تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

پاسداری از فرهنگ انقلاب

تعداد بازدید : 1751

پاسداری از فرهنگ انقلاب

 فرا رسيدن دهه فجر، عيد استقلال و آزادي، جشن فرار مزدوران استكبار جهانی از ايران اسلامی و بازگشت فرشته عدالت و آزادي، و پيروزی انقلاب اسلامي، بر مسلمين سراسر جهان و مبلغان گرامي، مبارك باد. «فَقُطِعَ دابِرُ القَوْمِ الَّذِينَ ظَلَمُوا وَالحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمِـينَ»(1)

يكی از نعمتهای خداوند به مردم ايران و جهان، پيروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 ش بود. انقلابی كه با قيام دوازدهم محرّم (15 خرداد سال 1342 ش) به رهبری امام خمينی رحمه الله و روحانيّت آغاز شد و سرانجام تحوّلی شگفت در فكر و فرهنگ و سياست و اقتصاد جهان پديد آورد و در 22 بهمن 1357 ش. به پيروزی رسيد. در جريان اين تحوّل بزرگ اجتماعي، بار ديگر آوای قدسی «اَلْعِزَّةُ لِلّهِ» از زبان عالمی عارف و بيدار و مرجعی آگاه و فداكار شنيده شد و زلزله ای در اركان استبداد و استعمار جهانی پديد آمد. كاخ دو هزار و پانصد ساله سلطنت در ايران فرو ريخت و كنگره های فراوانی از قصر بيداد جهانی تَرَك برداشت. صدای امام خمينی رحمه الله پژواك فرياد ابراهيم عليه السلام و محمّد صلی الله عليه و آله بود كه از حلقوم مردی از قبيله خورشيد به گوش جان بشريت رسيد.
پيروزی انقلاب اسلامي، شيرين حادثه تاريخ معاصر در كام دين باوران ايران و جهان بود كه بذر اميد و نشاط و سازندگی و جهاد و آزادی و استقلال و حكومت الهی را در قلب ميليونها مسلمان و مستضعف جهان در داخل و خارج كشور افشاند و آرزوهای شيطانی آمريكا و انگليس و شوروی آن روز را نقش بر آب كرد.

