تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

افسوس که نشد به آن جلسات بروم.

تعداد بازدید : 1023

امام با تأسف از درك نكردن كامل جلسات مرحوم ميرزا جواد آقا ياد ميكرد.
افسوس که نشد به آن جلسات بروم.

قاعده «قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری» را می‌توان تقریباً در تمام امور بکار بست و برای پی بردن به ارزش یک موضوع، به تاییدات خبره‌های آن حوزه اعتماد کرد. حالا وقتی شخصیتی که خود در عرفان حکم گوهری ناب را دارد، با افسوس از شرکت نکردن در مجالس عرفانی یک عارف یاد می‌کند، مشخص می‌شود که آن عارف در چه جایگاهی قرار داشته است.

رهبر معظم انقلاب می‌گویند: «من از حضرت امام رضوان الله تعالی علیه پرسیدم که شما مرحوم میرزا جواد آقا را درک کردید؟ ایشان با ابراز تاسف فرمودند: نه، نشد که من درس و جلسات ایشان را به طور کامل درک کنم... وقتی این مساله را من از ایشان پرسیدم شاید حدود ۶۰ سال از آن زمانی که ذکر می‌کردند گذشته بود با این حال تاسف می‌خوردند و می‌گفتند افسوس که نشدبه آن جلسات بروم.»

همین یک خاطره‌ که حضرت آیت الله خامنه‌ای فروردین ماه سال قبل در دیدار اعضای ستاد کنگره بزرگداشت آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی نقل کردند برای پی بردن به جایگاه آن عارف واصل کافی‌ست، اگرچه نقل‌ها و شواهد دیگری هم وجود دارد.

رهبر انقلاب در همان دیدار با تاکید بر اینکه «میرزا جواد آقا باید معرفی شود» می‌فرمایند: «ببینید جوان‌ها امروز چطور به عرفان‌های جعلی و وارداتی اقبال دارند. عرفان‌هایی که حقیقتا باید گفت چرند هستند مثل اینکه بخواهید یک کاسه بلورین یا چینی نقاشی شده فاخر را با یک ظرف پلاستیکی مقایسه کنید. این اقبال جوان‌ها نشان دهنده این است که یک تشنگی وجود دارد که باید آن را با آب زلال و گوارا برطرف کرد. نباید گذاشت عطشی که وجود دارد با آبهای مسموم و گل‌آلود برطرف شود.»

آن مقام عرفانی در کنار این تاکید رهبری بر لزوم معرفی آقا میرزا جوادآقا و البته فضای مساعد معنوی ماه مبارک رمضان، کتاب «باده گلگون» را در جایگاه یک کتاب خوب برای پیشنهاد مطالعه قرار می‌دهد.

این کتاب که با زیرعنوان «چهارصد و چهل کلمه در سی و سلوک الی الله از حاج میرزا جوادآقا ملکی تبریزی» منتشر شده است، در بر دارنده توصیه‌ها درس‌ها، نکات و دستورالعمل‌های عرفانی این عارف برجسته است.

عنوان کتاب هم از همان سخنان رهبر معظم انقلاب برداشته شده است، آنجا که می‍فرمایند: «بنده سال‌ها پیش در یک مجمعی گفتم که مرحوم میرزا جواد آقا در قنوت نماز شبش (با تمام خضوع و خشوعش) این شعر را می‌خواند:

زان پیش‌تر که عالم فانی شود خراب

ما را ز جام باده گلگون خراب کن

این حالات را ما فقط می‌شنویم و تصورش هم شاید برای ما آسان نباشد که این چه حالی است که یک پیرمرد فقیه بزرگوار در نماز شبش شعر حافظ را با این حال بخواند.»

کتاب «باده گلگون» اگرچه چاپ یازدهم خود را پشت سر گذاشته است، اما این چاپ با ویرایش جدید به بازار نشر آمده و البته بخشهایی هم به آن اضافه شده است. همراهی دستور العملهای عرفانی با حکایات اخلاقی مطالعه کتاب را برای اهلش شیرین و دلچسب نموده است.

به هر حال شروع به مطالعه این کتاب در روزهای ماه مبارک رمضان و شبهای قدر که دلها آماده پذیرش نور معرفت است، می‌تواند یک پیشنهاد به یاد ماندنی باشد.

اگر شما هم دوست دارید تا این کتاب 440 صفحه‌ای را بخوانید می‌توانید عدد 15 را به شماره 09190132580 ارسال کنید تا این کتاب 19500 تومانی در تهران با فقط 2500 تومان هزینه ارسال (مجموعا 22 هزار تومان) برای شما ارسال شود. ارسال برای شهرستانها با دریافت هزینه پست خواهد بود.