تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

«ققنوس» جايزه سينمايي از جنس "گفتمان انقلاب اسلامي"

تعداد بازدید : 1429
«ققنوس» جايزه سينمايي از جنس "گفتمان انقلاب اسلامي"

«ققنوس» جايزه سينمايي از جنس "گفتمان انقلاب اسلامي"
  کمتر از یک روز بعد از سی و یکمین جشنواره فیلم فجر و در عصر روز جمعه 13 بهمن ماه دومین جایزه سینمایی «گفتمان انقلاب اسلامی» با محوریت بررسی و داوری فیلم های جشنواره فجر در سینما قلهک آغاز بکار کرد. جایزه ای که ادعا مي كند با نگاهی متفاوت فیلم ها را بررسی خواهد کرد.

 
اين جايزه سينمايي در حالي كار خود را با پخش فيلم هاي سينمايي «گهواره اي براي مادر» به كارگرداني «پناه برخدا رضايي»، «دهليز» به كارگرداني «بهروز شعيبي» و «آسمان زرد كم عمق» به كارگرداني «بهرام توكلي» در پرديس سينمايي قلهك آغاز كرد كه به گفته «روح الله رجبی»، دبیر دومین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی نمايش اين فيلم ها كه تلفيقي از فيلم هاي سينمايي سي و يكمين جشنواره فيلم فجر و برترین فیلم های جشنواره عمار مي باشند تا جمعه 27 بهمن ماه به طول خواهد انجاميد.

او در ادامه‌ی سخنانش با تاکید بر اینکه خط قرمز ما در اهدای جایزه‌ی گفتمان انقلاب اسلامی، تفکر روشنفکری است، درباره‌ی داوران این جایزه توضیح داد: حجت السلام سید محمد مهدی میرباقری، حجت السلام زیبایی نژاد، مجید شاه‌حسینی، حسن عباسی، احمدرضا معتمدی، احمد شاکری، وحید جلیلی، محسن نفر، شهریار زرشناس، سعید زیباکلام ، یوسفعلی میرشکاک، یعقوب توکلی، عادل پیغامی، صادق کوشکی، سید عباس نبوی، محمد تقی کرمی، محمد جواد محقق و.... از داوران این جایزه است.

براساس اين گزارش قرار است ویژه نامه‌ای تحت عنوان "کتاب سال سینمای ایران" در اختتاميه اين جايزه منتشر شود.

به گزارش خبرنگار خبرنامه دانشجويان ايران فیلم‌هایی که در اولین دوره جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفتند، عبارتند از:

۱٫ فیلم«‌پرواز بادبادک‌ها» ساخته «آقای علی قوی تن»

بخشی از بیانیۀ داوران دربارۀ فیلم: این فیلم ‌نمایان‌گر نگرش صحیح تربیتی مبتنی بر محبت بوده و در قالب ارتباط میان شاگردان و معلم و دل‌سپردن آنان به کلام او، اشاراتی زیبا به عرفان دینی و مجاهد دارد. فیلم، ‌با تاکید بر نقش «قرآن‌کریم» و «دیوان حافظ» در فرآیند تربیت و تعلیم به باز‌تولید هویت ایرانی‌اسلامی پرداخته‌است و روند اتفاقات و حوادث آن، به خوبی توانسته است ارتباطی منطقی و معقول میان آموزه‌های سنت و اقتضائات عالم جدید برقرار نماید.

۲٫ فیلم «‌ملکه» ساخته آقای «محمدعلی باشه‌آهنگر»

بخشی از بیانیه داوران درباره فیلم: بارها وقتی به تماشای صحنه‌هایی از جنگ هشت سالۀمان بر پرده سینما نشسته‌ایم، شاهد اسطوره‌سازی‌هایی بوده‌ایم که اسوه‌های پایداری این ملت را باورناپذیر جلوه می‌دادند؛ اما، اکنون با اثری مواجهیم که پرداخت به ابعاد عارفانه و ایثارگرایانه رزمندگان، در آن، مانع از ارائه تصویر واقعی یک جنگ و لحظات هول و هراس انسان، نبوده است. فیلم‌ نیم‌نگاهی نیز به آینده دارد و با ایجاد ارتباط میان اکنون و پیشینه ملت، امید را در دل مخاطبان زنده می‌دارد.

۳٫ فیلم «‌روزهای زندگی» ساخته آقای «پرویز شیخ‌طادی»

بخشی از بیانیه داوران درباره فیلم: رسم است که دفاع مقدس، دریای ژرف و بی‌انتهایی‌ست از مفاهیم بلند انسانی و ایمانی و هنر متعهد و انقلابی، سال‌ها باید بکوشد تا مگر به این فتح قلوب تاریخ راوی فتح باشد . بارها کوشیده‌اند تا صحنه‌های فداکاری و ایثار ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس را در لباس هنر هفتم به مخاطبان بنمایانند؛ اما، این بار خالقان این اثر هنری، تصویری زیبا و باور پذیر از گوشه‌هایی از این حماسه بزرگ را در برابر چشمان ملت آراسته‌اند.

