تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

دلايل محبوبيت رهبر انقلاب در جهان اسلام

تعداد بازدید : 1232

چهارده خرداد دو خبر بزرگ ملت ایران را تحت تاثیر قرار داد، نخستین ساعات این روز انتشار خبر عروج ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)  و در آخرین ساعات روز، انتشار خبر انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به ولایت امری و رهبری نظام از سوی مجلس خبرگان. اعضای خبرگان رهبری در این روز دوبار تشکیل جلسه دادند، صبح در فضایی حزن آلود وصیت نامه سیاسی و الهی امام خمینی (ره) را قرائت کردند و در بعدازظهر آن روز جلسه ای به منظور تصمیم گیری برای استمرار رهبری نظام، و طی یک اقدام بسیار تاثیرگذار و امید آفرین مسئولیت خطیر ولایت امر را به عهده حضرت آیت الله خامنه ای قرار دادند. از چند روز بعد گروه های مختلف از شهرهای دور و نزدیک برای بیعت با مقام معظم رهبری راهی تهران شدند و مقام معظم رهبری برای هر گروهی جهت گیری ها و رسالت انقلابی اش را تبیین می کند و اینگونه شد که دشمنان اسلام و ایران که فکر می کردند با رفتن امام کار این امت تمام است، دوباره دچار یاس و نا امیدی گشتند.
مقام معظم رهبری چند روز پس از قبول این مسئولیت خطیر در 12 تیر ماه سال 68، در جمع دانشجویان می فرمایند: در همان موقع به خدا پناه بردم و روز شنبه قبل از تشكيل مجلس خبرگان، باتضرع و توجه و التماس، به خداى متعال عرض كردم: پروردگارا! تو كه مدبر و مقدر امور هستى، چون ممكن است به عنوان عضوى از مجموعه‌ى شوراى رهبرى، اين مسؤوليت متوجه من شود، خواهش مى‌كنم اگر اين كار ممكن است اندكى براى دين و آخرت من زيان داشته باشد، طورى ترتيب كار را بده كه چنين وضعيتى پيش نيايد. واقعاً از ته دل مى‌خواستم كه اين مسؤوليت متوجه من نشود...اما حالا كه اين بار را روى دوش من گذاشتند، با قوّت خواهم گرفت؛ آن‌چنان كه خداى متعال به پيامبرانش توصيه فرمود: «خذها بقوّة». برای اين مسؤوليت، از خدا استمداد كردم و باز هم استمداد مى‌كنم و هر لحظه و هر آن، در حال استمداد از پروردگار هستم، تا بتوانم اين مسؤوليت را در حد وسع خودم - كه تكليف هم بيش از وسع نيست - با قدرت و قوّت و حفظ شأن والاى اين مقام، حفظ كنم و انجام بدهم.
محراب نیوز نیز به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد زعامت حضرت آیت الله خامنه ای در گفتگو با دکتر سعدالله زارعی استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس امور بین الملل به بررسی نقش مقام معظم رهبری در تحولات ایران و جهان پرداخته است.

•    آقای دکتر در آستانه 25 سالگی زعامت مقام معظم رهبری قرار داریم، رهبر معظم انقلاب چه نقشی را در تحولات زندگی شیعیان جهان اسلام داشته اند؟
در شیعه زعامت و رهبری نوعا مبتنی بر تجربه شیعیان از فقها است و در این میان فقیهی که برجستگی های ویژه ای در امر اجتهاد داشته و دارای توان ویژه ای که مسلمین بتوانند مسائل جامعه اسلامی را به درستی به سمت موفقیت راهنمایی کنند، باشد در ذهن افراد جامعه و سایر فقها برجسته می شود. به همین دلیل در طول تاریخ، فقیهی را از میان فقها برجسته می کند و آن را تبدیل به فقیه اعظم و مجتهد اعلم می کند و لذا ما در طول تاریخ شیعه در قرن سوم هجری که دوره غیبت صغری امام زمان (عج) آغاز شده تا کنون استمرار داشته است و سلسله فقهای برجسته از شیخ مفید که زعامت او در دوره غیبت صغری بود استمرار پیدا کرده و تاکنون ادامه داشته است و شیعه به جز دوره های محدود از فقیه اعظم و مجتهد اعلم خالی نبوده است،  در خصوص رهبر معظم انقلاب نیز باید گفت که ایشان بین فقهای کنونی شیعه در فقه، کلام، ادبیات، تفسیر و تدبیر از برجستگی ویژه ای برخوردار هستند و به نکته سنجی و نگاه ظریف در مباحث اسلامی مشهور هستند.
در طول دوره 25 ساله رهبری، حضرت امام خامنه ای (دامه برکاته) جهان اسلام، تشیع و ایران را در بحران ها و مشکلات به نحو مطلوبی هدایت کردند به گونه ای که یک تحول مهمی در این 25 سال اتفاق نیفتاد مگر آن که در نهایت آن اتفاق به نفع اسلام و  مسلمین باشد.