فرياد بلند «الله اكبر» در بيست و دوم بهمن 57 در آفاق زمين و زمان طنين افكند، بانگ آزادی بود كه از خاوران بر می خاست و فرياد مظلوميت بشريت بود كه از نای جان ملت ايران به گوش می رسيد. اعلام طوفانها بود و آتش فشان قهر ملتهای دربند، كه با گرد آمدن بر محور ولايت فقيه، تبختر باختر نشينانِ ستمگر را هدف گرفته بود. توده های محروم جهان كه آن روز با آوای قدسی امام رحمه الله بيدار شدند، هنوز هم به ميثاق خود با خمينی بزرگ وفا دارند و يك لحظه در «حق بودن» خروش خمينی ترديد نكرده و نمی كنند، گرچه انقلاب ريزش و رويش دارد و امروز برخی نامحرمان غاصب مقامات اجتماعي، عاشقان آوای امام را به آشتی با استكبار و لبخند در برابر جلاّدان جهانی فرا می خوانند.
هنوز هم سرود الله اكبر، خمينی رهبر، كه آن روزها ساخته و از خانه، خانه ملت ايران پخش می شد، دلنشين ترين سرود ملت ايران و محرومان جهان است.
واژه، واژه اين سرود با خون شهيدان انقلاب اسلامی ايران نوشته شده است و عصاره آرمانهای محرومان جهان در آن موج می زند. مخالفان انقلاب اسلامی بخواهند يا نخواهند، اين سرود در عمق جان همه فرزندان خمينی بزرگ جا دارد و تارهای قلب محرومان لبنان و عراق و افغانستان و تاجيكستان و هند و پاكستان و بسياری از نقاط جهان را به صدا در می آورد.
انقلاب اسلامي، به راستی مردگان گورستان سلطنت را حياتی نوين بخشيد، و شور نشور در جهان پديد آورد.
ايمان، آگاهي، آزادي، خودباوري، شجاعت، حماسه، ايثار، استقلال، نشاط و عاطفه و عدالت و ظلم ستيزي، مقدس ترين و محبوب ترين واژه های قاموس انقلاب ما بود، واژه هايی كه هيچكدام برای بسياری از تحليل گران سياسی امروز و تئوری پردازان پس از انقلاب اسلامی مفهوم نيست.
در فرهنگ انقلاب اسلامی واژه های ترس و يأس و كفر و شرك و استثمار، سرمايه داری و شاه و انگليس و امريكا و صهيونيزم، منفورترين واژه ها بود؛ واژه هايی كه امروز برخی مسئولان سياسی به آن عشق می ورزند و برخی با آن انس گرفته اند، و می خواهند مردم مسلمان را هم با اين مفاهيم شيطانی آشتی دهند.
مبلغان گرامی به عنوان وارثان انديشه راستين خمينی كبير، بايد به كارگزاران سياسی يادآوری كنند كه:
انقلاب اسلامی جلوه ای از تفكر پيامبران الهی است و امت اسلامی هيچگاه از راه پيامبران دست نخواهد كشيد.
انقلاب اسلامي، آرمان هزار و چهار صد ساله توده های محروم است و ملت مسلمان ايران و ملل مظلوم جهان هيچگاه از اين آرمان كوتاه نخواهند آمد.
انقلاب اسلامي، صدای فطرت بشريت مظلوم است و اين آوای مقدس هرگز خاموش نخواهد شد.
انقلاب اسلامي، جوشش سرخ سيد الشهداست و اين خون تا قيام قيامت از جوشش نخواهد ايستاد.
انقلاب اسلامي، شعله ای از مشعل عدالت خواهی «مهدی موعود عليه السلام » است و اين شعله تا نابودی كفر و شرك و بيداد جهانی روز به روز گرم تر و درخشان تر خواهد شد.
بيگانگان و ريزشهای انقلاب اسلامی بدانند، امروز هم ميليونها جوانه در باغ انقلاب اسلامی در حال رويش است.
شعارهای انقلاب اگر از نوارها و برخی در و ديوارها پاك شده اند، در ذهن و قلب ميليونها انسان ستمديده از نظام استكبار می درخشد. استكبار و صهيونيزمِ پنهان در زير نقاب سازمان ملل به اصطلاح متّحد، نمی توانند فرزندان خمينی را فريب دهند. آرمانها و استانداردهای مصوّب اين سازمانها با فرهنگ و معيارهای انقلاب اسلامی فرسنگها فاصله دارد و واژه توسعه و پيشرفت با مفهوم غربی آن هرگز در شعارهای مردم نبوده و نيست. مردم هنوز هم استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی را می خواهند، نه يك كلمه كم و نه يك كلمه زياد!

روحانيت و خطرهای امروز
روحانيت متعهد و آگاه مسئوليت بزرگ پاسداری از فرهنگ انقلاب اسلامی را بر عهده دارد. رسالت جهاد فكری و فرهنگی بر دوش حوزه ها و وارثان خطّ سرخ پيامبران و امامان معصوم عليهم السلام است. مرزبانان فرهنگ انقلاب اسلامی امروز با مجموعه ای از آفات و خطرات مواجه اند:
خطر كفر و شرك عقيدتي؛
خطر ارتجاع از فرهنگ توحيدي؛
خطر تعرّب پس از هجرت و ارتداد سياسي؛
خطر جهل و بی خبری از مبانی تفكّر اسلامي؛
خطر ترك دو فريضه بزرگ امر به معروف و نهی از منكر؛
خطر ظهور بدعتها؛
خطر تغيير بينش و آرمانهای الهي؛
خطر رفاه زدگی مسئولان؛
خطر تحريف انديشه انقلاب اسلامي؛
خطر تحريف تاريخ انقلاب اسلامي؛
خطر غفلت از دشمنان خارجی و داخلی و حيله ها و نيرنگهای آنان؛
خطر تحجّر و جمودگرائي؛
خطر التقاط و نوانديشی و پلوراليسم مذهبي؛
خطر فراموشی فرهنگ قرآن در غوغای مسابقات ورزشی و دلارگرايي؛
خطر مهجوريّت سنت و احاديث نبوی در لابلای تئوريهای غربي؛
خطر اختلاف و پراكندگی امت، زير شعار ملی گرايی و دموكراسي؛
خطر سلطه قوانين و معيارها و استانداردهای كفار بر بلاد اسلامي؛
خطر يأس و ترس و بی اعتمادی در روابط اجتماعي؛
خطر گسترش فقر و گرسنگی عمومي.
شناخت استكبار جهانی به عنوان دشمن اصلي، شناخت اهداف و شگردهای آن، و شناخت راهكارهای جهاد و مبارزه و دفاع از فرهنگ انبياء عليهم السلام و ايمان و صبوري، شرط موفقيت در نگهبانی از فرهنگ انقلاب اسلامی است.