۴٫ فیلم‌ «شور شیرین» ساخته آقای «جواد اردکانی»

بخشی از بیانیه داوران درباره فیلم: شهید، زیباترین نمادیست که انسان در عصر عُسرت می تواند برای الهی‌شدن به آن اقتدا نماید. در زمانه‌ای که حتی فیلم‌های دفاع مقدسی نیز می‌کوشند که در الگوبودن شهید برای انسان امروز خدشه وارد نمایند؛ ساختن این اثر، آرامی بود بر دل‌های خسته‌مان از سینمای امروز ایران. این فیلم، تصویر حماسی و درخشانی از زندگی یک شهید را در قالب روایتی ساده و بی‌غل‌وغش ارائه می‌نماید. بازنمایی سبک زندگی انقلابی در قالب ترسیم مرحله‌ای زیبا، از زندگی یکی از شاخص‌ترین سرداران دفاع مقدس؛ هنر خالقان این اثر است.

۵٫ فیلم‌ «یک روز دیگر» ساخته آقای «حسن فتحی»

بخشی از بیانیه داوران درباره فیلم: سینمای اندیشه و به تصویرکشیدن اندیشه‌های ناب در قالب سینما، از ضرورت‌های سینمای انقلاب اسلامی است که البته به آن کمتر توجه شده است و سینمای انقلاب اسلامی به مثابۀ بهترین شیوۀ سینمای دینی، غفلتی شگرف نسبت به آن داشته است؛ اما، خالقان این اثر تلاش دارند تا مفهوم مشیت الهی را در قالبی هنری به مخاطبان ارائه نمایند. همچنین علاوه بر نگاه والا و ارزش‌گذار بر ایران و ایرانی و دین مبین اسلام، سیر حوادث داستان، لایه‌های زیرین ادیان الهی و عمق باورهای متدینین به این ادیان را در ذهن بیننده تداعی کنند.

۶٫ فیلم‌ «قلاده‌های طلا» ساخته آقای «ابوالقاسم طالبی»

بخشی از بیانیه داوران درباره فیلم: هنوز طنین صدای گرم و مقتدرانه رهبرمان، در گوش‌هایمان پژواک داردکه هنر باید تمام‌عیار به میدان بیاید و تبیین نماید و چون «یبلغون رسالات ربهم» در زمانۀ غبارآلودِ فتنه‌گون، روشن‌گر راه باشد. هنر، بصیرت بخش است و بیداری به واسطۀ آن بصیرت رخ می‌دهد و اکنون زمانۀ بیداری است و تاریخ در حین تغییر. انقلاب اسلامی، پرچم‌دار این تغییر است و هنرِ متعهد، لاجرم باید در اندیشۀ مبارزه با فِتَن درونی و گسترش اندیشۀ انقلاب اسلامی در عرصۀ جهانی باشد. این فیلم ‌را می‌توان طلیعه‌ای دانست برای سینمای متعهد در وضع کنونی ما، که در صورت تکامل این سینما، می‌توان امید داشت به عرصه‌هایی نو برای سینمای انقلاب اسلامی، سینمایی با اقتضائات زمانۀ کنونی. از این روی، برآیند نگاه داوران در انتخاب اثر برگزیدۀ گفتمان انقلاب اسلامی، تعلق گرفته است به فیلم‌« قلاده های طلا» اثر جناب آقای «ابوالقاسم طالبی».

همچنين ويژه برنامه اي به نام «ققنوس» به همين مناسبت و در راستاي پوشش رسانه اي دومين جايزه «گفتمان انقلاب اسلامي» از پنج شنبه 12 بهمن به مدت ۱۷ شب از شبکه ۴ سیما رأس ساعت ۲۲ پخش می‌شود.

«ققنوس» به تهیه‌کنندگی «علی سلیمانی» و سردبیری «سیدامیر جاوید»٬ در تلاش است با بررسی مسائل کلان سینمای ایران، به مبانی، شرایط تحقق و شاخصه‌های سینمای تراز انقلاب اسلامی بپردازد. ققنوس در جستجوی شدنِ سینمای انقلاب اسلامی است.

«ققنوس» در قدم اول و در آغاز راه، با حضور آقایان سید محمد بهشتی و هوشنگ توکلی به موضوع «بررسی سینمای جشنواره‌ای و تاثیر ۳۰ دوره‌ی جشنواره فجر بر حرکت کلان سینمای ایران» پرداخت.

همچنين به‌ مناسبت برگزاری دومین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی، گروه صوتی پایگاه خبری- تحلیلی سینما انقلاب (رادیو ققنوس)، با انتشار مجموعه‌ی صوتی «پروزا ققنوس» در پانزده قسمت و بطور روزانه، به بازخوانی و برررسی مسائل مختلف سینمای ایران، نظیر سینمای روشنفکری، سینمای اجتماعی، سینمای جنگ و ضدجنگ و… می‌پردازد.

قسمت اول این مجموعه، با موضوع «چیستی جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی» منتشر ‌شده است.