تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

فرق سینمای دینی و سکولار نه در تکنیک است نه در ابزار

تعداد بازدید : 1264
فرق سینمای دینی و سکولار نه در تکنیک است نه در ابزار
در جشنواره عمار عنوان شد: فرق سینمای دینی و سکولار نه در تکنیک است نه در ابزار

شب گذشته در سومین روز سومین جشنواره مردمی فیلم عمار پس از برگزاری آئین رونمایی از کتاب «ققنوس زنده است» مجموعه گفتارهایی استاد حسن رحیم پور درباره هنر، که با سخنرانی وحید جلیلی مدیر مسئول نشریه راه انجام شد، استاد رحیم‌پور ازغدی به ایراد سخنرانی با موضوع «سینما و سبک‌زندگی» پرداخت.

بنا بر این گزارش استاد حسن رحیم پورازغدی در نشست چهارمین روز از برگزاری جشنواره مردمی عمار اظهار داشت: وقتی از سبک زندگی دینی اسلامی به طور خاص صحبت به میان می آید و نسبت آن با سینما سنجیده می شود، پیش فرضی مطرح می شود که در روش زندگی بشر می شود سبک سازی کرد نه اینکه لزوما تمام ابعاد فردی و اجتماعی از بیرون قابل تصرف باشد بلکه به عنوان موجبه جزییه با دایره شمول وسیع ولی نه موجبه کلیه ادعا می شود کرد که رسانه و به طور خاص سینما، امروز نقش فوق العاده مهمی در افکارسازی، رفتارسازی و اخلاق سازی دارد.

برخی فکر می‌کنند در عرصه سینما مستاجریم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سینمای امروز نقش مهمی را در رفتارسازی و اخلاقیات دارد و این جزو بدیهیات است، ادامه داد: تفکری که متاسفانه در ذهن برخی افراد ارزشی که وارد سینما می شوند وجود دارد این است که ما در این عرصه مستاجریم و مستاجر باید بمانیم و تفکر سکولار میزبان است و ما میهمان؛ این به معنای آن است که دوره، دوره ی ما نیست و در حاشیه تلاش مذبوحانه می کنیم.

این استاد دانشگاه افزود: این تفکر خطرناک علیرغم تبصره هایی که دارد، از اساس نتایج مایوس کننده ای را در پی دارد، این نگاه درستی نیست اما قطعا نکات صحیحی در آن وجود دارد و نتیجه دیگر آن نفی سینمای دینی در یک دوره است.

سینما در حوزه اعتقادات دینی می‌تواند مفید یا مضر باشد

وی تاکید کرد: ادعای ما به طور اجمالی این است که در حوزه زندگی دینی، اعتقادات، ایمان، هستی شناسی، انسان شناسی، خداشناسی، مبدا شناسی و فرجام شناسی، سینما می تواند مفید یا مضر باشد و شناخت درست یا غلط از عالم هستی به مخاطب عرضه کند.


سینما می تواند در گسترش موضوعات دینی بویژه خدا شناسی نقش موثری داشته باشد

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینکه کسی که به سراغ تولید اثر در سینما می رود باید از لحاظ علمی و تکنیکی توانمندی لازم را داشته باشد؛ عنوان کرد: این موضوع در تمام زمینه ها شیوع دارد و مختص به سینما نیست، سینما ابزار قدرتمندی است که در گسترش موضوعات دینی به ویژه خداشناسی می تواند نقش موثر و مثبتی داشته باشد همانطور که می تواند نقش منفی هم از خود به جای بگذارد.

وی تصریح کرد: سبک زندگی با مناسبات اجتماعی یعنی ارائه سینمایی الگوهای درست و غلط و تفکیک و تبیین آنها از یکدیگر در عرصه این مناسبات، تعریف خانواده اسلامی، رسانه اسلامی و ایجاد شبکه حقوق و تکالیف متقابل در یک جامعه ایمانی، یک خانواده مسلمان و رفتار یک فرد مسلمان.

سینمای موجود ظرفیت دارد که سبک زندگی دینی بسازد

وی اذعان داشت: سینمای موجود این ظرفیت را دارد که سبک زندگی دینی را در عرصه عقاید، اخلاق، ارزش ها و رفتار فردی و اجتماعی بسازد یا تخریب کند و این بستگی به فاعل کار دارد که از چه حجم دانش و معرفت دینی و اسلامی و تکنیک و هنر برخوردار باشد.

