تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

با انجام آزمایش‌های چکاپ سلامت خود را تضمین کنید

تعداد بازدید : 1069
دکتر هاشمی متخصص داخلی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: آزمایش‌های چکاپ به موقع و منظم امکان تشخیص سلامتی و به هنگام بسیاری از بیماری‌ها در فرد را میسر می‌سازد.

وی در ادامه گفت: تشخیص زود هنگام بیماری‌ها به علت محقق کردن درمان موثر، کاهش بیماری‌ها و در نهایت کاهش هزینه‌های درمانی در علم پزشکی مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

وی افزود: در چکاپ کامل، با شناسایی عوامل خطر ساز مانند: افزایش کلسترول و قند خون می‌توان از ابتلا به بیماری‌های قلبی از پیشرفت آنها جلوگیری کرد، افزایش کلسترول خون خطر سکته‌های قلبی و مغزی را در فرد افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به سن فرد برای آزمایش چکاپ، تشریح کرد: انجام آزمایش‌های چکاپ مختص دوره یا سنین خاصی نیست، بنابراین ممکن است از سنین کودکی، نوجوانی، جوانی و ... این آزمایش‌ها برای فرد به وسیله پزشک تجویز شود.

وی ادامه داد: افراد بالای 50 سال هم خانم‌ها و هم آقایان بایستی یک بار آزمایش کولونوسکوپی بشوند این آزمایش برای پیشگیری و تشخیص بیماری‌های روده بزرگ و سرطان روده بسیار مهم است.

وی در اشاره به آزمایش‌های مختص آقایان و خانم‌ها در چکاپ، افزود: آزمایش‌های روتین در چکاپ شامل: بررسی غلظت خون، چربی، کراتین خون، تری گلیسرید خون و اسید اوریک خون است آزمایش‌هایی نظیر: بررسی غدد جنسی، هورمون تستسترون و پروستات مختص آقایان است و آزمایش‌های غربالگری تخمدان، سونوگرافی و ماموگرافی از اندام‌های داخلی برای خانم‌ها به وسیله پزشک تجویز می‌شود.

وی ادامه داد: آزمایش چکاپ با شمارش کامل سلول‌های خونی یا CBC انواع کم خونی‌ها مانند: کم خونی، فقر آهن و تالاسمی را مشخص می‌کند.

همچنین وی افزود: آزمایش خون مخفی مدفوع "FOBT" در تشخیص پولیپ‌های گوارشی و سرطان روده ارزش ویژه‌ای دارد.

وی در پایان عنوان کرد: برای انجام آزمایش‌های چکاپ در حالت کلی شرایط خاصی وجود ندارد، اما برخی از آزمایش‌ها نیاز به ناشتا بودن فرد آزمایش دهنده دارند، به عنوان مثال آزمایش قندخون که بایستی فرد حتما از 8 ساعت قبل ناشتا باشد و هیچ چیز به جز آب ننوشد، حتی چای!