تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

دولت توجه به امنیت اطلاعات شهروندان را فراموش کرده است

تعداد بازدید : 1162

مجوز رسمی نسل ۳ و ۴ تلفن همراه در هفته دولت با حضور وزیر ارتباطات و بدون اطلاع اعضای شورای عالی فضای مجازی به اپراتور اول و دوم اعطا شد و این موضوع حاشیه های زیادی را برای وزارتخانه ای که محمود واعظی بر صندلی ریاست آن تکیه زده است، به همراه داشت. این حواشی تا جایی ادامه داشت که نمایندگان مجلس از بی اعتنایی دولت به تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی اعتراض کرده اند. حجت‌الاسلام سالک، نماینده مردم اصفهان پس از اعطای این مجوزها در نطق میان دستور خود در مجلس شورای اسلامی از تعطیلی جلسات این شورا خبر داد و خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس جهور چرا نسبت به برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی تعلل می‌کنید؛ در حالی که امروز مشکلات موجود در این حوزه به حدی است که اعتراض علنی حوزه‌های علمیه و مراجع را ایجاد نموده است.

شورای عالی فضای مجازی اسفند ماه سال 90 با حکم مقام معظم رهبری ایجاد شد. رهبر انقلاب اسلامی در حکم تاسیس این شورا آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن، و بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند و تأکید کردند این شورا وظیفه دارد مرکزی بنام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد کند.

این شورا پس از ابلاغ مقام معظم رهبری شروع به کار کرد و اولین جلسه آن به ریاست محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین کشور در هفته آخر اسفند همان سال برگزار شد و در دولت گذشته جلسات آن هر چند ماه یکبار برگزار می شد؛ اما  در یکسال گذشته از عمر دولت یازدهم شاهد تعلل زیادی در تشکیل جلسات این شورا بوده ایم و همین موضوع باعث شده تا وزارت ارتباطات بدون مجوز شورای عالی مجازی تصمیم به افزایش پهنای باند مشترکین بگیرد.

محراب نیوز نیز در گفتگو با رضا تقی پور عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و سخنگوی شورای شهر تهران به بررسی اعطای مجوز به اپراتورهای نسل جدید و همچنین تعطیلی جلسات شورای فضای مجازی پرداخته است.


*آقای تقی پور نسل 3 و 4 تلفن همراه چندی پیش بدون اطلاع اعضای شورای عالی فضای مجازی و بدون دریافت مصوبه از این شورا؛ مجوز رسمی گرفت و به اپراتورهای نسل اول و دوم اعطا شد؛ شورای عالی فضای مجازی در زمینه عدم تحقق این موضوع آیا اقدامی انجام داد؟

از چند هفته قبل که خبر تصمیم وزارت ارتباطات به افزایش پهنای باند مشترکین عمومی اعلام شد، دبیر شورای عالی طی نامه ‌ای به این وزارتخانه، براساس دلایل مستند، اعلام کرد که اعطای این مجوز، قانوناً باید پس از تصویب پیوست فرهنگیِ آن و اجرایی شدن مراحلی از طرح شبکه ملی اطلاعات که پیش‌ شرط "افزایش پهنای باند مشترکین عمومی" است انجام شود، دبیر شورای عالی، حتی چند روز پس از ابلاغ این نامه، محتوای آن را به واسطه خبرگزاری ‌ها به اطلاع عموم نیز رساند و لذا انتظار می ‌رفت مسئولین مربوطه تنها پس ازتحقق پیش ‌شرط های لازم و اخذ تایید شورای عالی نسبت به اعطای اینگونه مجوزها اقدام  کنند؛ چرا که پس از تشکیل این شورای عالی، تبعیت از سیاست ‌های آن بر همه دستگاه ‌ها لازم‌ الاجرا است که وزارت ارتباطات هم مستثنی نیست ولی تاجایی که من اطلاع دارم هیچگونه مجوزی از شورای عالی فضای مجازی برای افزایش پهنای باند اینترنت مشترکین عمومی صادر نشده است.

*یعنی این کار دولت تخلف از مصوبات شورای عالی فضای مجازی است؟

در اسناد بالادستی شورای عالی فضای مجازی به صراحت تاکید شده است تا زمانی که مسائل و مشکلات امنیتی اینترنت که دائم حریم شخصی شهروندان ما را نقض می کند، با ایجاد شبکه ملی اطلاعات حل نشده است و تا زمانی که شبکه ملی اطلاعات در کشور اجرایی نشده و مجوز آغاز فعالیت آن از سوی مرکز ملی فضای مجازی صادر نشده است، پهنای باند اینترنت مشترکان عمومی باید مطابق مقررات جاری تخصیص یابد ولی متاسفانه در این یک سال اخیر با وجود پیگیری های شورای عالی فضای مجازی، به جای آن که تلاش شود  مشکلات فضای مجازی کشور رفع شود صرفاً به کسب درآمد و افزایش پهنای باند اینترنت توجه شده و توجه به امنیت اطلاعات شهروندان به فراموشی سپرده شده است.