•    به یکسری از مصادیق در این زمینه اشاره می کنید؟
بله، ما می توانیم به عنوان مثال ماجرای حمله آمریکا به عراق را مورد اشاره قرار دهیم در این بحران عظیم که کشورهای غربی با توسل به دروغ هایی و با استفاده از ضعف رژیم عراق، این کشور عزیز که یکی از پایگاه های اصلی شیعه بود و به دلیل وجود حرم های مطهر امیر المومنین (ع)، حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و سایر قبور مطهر در کربلا و حرم امام کاظم (ع) و امام جواد(ع) در کاظمین و حرم امام عسکری (ع) و امام هادی (ع) در سامرا دارای موقعیت ویژه ای بود به اشغال آمریکا درآمد؛ اما در سایه رهبری ها و درایت های حضرت امام خامنه ای این کشور در فاصله کوتاهی از وجود اشغالگران پاک شد و هم اینک کشور عزیز عراق دارای یک دولت مستحکم مبتنی بر آرای عمومی مردم و تحت هدایت های مرجعیت شیعه در عراق است.
نمونه دیگر که می توانیم به آن اشاره کنیم لبنان است. لبنان کشوری بود که رژیم اشغالگر قدس در سال 1362 به اشغال کامل درآورد؛ اما در سایه هدایت های حضرت امام و پس از آن رهبر معظم انقلاب این کشور در سال 1375 آزادی از اشغال رژیم صهیونیستی را اعلام کرد و در سال 1379 این کشور به طور کامل از اشغال صهیونیست ها خارج شد و هم اینک لبنان در سایه نیروی قدرتمند مقاومت به خار چشم صهیونیست ها و قدرت های غربی و وابستگان آن در منطقه تبدیل شده است.
مورد دیگر شکست صهیونیست ها درجنگ هایی بود که در سال های اخیر علیه مردم مظلوم فلسطین انجام دادند بنا به اعتراف و اذعان شخصیت های مختلف صهیونیستی و سایر صاحب نظران و ناظران، این شکست ها ناشی از هدایت ها، رهبری ها، حمایت ها و کمک های موثر جمهوری اسلامی ایران تحت رهبری حضرت امام خامنه ای بود.
اینها تنها نمونه هایی هستند از آنچه که مردم مسلمان و از جمله شیعیان تجربه کردند و به طور طبیعی دلبستگی ویژه ای نسبت به رهبر انقلاب پیدا کردند بنابراین در یک جمع بندی کوتاه می توانیم بگوییم که محبوبیت ویژه حضرت امام خامنه ای در میان سایر فقهای شیعه محصول تجربه دینی شیعیان ار نقش موثر و منحصر به فرد ایشان در هدایت درست تحولات به نفع اسلام و مسلمین است.