سینماگر باید دیدگاه‌های مختلف و پاسخ اسلامی به آن‌ها را بداند

این منتقد و کارشناس فرهنگی با بیان اینکه با مطالعه چند کتاب و مقاله نمی شود اسلام شناس شد و پنج برابر مطالعات تکنیکی باید مطالعات محتوایی داشت، یادآور شد: باید دانست سینماگر وارد عرصه ای می شود که باید دیدگاه های مختلف را بشناسد و بداند پاسخ اسلامی به مساله چیست، موضوعات سینمایی کدام هستند و تمام این موضوعات به لحاظ کلامی، فلسفی، عرفانی، در عرصه تفسیر، اخلاق و حدیث مورد بحث قرار گرفته و هیچ مقوله جدید انسانی را نداریم که نتوان در قرآن و حدیث و فرهنگ اسلامی درباره آن صدها و هزاران صفحه بحث پیدا کرد. البته بخشی از این موارد باید استحصال شود وپای کار سینماگر بیاید.

اتصال نظر و عمل باید درسینما برقرار شود/ در سینمای غرب زده این اتصال وجود دارد

وی تصریح کرد: بسیاری از مبانی که با سینما و هنر بی ربط به نظر می آید، از اساس بایکدیگر مرتبط هستند و باید به طورموشکافانهای مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان نتیجه مطلوب را کسب کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه اتصال نظر و عمل با یکدیگر باید برقرار شود تا حلقه مفقوده ای که خلاء آن در سینمای کشور احساس می شود، جایگاه خود را بیابد، گفت: در سینمای غرب زده این اتصال لازم وجود دارد و آنها در ضرابخانه های معرفتی که چند قرن است بر روی آن کار می شود، به درستی لوله کشی کرده و با حرکت حساب شده به خط مقدم زده اند تا نتیجه دلخواهشان را منعکس کنند.

در جبهه مقابل هسته‌های خاصی هستند که فکر و ایده تولید می‌کنند

وی با بیان اینکه باید دانست چگونه جبهه مقابل با رسانه به طور عام و سینما به طور خاص برای رسانه ها و سینمای جهان دستور کار تعیین می کند، تاکید کرد: هسته های خاصی وجود دارند که فکر و ایده تولید می کنند و اخلاقیات ویژ ه ای را تئوریزه و تقلید می کنند و این جریان پمپاژ می شود و به این ترتیب برای همه سینماگران و هنرمندان جهان دستور کار تعیین می کنند و گاهی آنها نمی دانند یا احساس افتخار می کنند که مشغول ایفای نقش لوله ای هستند که برای انتقال مفاهیم ضد بشری به سراسر جهان انتقال داده می شود.

جشنواره عمار یک منبع باروت است/ باید این بنیاد انرژی به شبکه ای جهانی تبدیل شود

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه یک منبع باروتی در ایران کشف شده است که جشنواره مردمی عمار یکی از آنهاست، عنوان کرد: با کلیدخوردن این جشنواره ما یک ظرفیت پیش بینی نشده ای را کشف کرده ایم که آنها باید توانمندی های خود را پیدا کنند و با هنر، تکنیک، خلاقیت و برقراری ارتباط مستمر با یکدیگر در سراسر کشور، با توجه به اینکه بحث بیداری اسلامی نیز هم اکنون مطرح است، این بنیاد انرژی به شبکه ای جهانی تبدیل شود.


برخی معتقدند ذات سینما ضد تعالی نفسانی است

وی در ادامه گفت: سینمای قوی سینمایی است که به سمت واقعیت برود و تزاحم ها و نسبیت انسانها را ببیند و آن را با نسبیت ارزش ها مخلوط نکند.

این منتقد اضافه کرد: نفوس انسان ها در مراتب مختلف هستند وافرادی که نفسشان در مرتبه پایین قرار دارد، نمی تواند زیبایی ها را درک کند و بنابراین گاه می بینیم سالن سینما خلوت می شود.

وی ادامه داد: برخی افراد اعتقاد دارند سینما وقتی پرمخاطب می شود که نگاه مادی به دنیا داشته باشد اما وقتی به سمت مسائل ذهنی می رود مخاطب خود را از دست می دهد، بنابراین ذات سینما ضد تعالی و نفسانی است.

این استاد دانشگاه بیان داشت: در پاسخ به این تفکر باید گفت این موضوع ربطی به ذات سینما ندارد و در درس و کلاس و شعر و موراد دیگر هم عمومیت دارد و این مربوط به ذات انسان هاست نه ذات سینما.

