تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

خدمت سربازی و مقتضيات زمان

تعداد بازدید : 1602

خدمت سربازی و مقتضيات زمان

 خدمت زیر پرچم یا خدمت مقدس سربازی پدیده ای قدیمی است که با گذشت چندین دهه از اجرای اجباری آن در سطح کشور همچنان با کمترین تغییرات از نظر ساختاری و محتوایی در حال اجراست. پسران بالای 18 سال موظف هستند به مدت دو سال در نهادهای حکومتی و نظامی به انجام وظایف مختلف با توجه به درجه تحصیلی خویش بپردازند و آینده شغلی و برخورداری از امکانات و حقوق شهروندی آنها وابستگی کاملی با کارت پایان خدمت دارد.
در دهه های گذشته این مقطع دشوار از زندگی جوانان با توجه به نوع فضای حاکم بر کشور و جهان تا حدود زیادی از نظر توازن محاسن و معایب، به استحکام بافت های اجتماعی و فردی کمک می کرد. اما با ورود جهان به زندگی مدرن و تغییر سازوکارهای زندگی در تمام ابعاد آن، خدمت سربازی نیز باید آماده پذیرش تحولات اساسی در چگونگی سازمان دهی نیروهای جوان جامعه با توجه به آسیب هایی که این دوره خدمت دارد، باشد.
در طول سال های اخیر تغییرات مقطعی و بعضا پر حاشیه ای در ارتباط با خدمت وظیفه صورت گرفته است. طرح فروش خدمت تا ایجاد تغییرات زمانی برای کاهش آن برای افراد مختلف در کنار طرح امریه، مجموعه ای از برنامه هایی بوده که برای به روز کردن خدمت وظیفه از آن استفاده شده است.
اما مهمترین آسیبی که در حال حاضر از نظر کارشناسان در خدمت سربازی وجود دارد، تاثیر آن بر بالا رفتن سن ازدواج و به تبع آن کاهش رشد جمعیت است. در سیستم آموزشی و اداری کشور با وجود خدمت سربازی و با شرایط کنونی، عملا وقفه ای دو ساله برای ورود پسران به بازار کار و زندگی مشترک ایجاد می شود. در حالی که دختران در همان رده سنی بدون هیچ مانعی می توانند ادامه تحصیل داده و جذب بازار اشتغال شوند. در چنین شرایطی یک گسست میان انتخاب دختران و پسران برای ازدواج ایجاد می شود که به صورت پی در پی در سال های متوالی نیز تکرار خواهد شد.
حسن عباسی در تحلیل این بحران می گوید: «قطعا یکی از عوامل بالارفتن سن ازدواج و یکی از فاکتورهای اصلی کاهش زاد و ولد در کشور و همچنین معضلات اجتماعی و خاصه اقتصادی، بحث خدمت سربازی در شرایط فعلی است. چرا که هیچ ‌گاه به صورت جدی به این مساله توجه نشده که ساختار، شکل و محتوای خدمت سربازی باید با گذشت زمان و تحولات روز تغییر کند. به عنوان نمونه این قاعده که پسران ۱۸ تا ۲۰ ساله باید تحت قوانینی خاص برای انجام خدمت سربازی عازم پادگان ‌ها شوند باعث شده تا وقفه و سکته ‌ای دو ساله در روند حرکت حیات اجتماعی این پسران جوان شکل بگیرد و این امکان به وجود آید که دختران جوان بدون هیچ مانعی تحصیلات خود را ادامه دهند و با سرعت بیشتری زندگی اجتماعی خود را شکل دهند. لذا پیشی ‌گرفتن تعداد دانشجویان دختر نسبت به پسران در ۱۲ سال گذشته شاهدی بر این مانع تراشی خدمت سربازی برای پسران جوان است.»

یکی از جدی ترین پیشنهاداتی که برای اصلاح ساختار خدمت سربازی تا کنون مطرح شده است، حرفه ای نمودن خدمات دریافتی از نیروهای جوان است. خدماتی که از حالت مسئولیت های خسته کننده و کم بهره خارج شده و ضمن تطبیق با خواسته های کنونی کشور در فضای تکنولوژیکی، در عمل تجربه کاری در حرفه های مورد علاقه نیروهای جوان را فراهم نماید. در چنین شرایطی ضمن تامین فواید انکارناپذیر خدمت سربازی از جمله شکل گیری شخصیت جوانان و نیز توزیع افراد با قومیت های مختلف در نقاط مختلف کشور و افزایش ضریب امنیت ملی، می توان از نواقص موجود در مشاغل مرتبط با خدمات وظیفه کنونی کاست.
عباسی می افزاید: «اگر به اطلاعات افشا شده از سوی اسنودن توجه کنیم در می ‌یابیم که مشخص‌ ترین تهدید و اساسی‌ ترین خطر برای تمام جهان، سازمان «اِن اِس اِی» است که زیر نظر وزارت دفاع آمریکا فعالیت می ‌کند و امنیت در سطوح فردی و کلان ملی را برای تمامی کشورها در فضای سایبر از بین برده است. حالا باید فضای خدمت سربازیِ جوان امروز را که آشنایی خوبی با فضای سایبر دارد چگونه تعریف کنیم؟ آیا خدمت به عنوان راننده،‌ پاسبان بالای برجک یا حتی سرباز یگان رزمی بهترین فضایی است که می توانیم برای استفاده از دانش و توانایی او در اختیارش قرار دهیم؟ لذا با توجه به تغییر در تعریف تهدیدات و فرصت‌ های امروز، باید تعریف خود را از سربازی و خدمت زیر پرچم تغییر دهیم و به روز کنیم و از نقش و مسئولیتی که یک پسر جوان در تامین امنیت کشور می ‌تواند ایفا کند ارزیابی درستی داشته باشیم.»
با این ویژگی دیگر مساله کاهش زمان خدمت سربازی نیز از موضوعیت خود خارج می شود زیرا صرف دو سال از عمر یک جوان در مهمترین مقطع زندگی وی دیگر نه از روی اجبار خواهد بود و نه متضمن انجام فعالیت هایی که از نظر ساختاری و تجربی تاثیر قابل توجهی در آینده شغلی وی ندارد.
در حال حاضر برای آنکه جوانان به ویژه در قشر دانشجو خود را از خدمت وظیفه برای هر مدتی که توانش را داشته باشند، معاف نمایند، زمان های تصور ناپذیری از عمر مفید جامعه هدر می رود. بر اساس آمارهای موجود در سال های اخیر بیش از 200 هزار دانشجو در سال، تنها با نگه داشتن یک درس برای ترم آینده تحصیلی خویش، عنوان دانشجو بودن خود را در سیستم اداری حفظ می کنند تا از اعزام به خدمت وظیفه معاف شوند. به عبارت دیگر یک دوره یک ساله از حیات یک جوان که باید با آرامش و آسودگی کامل خود را برای ورود به زندگی اجتماعی آماده کند با افزایش بی دلیل سنوات تحصیلی، عمر مفید جامعه را مورد تهدید قرار می دهد. به عبارت دیگر در هر سال 200 هزار سال از عمر مفید قشر جوان صرف فرار از سربازی و گذراندن این عمر در فعالیت های غیر ضرور می شود.