•    کشورمان در سایه وجود و حضور ایشان به چه برکات و دستاوردهایی دست پیدا کرده است؟
یکی از جنبه های ویژه رهبری و هدایت حضرت امام خامنه ای مربوط به ایران می شود، در طول سه دهه گذشته ایران در کانون توجهات جهانی قرار داشته و دشمنان اسلام و ایران تلاش زیادی کردند تا جمهوری اسلامی را از بین ببرند یا از مسیر و اهداف مهم خود دور کنند. یکی از جنبه های فعالیت های دشمن انسجام و یکپارچگی ایران است. بدون شک یک ایران اسلامی است که می تواند در جهان متحول کنونی به جایگاه ها و موقعیت ها مناسب برسد و یک ایران متلاطم و متشنج قادر نیست که امورات جاری خودش را هم اداره کند و لذا یکی از جنبه های اصلی رهبری حضرت آقا حفظ یکپارچگی و انسجام ایران بوده است. امروز ما می بینیم علیرغم اینکه 35 سال از دشمنی های سنگین دشمنان اسلام و ایران می گذرد؛ اما ایران به عنوان یک کل یکپارچه در جهان می درخشد و در کانون هدایت تحولات بزرگ به نفع جهان اسلام قرار دارد و این مسئله امکانپذیر نبود ولو اینکه یک رهبری خردمند، همه جانبه نگر و با ظرفیت بالا هدایت جمهوری اسلامی را در اختیار داشته باشد.

نکته مهم این است که در ایران یک رهبری بدون وصل به روش های قهر آمیز و بدون استفاده از اهرم های فشار کل ظرفیت ایران اعم از ظرفیت توده ها و ظرفیت نخبه ها و ظرفیت نیروهای مذهبی و نیروهای ملی و ظرفیت های انقلابی و غیرانقلابی و همینطور ظرفیت های قانونی و شرعی ایران را هدایت کند، شاید بتوان یک کشور را با استفاده از روش های دیکتاتوری یکپارچه نگه داشت ولی هنرمندی در این است که بدون استفاده از ابزارهای قهرآمیز و اجبار کننده یکپارچگی و انسجام در سطح ملی به وجود بیاید و همین رمز بالندگی ایران است چون در فضای دیکتاتوری می توان انسجام را حفظ کرد ولی نمی توان کشور و ملت را بالنده کرد، در فضای دیکتاتوری استعدادها می خشکد و کشور به قهقرا و عقب گرد مبتلا می شود ولی در فضای ولایت و رهبری حضرت آقا ما شاهد بودیم که بدون استفاده از اهرم های اجبار انسجام کشور حفظ شد و تمام ظرفیت های ملی برای پیشرفت به میدان آمدند و این مهم از هنر ویژه رهبر معظم انقلاب سرچشمه می گیرد.
یکی دیگر از جنبه های رهبری حضرت آقا در محیط ملی جمهری اسلامی ایجاد ظرفیتهای پیشرفت در همه بخش های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی اجتماعی، نظامی و تکنولوژیک بود که در طول این سال ها علیرغم اینکه دولت ها با شرایط مختلف بر سر کار آمدند و بعضا هماهنگی لازم هم با محوریت نظام و انقلاب نداشتند؛ اما رهبری توانستند از فضاهای اختلافی عبور کنند و تمام بخش های کشور را در یک روند رو به رشد و تکاملی قرار دهند.