تمام فیلم ‌های غرب ماهیت ضد دینی و سکولار ندارند

رحیم پورازغدی تاکید کرد: اکثر افراد، انسان بالقوه هستند نه بالفعل و تعدادی بالفعل می شوند، وقتی سطح نفسانیت پایین است فقط سالن سینمای متعالی خلوت نمی شود بلکه حزب سیاسی هم که پرچم ارزش های متعالی را بالا برده است، آن هم خلوت می شود و این مربوط به ذات آن نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: قبول دارم که نگاه سکولار و مادی با نگاه معنوی و توحیدی تفاوت دارد اما نمی توان گفت تمام فیلم هایی که در غرب ساخته می شود ماهیت ضد دینی و سکولار دارد بلکه برخی فیلم هایی که از دل سینماهای آنها بیرون آمده، برخی از خصلت‌های اخلاقی که انبیا برای آنها مبعوث شده اند را به عالیترین شکل به تصویر کشیده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اما تفاوت سینمای اخلاقی – عقلانی سکولار با سینمای دینی اسلامی در این است که در سینمای اسلامی رابطه ریشه با شاخه قطع نمی شود و ارزش ذاتی، توحید است.

سبک زندگی مطلوب حاصل همراهی مضامین دینی و هنر است/ذات سینما سکولار نیست

وی با بیان اینکه سینماگر مسلمان هستی شناسی و خداشناسی را در قالب تصویر هنرمندانه می پروراند، اظهار داشت: اگر با مضامین دینی آشنا شویم و آن را با ذوق و قریحه و هنر و تکنولوژی همراه کنیم بهترین فیلم ها را می توان تولید کرد که تعریف قابل قبولی از سبک زندگی داشته باشد.

رحیم پور ازغدی خاطرنشان کرد: سینما به ذات خود ماهیت غیردینی و سکولار ندارد بلکه وقتی هنر و آگاهی با یکدیگر توام نشود برخی افراد نتیجه سکولار بودن سینما را از تولید فیلم های مستند، انیمیشن و سینمایی می گیرند.

وی اضافه کرد: در این گونه مواقع باید ضعف های موجود را بازبینی کرد نه اینکه صرفا سینما را متهم کرد و از اساس مارک ضد دینی بودن را بر آن چسباند.

وی توضیح داد: مطالعه آثار شهید مطهری، مرحوم جعفری، مصباح، حکیمی، برخی آثار شریعتی و جلال آل احمد، شهید آوینی، مرحوم مددپورمی تواند کمک شایانی را در این زمینه کند.

این استاد دانشگاه گفت: باید زیاد کار شود تا ذهن سینماگر به حلقه مفاهیم اسلامی با مضامین هنری و سینمایی متصل شود.

وی تاکید کرد: سبک زندگی دینی ابعاد گسترده ای دارد و با مطالعه در روایات می توان به سبک زندگی شیعه در اسلام پی برد؛ سهم عقلانیت، سهم اخلاق، سهم عدالت خواهی، سهم لذت طلبی، سهم لبخند و اشک و دیگر مضامین با کنکاش در این منابع به طور قطع یافت می شود.

با استفاده از روایات می‌توان بهترین الگو ها را نشان داد

رحیم پور ازغدی گفت: برای نمونه روایاتی وجود دارد که به شرح و تفسیر صفات شیعه واقعی می پردازد، با در دست گرفتن یکی از همین صفات و تحقیق و پژوهش پیرامون آن و به کارگیری ذوق، استعداد، سلیقه و هنر می توان بهترین فیلم ها را ساخت و الگوی خانواده اسلامی را از آن استخراج و در قالب تصویر به نمایش گذاشت.

وی بیان داشت: هنرمند قوی که ذوق و تکنیک داشته باشد و جامعه را بشناسد می تواند هر یک از روایات را دستمایه قرار داده و جذاب ترین فیلم های سینمایی را بسازد کسی هم که این لوازم را ندارد، نمی تواند فیلم مناسب بسازد و این دیگر تقصیر ذات سینما نیست که بگوییم ماهیت ضددینی دارد.


جامعه ما تنبل است/ از کمتر کارکردن و بیشتر استراحت کردن لذت می بریم

وی با بیان اینکه در روایات سوژه هایی موجود است که عالیترین و جذاب ترین فیلم ها را می توان با الهام گرفتن از آن تولید کرد، گفت: به طورمثال امیرالمومنین(ع) می فرمایند:« آفت موفقیت تنبلی است»؛ می توان فیلمی ساخت که نشان داد تنبلی یک مفهوم غیر اسلامی است؛ با توجه به اینکه واقعیت این است که جامعه ما جامعه ای تنبل است و ما از اینکه کمتر کار کنیم و بیشتر در تعطیلی به سر ببریم لذتمی بریم. باید در این فیلم نشان داد این جامعه، جامعه شیعه نیست.