*همانطور که می دانید مقام معظم رهبری تاکید زیادی بر اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی و تشکیل جلسات آن دارند، به اعتقاد شما علت بی توجهی دولت به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه چه می تواند باشد؟

خب در هر صورت دولت یکسری برنامه های توسعه ای دارد که چارچوب کلی این کار هم قبلا در شورای عالی فضای مجازی تعیین تکلیف شده و ملزومات و پیش نیازهایی که برای این برنامه باید پیش بینی شود تدوین شده است. به تعبیری این یک سیاست کلی است که ما وقتی می خواهیم یک فناوری را توسعه دهیم، یا یک حوزه ای را می خواهیم گسترش دهیم علی القاعده باید مباحث جانبی اش را که از جمله مهمترین این ها می تواند بحث امنیت یا مباحث اجتماعی و اخلاقی باشد را لحاظ کند. بعضی وقت ها این مباحث جانبی به خاطر هزینه یا زمان نادیده گرفته شده و تاکید اعضای شورای عالی فضای مجازی هم در حال حاضر این است که چارچوب ها رعایت شود.

به نظرم نقطه اختلاف این است. اختلافی وجود دارد که باید برای رفع آن چارچوب هایی را برای شورای عالی فضای مجازی تعیین کنیم و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در حکم تشکیل این شورا، قطعا باید جلسات این شورا برگزار شود و سیاست های این شورا مدنظر قرار گیرد. البته شاهد بودیم که چندی پیش وزیر ارتباطات هم به این نکته تاکید کردند که برای ارائه خدمات جدید حتما پیوست هایی که مدنظر شورای عالی مجازی است باید به تصویب برسد بعد این خدمات جدید که هست ارائه شود.

*فکر می کنید علت این همه تعلل در تشکیل جلسات شورا چه می تواند باشد؟

این سئوال را باید دبیر شورا پاسخ دهد. من عضو حقیقی شورا هستم و برگزاری جلسات شورا مطالبه ای است که من هم از دبیر و رئیس شورای عالی فضای مجازی دارم. ولی متاسفانه با توجه به اطلاعاتی که من دارم الان تعداد زیادی دستور کار در برنامه شورا وجود دارد و در سرفصل ها آمده که باید تصویب شود و برگزاری زودتر جلسات شورا باعث می شود که شاهد کندی برنامه های توسعه ای و یا برنامه هایی که مورد نیاز کشور است، نباشیم.

*به اعتقاد شما شورای عالی فضای مجازی چه مواردی را باید سامان دهد تا دغدغه مقام معظم رهبری در این زمینه رفع گردد؟

این ها مشخص است، محورهای کلی در تشکیل شورا امده است. بیشتر مواجهه فعال و موثر با این فضاست که ما به صورت فعال نه به صورت منفعل با این فضا باید برخورد کنیم. بقیه مسایل ریزتر در سند کاربردی در پیوست حکم امده که آن ها هم تبیین شده و در موارد مختلف هم گفته شده است. توجه به بحث امنیت فرهنگی-اجتماعی نیز موضوعی است که باید شورای عالی فضای مجازی آن را ساماندهی کند. پروژه های کلانی که مهمترین آنها شبکه ملی اطلاعات است باید اجرا شود که فکر می کنم اگر برنامه های اجرایی در کشور که توسط دولت دارد پیگیری می شود با محوریت و تمرکز این شبکه ملی اطلاعات انجام شود و پروژه های ان ها پیش رود بسیاری از این مسایل رو به حل خواهد رفت. البته این به این معنی نیست که کاملا همه چیز بر وفق مراد خواهد شد ولی راه اندازی این شبکه ملی اطلاعات شروع خوبی است تا مدیریت داخلی بتواند تغییرات بومی و ملی را در شبکه ملی اطلاعات داشته باشد. طبیعتا پروژه های زیر مجموعه های این شبکه از یک طرف باعث توسعه کسب و کارها و از طرف دیگر باعث ایجاد قابلیت های نرم افزاری و توان فنی و صنعتی در کشور خواهد شد و همینطور هم دغدغه های مربوط به امنیت، ایمنی و حاشیه ها و آسیب هایی که می تواند داشته باشد را تا حدود زیادی رفع خواهد کرد.

*باتشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

*گفتگو از زهرا کریمی