تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

دوپینگی که به اعتیاد ختم می شود!

تعداد بازدید : 1267
دوپینگی که به اعتیاد ختم می شود!

 

ایام امتحانات که می شود یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان شب زنده داری و خواندن درس های عقب مانده برای جلوگیری از کاهش استرس و جبران روزهای هدر رفته  است و در این میان هستند افرادی که برای بیدار ماندن از قرص های روانگردان به خصوص ریتالین استفاده می کنند، قرص هایی که به گفته متخصصان عوارض زیادی به همراه دارد و وابستگی زیادی برای فرد ایجاد می کند.

به گزارش محراب نیوز، چندی پیش علیرضا جزینی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به مصرف قرص های ریتالین توسط دانشجویان هشدار داد و گفت:‌ شب های امتحان نزدیک است و برخی از دانش آموزان و دانشجویان به خاطر تبلیغات غلط و از روی ناآگاهی برای تقویت حافظه و شب بیداری از ریتالین استفاده می کنند.

این سخنان قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می دهد علیرغم تمام اطلاع رسانی های صورت گرفته در چندسال اخیر هنوز هم مصرف این قرص ها در میان جوانان به خصوص در شب های امتحان ادامه دارد. البته جزینی این را هم گفت که مصرف این قرص ها در ایام امتحانات 50 درصد افزایش پیدا می کند و این خبر فاجعه آمیزتری است.

ریتالین چیست؟

متيل فنيدات در سال 1954 در ابتدا به نام« نوآرتيس» به بازار دارويي دنيا معرفي شد و بعد از آن از سال 1960 به ريتالين تغيير نام داد.

كاربرد اصلي اين دارو مربوط به درمان كودكان بيش فعال است. اين كودكان دچار مشكل عدم تمركز حواس هستند و نمي‌توانند بيش از چند ثانيه به يك موضوع فكر كنند و تجويز ريتالين از سوي پزشك باعث مي‌شود. اين كودكان تا 75 درصد قدرت فكر كردن مداوم را به دست آ‌ورند و در حد كودكان عادي باشند و البته اين كودكان در سنين نوجواني و حتي بزرگسالي نيز نبايد مصرف اين قرصها را ترك كنند.

كاربرد ديگر اين دارو براي افراد سالمندي است كه به علت سن بالا قسمت عمده‌اي از شبانه روز را در خواب به سر مي‌برند و با مصرف اين دارو هوشياري خود را در طول روز به دست مي‌آورند.

تا زماني كه اين دارو با تجويز پزشك و به عنوان دارو مصرف شود، مشكلي پيش نمي‌آيد. مشكل از آنجا آغاز مي‌شود كه عده‌ا ي از دانشجويان و دانش آموزان براي بيدار ماندن در شب امتحان يا مهماني شبانه از آن به جاي چاي و قهوه استفاده مي‌كنند تا بيشتر بيدار بمانند و البته بايد منتظر عوارضي مانند عوارض تزريق كوكائين باشند.

مصرف مداوم اين دارو باعث اعتياد به آن مي‌شود و افراد مصرف كننده ديگر نمي‌توانند بدون مصرف آن درس بخوانند و تمركز داشته باشند. از طرف ديگر بايد به طور مداوم دوز مصرف خود را بالا ببرند.

شايعترين عوارض مصرف خودسرانه ريتالين عبارتند از عصبي شدن و بي خوابي، حالت تهوع و استفراغ، احساس سرگيجه و سردرد، افزايش ضربان قلب و فشار خون، بيماري پوستي منتشر، دردهاي شكمي و مشكلات گوارشي، اعتياد و وابستگي، بروز حالت‌هاي روان پريشي و حتي در مواردي اقدام به خودكشي است.

مصرف زياد اين دارو همچنين باعث سرخوشي، هذيان، كوما، از دست دادن اشتها، لرزش و پرش عضلات، مشكلات كبدي، خشكي دهان، تب، تشنج و سردرد، تكرار حركات و اعمال بي هدف، ايجاد توهم، سوء ظن و احساس حركت و جنبش حشرات زير پوست مي ‌شود.

