تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

تلاش برای تحریم فیلم محمد (ص)

تعداد بازدید : 1158


تلاش برای تحریم فیلم محمد (ص)
بنابر این گزارش، جریان‌های سلفی و وهابی در این ۳ سال در حالی به بهانه فتوای الازهر در حرمت به تصویر کشیدن پیامبران و صحابه به ساخت این فیلم حمله کردند که خود سریال «الفاروق عمر» را با به تصویر کشیدن خلفای راشدین به روی آنتن‌های ماهواره‌ای بردند.

البته بعد از اعلام موضع رسمی شیخ الازهر در سال ۹۱، درباره این فیلم و پاسخ‌های مجتبی امانی، رئیس وقت دفتر حفظ منافع ایران در مصر تاکنون موضعی رسمی از سوی الازهر نسبت به این فیلم اتخاذ نشده و گویا مسئولان این دانشگاه منتظر مشاهده نسخه پایانی آن هستند.

* تلاش برای تحریم پیش‌دستانه اکران فیلم «محمد(ص»(

در این بین اما جریان‌های رسانه‌ای وابسته به سلفی‌ها به خصوص در شبه جزیره عربستان و مصر به دنبال تحریم اکران این فیلم در کشورهای عربی و اسلامی هستند.

روزنامه المصریون چاپ قاهره در این باره در گزارشی با عنوان «جدل عربی ـ ایرانی درباره به تصویر کشیدن پیامر(ص)» با اشاره به آنچه بحران‌های مذهبی بین کشورهای «خلیج ع-ر-ب-ی و مصر» و ایران خوانده و با اشاره به نزدیک بودن پخش این فیلم در جشنواره فجر و میلاد پیامبر اکرم(ص)، مدعی شده است: این فیلم پیشاپیش با مخالفت کشورهای عربی مواجه شده است به گونه‌ای که بر اساس رصد «محمود قاسم» منتقد هنری این مخالفت‌ها هر چه به سوی اکران این فیلم می‌رویم بیشتر خواهد شد.

بنابر این گزارش، قاسم به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است که «مصر، قطر، امارات،کویت، بحرین، و اردن» اولین کشورهایی هستند که «به فتوای حرکت به تصویرکشیدن پیامبر اکرم(ص) لبیک گفته‌اند».

وی افزوده است: پیش‌بینی می‌شود که این فیلم بیشتر از این در جهان عرب بایکوت شود چه اینکه سینمای ایران به صورت کلی در سالن‌های سینمای جهان عرب حضور جدی ندارد.

این منتقد هنری در حالی که به موفقیت‌های سینمای ایران اعتراف کرده، مدعی می‌شود: تنش‌های سیاسی بین ایران و کشورهای عربی سایه خود را بر تبادل‌های فرهنگی انداخته و اگرچه جشنواره‌های خلیجی با ترس و نگرانی فیلم‌های ایرانی را پخش می‌کنند! اما اکران فیلم‌های ایرانی در کشورهای عربی همچنان مخاطره‌آمیز است چه برسد به فیلمی اینچنینی[محمد(ص)] که جنجالی است.

وی با اشاره به ورود ایران به عرصه سینما به عنوان وسیله‌ای برای رساندن پیام‌های خود ایران را متهم می‌کند که به دنبال «نشر مذهب تشیع» و «ارائه اطلاعات غلط درباره صحابه» از طریق سینماست و می‌افزاید: ایران وارد منطقه‌ای شده است که در کشورهای عربی حرام و ممنوعه است(ساخت فیلم درباره بزرگان دینی) و برای این منظور میلیون‌ها دلار خرج می‌کند لذا با توجه به تمام این مشکلات مذهبی و سیاسی اکران فیلم «محمد(ص)» [مجیدی] در جهان عرب موفق نخواهد بود.

البته جریان‌های مخالف ایران تنها به سراغ هنرمندان و منتقدان نرفته‌اند و در حالی که الازهر از اتخاذ موضع رسمی دوری می‌کند به سراغ «شیخ محمدعلی الجوزو» مفتی جریان‌های ضدمقاومت لبنان رفته‌اند تا او نیز به این فیم حمله کند و ایرانی‌ها را مثل بعثی‌ها «مجوس» بخواند.

وی گفته است: ما تلاش‌های فارس‌ها برای دست بردن در تاریخ خاتم‌الانبیاء(ص) و محدود کردن تاریخ آنان به چهره‌های معدودی از اهل‌بیت و قرار دادن قرآن درباره آنان محکوم می‌کنیم چه اینکه چنین تلاش‌هایی را در فیلم یوسف پیامبر دیده‌ایم!

* منتقد مصری: همه این حملات تلاش‌هایی برای شیعه‌هراسی و پوچ است

شخص دیگری که خواستار تحریم فیلم مجیدی شده است،‌ «سالم عبدالجلیل» معاون سابق وزارت اوقاف مصر است که می‌گوید: مشکل با فیلم «محمد(ص)» مجیدی دو عنوان دارد: «به تصویر کشیدن پیامبر اکرم(ص)» و «ارائه زندگی آن حضرت(ص) بر اساس منابع شیعی» لذا از جهان اسلام می‌خواهیم این فیلم را بایکوت کنند و من امیدوارم تلاش‌ها برای تحریم این فیلم موفقیت‌آمیز باشد.

البته در این بین برخی از منتقدان مصری با موج شیعه‌هراسی ایجاد شده از پی ساخت این فیلم مخالفند؛ از جمله «ماجده خیرالله» است که می‌گوید: این که از نشر تفکر تشیع بترسیم بیشتر یک فوبیاست چراکه با دیدن این فیلم‌ها هرگز عقاید اهل‌سنت تغییر نخواهد کرد.

در این بین اما او نیز اکران نشدن این فیلم در کشورهای عربی را ترجیح می‌دهد و می‌افزاید: این فیلم بر روی اینترنت مورد توجه بسیاری قرار خواهد گرفت.

* ضرورت شکل‌گیری گروه تبلیغاتی فعال برای موفقیت فیلم مجیدی در جهان اسلام

به گزارش فارس، در طول سه سال گذشته که به صورت سینوسی حملاتی علیه فیلم محمد(ص) مجید مجیدی صورت گرفته گروه رسانه‌ای این فیلم جز یک بار ارائه پاسخ به رسانه‌ای در مراکش تلاشی برای پاک کردن اذهان افکار عمومی کشورهای عربی از موج تهمت‌پراکنی نداشته است.

البته در همان پاسخ که به پایگاه «هسپرس» مراکش داده شد، محمدمهدی حیدریان به صراحت عنوان کرده بود که تصویری از پیامبر اکرم(ص) در این فیلم به نمایش در نخواهد آمد.

هر چند موج تحریم‌های این چنینی در سال‌های گذدشته درباره مدیوم تلویزیون و سریال‌های «یوسف پیامبر»، «الحسن و الحسین» و «الفاروق عمر» اما چنین تحریمی درباره مدیوم سینما و درباره فیلمی چون «ملک سلیمان» با همکاری جریان‌های غربی و سلفی در سینمای جهان عرب تا حدی با موفقیت روبرو شد.

لذا به نظر می‌رسد برای موفقیت این فیلم در جهان اسلام باید گروه تبلیغاتی فعالی پای کار باشد تا بتواند از پس این حملات ناجوانمردانه بر آید که در این راستا قانع کردن گروه‌های مرجع چون الازهر و علمای اهل‌سنت و ایجاد گروه جدی بازاریابی می‌تواند از راهکارها در این مسیر باشد.