تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

يك آلبوم موسيقي در تراز هنر انقلاب

تعداد بازدید : 1093
يك آلبوم موسيقي در تراز هنر انقلاب

اخیرا اثری موسیقایی با دیباچه "پایان پریشانی" تولید و توزیع شده است که از جهات مختلف عنوان یک کار فاخر هنری بر آن تعلق می گیرد.

"پایان پریشانی" گزیده ای از اشعار مرحوم قیصر امین پور است که با آواز محمد عبدالحسینی و موسیقی عباس ابو حمزه منتشر شده است. این آلبوم موسیقایی از چند جهت اثری قابل اعتنا است که نه تنها گوش دادن، بلکه تهیه کردن و هدیه دادن آن توصیه می شود.

پایان پریشانی دارای موسیقی بسیار تاثیر گذار و دارای اشعاری زیبا و فیاض است که در بیان رفیع انتظار تولید شده است. گوش دادن به موسیقی و دل سپردن به اشعار مفرح مرحوم قیصر که به تعبیر اهل فن، "شاعر انتظار" است، روح و روان مستمع را به زیر نگین می کشد.

این اثر از جهاتی ممتاز است که در دیگر اثار موسیقایی کمتر یافت می شود.

صوت

یکم. "پایان پریشانی" یک اثر موسیقایی است که با محوریت شعر وارد بازار شده است. اشعار به شکل برجسته ای در این اثر دیده می شود. به همین دلیل بخشی از اشعار با صدای گرم وحید جلیل وند دکلمه شده است. تاکید بر محوریت اشعار در این اثر قابل ملاحظه است و از همین جهت این کار را با نمونه های مشابه متمایز ساخته است. محمد مهدی سیار، شاعر خوش ذوق کشورمان زحمت انتخاب ابیات را از اشعار مرحوم قیصر امین پور کشیده است؛ بنابراین انتخاب ابیات نیز با دقتی تحسین برانگیزی صورت گرفته است. ابیات منتخب بسیار جانفزا است.
چشم تو لایحه روشن آغاز بهار/ طرح لبخند تو پایان پریشانی ها

دوم. یکی از رقائق این اثر، ارزش نهادن بر فهم و شان مخاطب است. اثر مذکور اگرچه در مدح و منقبت حضرت بقیت الله اعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه است اما انتخاب مضامین و ابیات و حتا دیباچه آلبوم بدور از رک گوئی و خطابه خوانی است و سعی شده ذهن و دل مخاطب را هنرمندانه همراه سازد و این یکی از مهمترین برتری های این اثر هنری مذهبی نسبت به دیگر نمونه های مشابه است.

یکی از اشکالات تولیدات مذهبی رایج در کشور ما صریح گویی و بیان مستقیم مضامین است. گوئی برای فهم مخاطب شانی قائل نیستند. این اثر برخلاف نمونه های مشابه کاملا غیرهیجانی و غیر شعاری است و ذهن و خیال، شنونده را هنرمندانه در عنان گرفته و درگیر خود می سازد. البته طبیعت اشعار فاخری چون مرحوم قیصر نیز در همین است. حتا ابیات انتخاب شده نیز بیشتر مدح انسان کامل-بدون اشاره مستقیم- است و بر مساله انتظار تاکید شده است تا اینکه به صریح گوئی بیافتد.
تا شد هزار پاره دل از یک نگاه تو/ دیدم هزار چشم در آئینه کاری ام...

سوم. موسیقی این اثر بسیار تاثیر گذار است. این کار اولین اثر منتشر شده از عباس ابوحمزه پیانیست با سابقه کشور است. اما در تولید و ساخت این اثر موسیقایی دقت تحسین برانگیزی صورت گرفته است که باعث شده همه قطعات شنیدینی و تاثیرگذار باشد. مخصوصا نخستین آهنگ آن که ملودی محلی خاطره انگیزی است که برای اولین بار با ترکیب پیانو و دوتار همساز شده است. سازنده این اثر تلاش کرده است در هر بخش ذائقه های مختلف را درگیر خود سازد. به همین دلیل ضمن استفاده از گروه کر، از ترکیب آلات موسیقی سنتی و مدرن بهره برده است. نوای دل انگیز دوتار در این اثر بسیار گوش نواز است.

چهارم آواز عبدالحسینی است که در بخش بخش این اثر به خوبی در کنار شعر و موسیقی و دکلمه جای گرفته است. تک بعدی نبودن این اثر یکی دیگر از ویژگی های ممتاز آن است. از طرفی تلاش شده است همه آهنگ های ضبط و منتشر شده جذاب و شنیدنی باشد. همه قطعات زیبا هستند. برخلاف برخی آثار که تنها یک قطعه محوری دارند و باقی در برخی هم موارد کسالت آور هستند، در این اثر تعداد آهنگ ها کمتر، اما همه قطعات شنیدنی است و شنونده حاضر نمی شود حتا یک آهنگ را از دست بدهد.

در پایان اینکه این اثر فاخر فارغ از همه زیبائی های آن، الگوی یک گام فرهنگی موثر و حرفه ای و کاملا هنری و اما غیر حکومتی است. رویش چنین آثار فرهنگی- هنری فاخر در بخش خصوصی واقعی یک اقدام سازنده و تحسین برانگیز است. اغلب چنین آثاری در کشور توسط نهادهای دولتی و شبه دولتی و مدعی خصوصی، تولید می شود که بیشترین دغدغه شان گزارش کار و تبلیغات است. اینکه بخش خصوصی با دغدغه های فرهنگی و مذهبی وارد این حوزه شده است بسیار مایه مباهات است؛ چه آنکه این اثر، بی دریغ مفتخر به عنایات حضرت صاحب علیه السلام است.

پی نوشت: با یکی از دست اندرکاران این اثر گپ و گفتی می زدم. به عنوان درد و دل می گفت یکی از نهادهای شهرت دار و متولی امور فرهنگی که پیشنهاد حمایت از این اثر موسیقیایی را داده بود، وقتی اسم اثر و نام شاعر را می بیند با انتقاد از عنوان کنایه دار اثر پرسیده بود؛ مگر قیصر امین پور شاعر انقلابی است؟ و یا اینکه چرا ابیات انتخاب شده صریحا به موضوع امام زمان اشاره ندارد. این نیز درد ریشه داری است که بماند....