قرصی خطرناک تر از شیشه و کراک

يك آسيب شناس اجتماعي و متخصص علوم رفتاري نیز در خصوص مصرف این قرص ها می گوید: مصرف قرص ريتالين در حالي همزمان با فصل امتحانات ميان دانشجويان گسترش يافته كه اين قرص خطرناكتر از مواد مخدر شيشه و كراك است و آثار سويي به دنبال دارد.

دكتر مجيد ابهري با بيان اين مطلب می گوید‌: قرص « ريتالين » با نام شيميايي « متيل فندايت » براي اولين بار براي درمان افسردگي و خواب آلودگي در طول روز در آمريكا مورد استفاده قرار گرفت و سپس با توجه به آثار درماني آن براي درمان عدم تمركز حواس و بيش فعالي دركودكان مود استفاده قرار گرفت.

این استاد دانشگاه با اشاره به اينكه در فصل امتحانات دانشجويان و دانش آموزان براي بيدار ماندن در شب و درس خواندن به مصرف اين قرص روي آورده اند تاكيد كرد: با توجه به تطبيق اعصاب با اين دارو بايد تعداد استفاده از اين قرص بالاتر رود كه متاسفانه به دليل آثار تخريبي آن بر مغز و اعصاب بعضي از اقشار ياد شده فريب تبليغات را خورده و به مقدار زياد از « ريتالين » استفاده مي كنند.

به گفته وی به دليل فعل و انفعالات پيچيده اي كه « ريتالين » بر روي مغز دارد ترك آن دشوارتر از كراك و هروئين مي باشد. بنابراين شايسته است افرادي كه نياز به بيدار ماندن در شب را دارند با استراحت كوتاهي در روز و استفاده از قهوه و چاي به مقابله با آثار تخريبي اين قرص و مراحل دشوار اعتياد به آن مي پردازند.

برنامه ای مستمر برای درس خواندن

از سوی دیگر دکتر مسعود فروتن روانشناس و استاد دانشگاه نیز توصیه هایی برای دانشجویان در شب های امتحان دارد. وی با بیان اینکه باید در گام اول خود فرد دست به مصرف افراطی این دارو نزند، ادامه می دهد: دانشجویانی که کارهای خود را به عقب انداخته اند و سعی دارند با شب بیداری کارهای عقب مانده خود را جبران کنند می توانند با یک برنامه مستمر و از پیش تعیین شده نیاز خود را به این دارو به کلی منتفی کنند.

تخلف داروخانه ها و غفلت رسانه ملی

این روانشناس با اشاره به تخلف برخی از داروخانه ها در فروش قرص های ریتالین می گوید: باید نظارت بر عملکرد داروخانه بیشتر شود و یک مبارزه جدی با فروشندگان داروهای قاچاق اجرا شود.

وی همچنین به کم کاری و غفلت رسانه ملی در این زمینه اشاره کرده و ادامه می دهد: متاسفانه رسانه ملی به عنوان یک رکن مهم و نقش آفرین در جامعه هیچ اقدام مناسبی در این زمینه نداشته و حتی یک برنامه آموزشی در این زمینه برای جوانان در نظر نگرفته است.

این آسیب شناس با بیان اینکه بیشترین قشر مصرف کننده قرص ریتالین را دانشجویان و دانش آموزان تشکیل داده اند، می افزاید: هدف اصلی قشر جوان برای مصرف این دارو موفقیت در آزمون های تحصیلی است که این حساسیت به مراتب در امتحانات پایان ترم دانشگاه ها و کنکور بیشتر حس می شود که انتظار می رود، دانشجویان نسبت به عوارض این قرص ها هوشیار باشند و از مصرف آن خودداری کنند.

وی به کاهش سن مصرف کنندگان ریتالین اشاره می کند و می افزاید: این کاهش سن یک زنگ خطر برای جامعه و مسئولان است پس چه بهتر که قشر جوان را با برگزاری کلاس های آموزشی از عوارض خطرناک این دارو آگاه کنیم و در گام اول بهتر است که این کلاس ها را در مدارس و دانشگاه ها برگزار کنیم.

به هر حال علیرغم اطلاع رسانی های چندساله ای که در رابطه با مصرف این قرص ها از سوی مسئولین مختلف انجام می شود ولی باز هم هستند کسانی که از روی ناآگاهی دست به چنین اقدامی می زنند و نمی دانند که دوپینگ امروزشان به اعتیاد فردایشان ختم می شود!

 

زهرا کریمی