وی ادامه داد: مساله حریم خصوصی مردم یکی از مقدسات اسلامی است که می شود برای آن فیلم ساخت و نشان داد سبک زندگی اسلامی رعایت حریم دیگران است؛ این می شود سینمای دینی.

سینمای دینی دست نیافتنی و دور از ذهن نیست

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینکه سینمای دینی موضوع عجیب یا دست نیافتنی و دور از ذهن نیست، بیان داشت: از نظر روایات اسلامی جامعه ای که در آن خشونت حاکم است و افراد با آرامش بایکدیگر برخورد نمی کنند، این جامعه شیعی نیست و می توان با ساخت اثری در این زمینه این رفتار را محکوم و غیراسلامی بودن آن را به تصویر کشید و این یک سینمای دینی است.

فرق سینما دینی و سکولار در تکنیک است نه در ابزار

وی عنوان کرد: فرق تکنولوژی و سینمای اسلامی با سکولار لزوماً نه در تکنیک است نه در ابزار و نه در تاریک و روشن بودن سینما؛ تفاوت آن در این است که سینمای دینی به توحید، معاد و نبوت ملتزم و معتقد است.

وی افزود: هر دو سینمای دینی و سینمای سکولار از برابری و آزادی و اخلاق سخن به میان می آورند اما با دو مبدا و دوغایت؛ ما باید هم به ابزار هم به هدف و هم به آنچه القا می کنیم توجه کنیم تا در عرصه یک سینمای دینی فعالیت کرده باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با مخاطب قرار دادن سینماگران تاکید کرد: تک تک ارزش های اسلامی را در ذیل توحید و در راس آن حفظ آرمان های انقلاب پیدا کنید و آنها را باهنر و ذوق به عرصه سینمایی بکشانید و جهانی کنید و اجازه دهید این جبهه جهانی شود و مطمئن باشید می شود.

اسلامی بودن به معنای کهنه‌گرایی نیست

وی با اشاره به اینکه اسلامی بودن به معنای سنتی بودن و هویت کهنه گرایی نیست، یادآور شد: قرآن این تفکر را نکوهش می کند؛ اگر با دقت بنگریم، سینماگرانی که فیلم های ضد مذهبی می سازند سنت را به مفهوم کهنه می گیرند و کهنه را به مفهوم مذهبی گری و نو را به مفهوم بدعت و به معنای سکولار.

وی به نتیجه این فرآینداشاره کرد و گفت: با این اتفاق سینمای دینی می شود سینمای محافظه کار و روبه عقب و گذشته کار و سینمای سکولار می شود سینمای مبتکر، نو و خلاق و رو به جلو؛ اما این تفکر خلاف روایات ماست. قران در پاسخ به ملت هایی که می گویند ما از آباء و اجداد خود تبعیت می کنیم و همان که از سنت های کهنه به ما رسیده ما را بس است، خطاب به آنها می گوید اگر آباء و اجداتان متوجه چیزی نباشند بازهم همان راه را ادامه می دهید؟

نفی سینمای دینی به معنای تئوریک غلط است

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه دشمن از طریق سینما در عالم تصرف می کند و این نمونه یک جنگ تمام عیار است، عنوان کرد: نفی سینمای دینی هم به معنای تئوریک غلط است و هم این نتیجه گیری کاملا به ضرر ماست؛ نحوه استنباط سبک زندگی، رفتن به سراغ مفاهیم دینی و سنت بهترین، راه حل پیشنهادی برای تعیین سبک زندگی مطلوب است که مطالعات حلقه اتصال و ارتباط این دو موضوع بایکدیگر است.

وی تصریح کرد: به لحاظ نظری می توان انتزاعی ترین مباحثی را که فلاسفه مسلمان مطرح کرده اند، پای کار آورد و این ها پایان نامه هایی است که باید در حوزه ها و دانشگاهها دنبال شود.

وی با بیان اینکه ذات سینما بشر را متحیر می کند اما تحیری ناشی از کثرات زندگی است، بیان داشت: در تفکر اسلامی کثرات زمینی هنگامی که در ظلّ یکپارچگی توحید قرار گیرد، عین معنویت می شود.

هنر سینماگر مسلمان تبدیل مادیات به معنویات است

وی ادامه داد: انبیا به ما آموختند چگونه مادیات را به معنویات تبدیل کنیم و هنر سینماگر مسلمان این است بتواند این کار را به نحو احسن انجام دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: مردم دغدغه فلسفی فیلم ها را ندارند بلکه جنبه عقلی یک فیلم و تاثیر آن را بر روی زندگی خویش می بیند؛ بنابراین بُعد عملی سبک زندگی مهم است؛ ذات سینما علیه شما نیست و می تواند برای شما باشد.