اركان انقلاب اسلامي
انقلاب اسلامی سه ركن اصلی داشت: مكتب، رهبر، مردم.
برخی خطرها، ركن اوّل؛ يعني، انديشه و ايدئولوژی انقلاب اسلامی و تفكر قرآنی را تهديد می كند و آرمانهای انقلاب اسلامی را از فرزندان امت می گيرد.
برخی آفتها، ركن دوم انقلاب، و مهم ترين عنصر تأثيرگذار بر وحدت اجتماعي؛ يعني، رهبری و حوزه های علوم اسلامی را از مردم جدا می كند و از كارايی می اندازد.
برخی آسيبها، توان حركت و اقدام را از ركن سوم انقلاب؛ يعني، مردم سلب می كند.
گسترش فقر و فساد از يك سو و تشديد رفاه زدگی و مصرف گرايی و تقويت حرص و آزمندي، دست و پای مبارزان را می بندد. گروهی به دليل فقر و فشار زندگی از انجام وظايف الهی و اسلامی باز می مانند و گروهی به دليل غوطه ور شدن در رفاه و فساد، انگيزه ای برای دفاع از محرومان و مستضعفان ندارند.
روحانيت از يك سو، مسئول آموزش، تبليغ و اطلاع رسانی و انتقال معارف وحيانی به امت اسلامی و جامعه بشری است. از سوی ديگر وظيفه پاسداری از وحدت و هماهنگی امت را حول محور قرآن و عترت بر عهده دارد و از سوی سوم، بايد انيس و امين محرومان باشد تا دين را به دنيا نفروشند و از سلطه نامحرمان و مرّفهان بی درد بر اموال و سمتهای اجتماعی جلوگيری كند. گرسنگی مظلومان و شكمبارگی ظالمان را بر نتابد، تا اميد عدالت از قلبها رخت برنبندد و فرهنگ انقلاب اسلامی تداوم يابد.
«يا أَيُّها الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوّامِـينَ بِالقِسْطِ شُهَداءَ لِلّهِ وَلَوْ عَلی أَنْفُسِكُمْ أَوِ الوالِدَيْنِ وَالأَقْرَبِـينَ إِن يَكُنْ غَنِـيّاً أَوْ فَقِـيراً فَاللّهُ أَوْلی بِهِما فَلا تَتَّبِعُوا الْهَوی أَنْ تَعْدِلُوا وَ إِنْ تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللّهَ كانَ بِما تَعْمَلُونَ خَبِـيراً»(2)؛ «ای كسانی كه ايمان آورده ايد! كاملاً قيام به عدالت كنيد. برای خدا شهادت دهيد، اگر چه [اين گواهي] به زيان خود شما، يا پدر و مادر و نزديكان شما بوده باشد؛ [چرا كه] اگر آنها غنی يا فقير باشند، خداوند سزاوارتر است كه از آنان حمايت كند. بنابراين، از هوی و هوس پيروی نكنيد؛ كه از حق، منحرف خواهيد شد. و اگر حق را تحريف كنيد، و يا از اظهار آن اعراض نماييد، خداوند به آنچه انجام می دهيد، آگاه است.»


1) انعام/ 45.
2) نساء/ 135.