•    شما به اقدامات و مدیریت هنرمندانه رهبر انقلاب در حوزه های مختلف اشاره کردید. می توانید به تبیین برخی از این موارد بپردازید.
امروز در حوزه سیاسی با هدایت حضرت آقا ما شاهد گسترش و نهادینه شدن عمیق مردم سالاری دینی هستیم. تاکید رهبر معظم انقلاب بر قانون و حفظ حقوق مردم و مقابله با رفتارهای غیرقانونی و مردم گریز سبب شد که در این کشور مردم و توده های سیاسی به حقوق خودشان دست پیدا کنند.
در جنبه اقتصادی رهبر انقلاب با تاکید بر گسترش فرصت ها و موقعیت های اقتصادی در کشور و با تاکید بر حقوق آحاد مردم مخصوصا بر حقوق طبقه فقرا و نیازمند، اقتصاد جمهوری اسلامی را به سمت منافع عمومی و نه حزبی و عمومی سوق دادند و لذا امروز ما شاهد گسترش فضاهای اقتصادی در کشور و همینطور عمومی شدن موقعیت های شغلی و اقتصادی در کشور هستیم.
در حوزه فرهنگی رهبر معظم انقلاب با تاکید ویژه بر تامین تعالی فرهنگی و گسترش جنبه های مختلف فرهنگی در حوزه کتاب، در حوزه هنر، در حوزه آموزش، در حوزه پرورش، در حوزه علوم نو و در گسترش باورهای فرهنگی و پاسداری ار میراث فرهنگی ایران تلاش و تاکید خاصی داشتند، تاکید خاص ایشان بر بومی کردن فرهنگ و آموزش و دفاع ایشان از میراث فرهنگی و معنوی ایران و اسلام در مقابل هجوم فرهنگی غرب نمونه های برجسته ای از این مسئله است. در ایران هیچ کس به اندازه رهبر معظم انقلاب بر گسترش زبان فارسی در سطح جهان و تبدیل زبان فارسی به زبان علم تاکید نکردند و تاکیدات ایشان در این حوزه ضمن آنکه فرهنگ بومی را صیانت کرده در عین حال نقش مهمی در اعتلای زبان فارسی و میراث فرهنگی ایران داشته است.
در حوزه های تکنولوژیک رهبری معظم انقلاب نقش بی بدیلی در گسترش تکنولوژیک جمهوری اسلامی و فناوری در جمهوری اسلامی، در عرصه های مختلف صنعتی، در عرصه های کشاورزی در عرصه های خدمات و در عرصه های نظامی داشته و امروز بسیاری از پیشرفت های تکنولوژیک مرهون تاکید و دقت نظر رهبر معظم انقلاب است
در عرصه نظامی، امنیتی رهبر معظم انقلاب در ایمن سازی امنیتی کشور و توانمند کردن بسته های امنیتی برای صیانت از ایران تاکید زیادی داشتند و در عرصه خارجی تلاش رهبری برای تعمیق امنیت منطقه ای ایران و گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در سطح جهان و منطقه و ایمن سازی محیط نظامی تلاش ویژه ای داشتند.
در مجموع می توانیم بگوییم در همه عرصه های داخلی هر پیشرفتی در کشور مرهون هدایت های خاص رهبر معظم انقلاب است و اگرچه دولت ها در طول این بیست و پنج سال تلاش های بسیاری در این حوزه داشتند اما هیچ رئیس جمهوری سهمی نزدیک به رهبری ندارد و این پیشرفت ها بیش از هر مسئول و کارگزاری مرهون تاکید و توجه حضرت امام خامنه ای است.

•    به عنوان سئوال پایانی، مقام معظم رهبری در حوزه بیداری اسلامی چه نقشی را ایفا کرده اند؟
رهبر معظم انقلاب در حوزه بیداری اسلامی تلاشی دست کم 50 ساله دارند,، کتابهایی که ایشان در حوزه مسایل هندوستان در حوزه مصر و در حوزه یمن و سایر بخش ها داشته اند تلاشی است که دست کم 50 سال از آغاز آن می گذرد. ما می توانیم ده ها کتاب و مقاله و صدها سخنرانی از رهبر معظم انقلاب در حوزه مسایل جهان اسلام مشاهده کنیم. توجه ایشان به فرهنگ اسلام  و فرهنگ کشورهای اسلامی و شناخت عمیق جریان فرهنگی جهان اسلام و شخصیت های برجسته جهان اسلام اعم از شخصیت های اهل سنت و شیعه، بی بدیل است ما شخصیت دومی در طول این سال ها سراغ نداریم که به اندازه حضرت آقا تمرکز و توجه بر حوزه جهان اسلام داشته باشد. ترجمه کتاب های فرهیختگان برجسته مصری و هندی و معرفی این شخصیت ها به ملت ایران و جهان اسلام از سوی رهبری بی بدیل بوده است. بنابراین می توانیم با قاطعیت بگوییم که وسعت اطلاعات هیچ شخصیتی دیگری به اندازه حضرت آقا در طول این 50 سال نیست و ایشان تاثیر زیادی در جریان های فرهنگی جهان اسلام در طول این سالیان داشته است.