر باشیم! ما می‌گوییم شما باید خودتان کشور خودتان را اداره بکنید، خودتان لشکر خودتان را اداره بکنید، منافع مملکتْ مال خودتان باشد، ذخایر مملکت برای این بیچاره‌هایی باشد که در زاغه‌ها نشسته‌اند، شماها راضی نمی‌شوید. »

 

امام خمینی (ره) در بیانی دیگر پیرامون وظایف جکومت اسلامی در سعادتمند کردن بر می فرماید:

اسلام آمده است برای همۀ بشر و می‌خواهد همۀ بشر را وارد کند در سعادت. در قرآن که به پیغمبر اکرم می‌فرماید که تو چرا اینقدر غصه می‌خوری برای اینهایی که مسلمان نمی‌شوند. پیغمبر غصه می‌خورد برای کفار که نمی‌آیند. در یک جنگی که یک دسته‌ای را اسیر کرده بودند و بسته بودند و می‌آوردند، فرمود که ببین، من با زنجیر این را می‌خواهم به بهشت ببرم! اینها را ما اسیر کردیم آوردیم آدمشان کنیم و بفرستیمشان به بهشت. پیغمبر و همین طور سایر پیغمبرهای آسمانی اصلاً بنایشان بر این است که همۀ بشر را سعادتمند کنند. 28 شهریور 58 در دیدار روحانیون و نمایندگان تبریز

 

ایشان در معرفی نظام جمهوری اسلامی نیز چنین می فرمایند:«جمهوری اسلامی باید مشی‌اش این باشد که هدایت کند مردم را. خدا ان‌‌شاءاللّه‌ این منحرفینی که الآن در کشور ما و سایر کشورهای اسلامی هستند هدایت کند که اینها به راه بیایند. اسلام می‌خواهد که مردم بیایند در تحت لوای او و آنها را از این گرفتاری‌هایی که دارند و سرگشته‌اند و حیرانند و این‌ور و آن‌ور می‌زند برای پیدا کردن کمال و خودشان هم ملتفت نیستند کمال مطلق چی هست، آمده است اینها را از این سرگردانی‌ها بیرون بیاورد؛ همه را به یک راه مستقیم هدایت کند و تاآخر برساند. چرا از این اسلام فرار می‌کنند؟ در اسلام هر چه هست برای صلاح حال ملت‌هاست، برای صلاح حال بشر است. اسلام می‌خواهد اینهایی که منحرف هستند اینهارا برگرداند به یک راه راستی، به یک راه سلامتی، همه با هم برادر باشند، همه با هم دوست باشند، محبت داشته باشند، مثل اهل بهشت باشند کهاِخْواناً عَلی سُرُرٍ مُتَقابِلینَ؛برادرند همه، هیچ حقد و حسدی آنجا دیگر نیست، شستشو شده‌اند؛ اگر ـ خدای نخواسته ـ هم جهنمی باشیم در جهنم شستشو می‌شود، جهنم راه بهشت است.»