تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

سینما در نگاه مقام معظم رهبری

تعداد بازدید : 1085


دغدغه های سینما، خطاب به مسئولین
صحبت و تشکیل جلسات پیرامون این موضوع اهمیت سینما را در فرهنگ نشان می‌دهد. هر کسی باید آنچه را که خودش می‌فهمد، خودش ادراک می‌کند، و خودش احساس می‌کند و دغدغه اوست، آن را در هنرش بگنجاند، والا هنر یک مسئله مصنوعی خواهد شد. یک مقدار سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد، یک مقدار حوزه علمیه و همه کسانی که صاحبان اندیشه دینی و عرفانی هستند، را مخاطب قرار می‌دهم و می‌گویم شما برای برخورداری کشور از این هنر فاخر چه کرده‌اید؟
 
جوان اگر بخواهد تربیت شود به حضور جدی شما در این صحنه احتیاج دارد.
هنر سینما بلاشک یک هنر برتر است،یک روایتگر مسلط، که هیچ روایتگری تاکنون در بین این شیوه های هنری روایت یک واقعیت و یک حقیقت، تا به امروز به این کار آمدی نیامده و یک هنر پیچیده و پیشرفته متعالی است، این دریچه دم دست شما است. اهمیت این هنر، مسئولیت شما را هم بالا می‌برد. اهمیت به معنایشان والای هنری و قدرت تأثیرگذاری آن و مسئولیتی که از این ناحیه متوجه کسانی می‌شود که در سلسله مراتب سینما قرار دارند.
شما می‌توانید سازنده اخلاق باشید، عکسش هم ممکن است. شما می‌توانید در نسل جوان این کشور صبر، امید، شوق، انگیزش، سلامت، نجابت و همه چیزهایی که یک جامعه پیشرفته دارد، القاء کنید. می‌شود به جای شوق هم، رکود القا کرد. انتقاد و عیب جویی باید کارگشا و دلسوزانه باشد تا باعث پویایی باشد وگرنه انتقاد به صرف همانند نق زدن جز تلخی سودی ندارد. آن چیزی که مهم است، این است که باید احساس مسئولیت بشود.
 
ایجاد روحیه باور
واقعیتی که امروز در جامعهٔ ما هست، خارج از تبلیغات و شعار و نمی‌دانم بزرگ نمایی‌های گوناگون، این است که ما یک کشوری هستیم که بر اثر تکیهٔ بر باورهای خودمان و اظهار شجاعت در میدان، شجاعت نشان داده‌ایم- این‌ها را نمی‌توان منکر شد، در دنیا یک ملت شاخص‌ شده ایم، نمی گویم شاخص ترین اما یک ملت شاخصیم، این ایرانی که امروز شما دارید می‌بینید، این ایران دوره گذشته نیست. وقتی محاسبه می‌کنیم در دنیا در بین ملت‌ها و دولت‌ها در محافل سیاسی دنیا در تعاملات بین‌المللی و در موازنهٔ بین قدرت‌های بزرگ دنیا، این ایران، این ملت و این مجموعه حکومت یک مجموعه درخور احترام تلقی می‌شود. پیشرفت‌های زیادی صورت گرفته که زبانزد جهانیان است. اینها تنها بخش نا چیزی است که اتفاق افتاده، جوانان با استعداد هم زیاد داریم، ما احتیاج به امید، شوق به کار، به اعتماد به نفس، به کم کردن تکیه بر بیگانگان به فرهنگشان، به رفتارشان احتیاج داریم، شما باید وارد میدان بشوید من می‌گویم الان کلید پیشرفت این کشور دست شماست. اجر فقط این نیست که شما فیلم نماز و روزه درست کنید، نه، آن چیزی که اخلاق جوان‌ها، رفتارهای اجتماعی انضباط اجتماعی، جدیت در کار، ایمان قوی و احساس مسئولیت را در نسل جوان زنده می‌کند،این پیش خدا اجر دارد.
 
نگاه به جشنواره
باید در نظر داشته باشید نگاه به جشنواره‌ها نیز بالاخره با نیات سیاسی هم هست، حالا گاهی با رفتن به جشنواره، ممکن است این قضیه تقویت بشود و گاهی هم با نرفتن به جشنواره این موضوع تقویت می‌شود. ما هم در برخی از مسایل فرهنگی بین‌المللی، نیات سیاسی داریم، پنهان هم نمی‌کنیم. ما با خیلی از کشورها با جهت گیری سیاسی کار می‌کنیم. آن‌ها هم همین کار را با ما می‌کنند. ما باید حواسمان جمع باشد و هوشیار باشیم. در آمریکا این نمایش بی سانسوری فقط در مورد آن جاهایی است که به اصول آمریکایی اصطکاک نداشته باشد. آن جایی که اصطکاک پیدا می‌کند، چه به اصول آمریکایی و چه به مصالح فوری آمریکا باشد سانسور می‌شود. ما از خودمان توقع داریم که مصالح خودمان را رعایت کنیم. بنابراین اگر جشنواره هم می‌روید، آن وقتی بروید آن طوری بروید که مصالح فرهنگی کشورتان را مراعات و لحاظ کنید. مصالح فرهنگی کشور ملاک حضور در جشنواره‌ها ست، و برای حضور یا عدم حضور در این جشنواره‌ها باید مصالح فرهنگی را در نظر گرفت.
 

ایده های جذاب
بیشتر شرکت‌ها و مؤسسات سینمایی در هالیوود مظهر اراده سیاسی دستگاه منسجمی هستند که پشت صحنه سیاست آمریکا قرار دارد و حتی در برخی موارد فراتر از دولت‌ها نیز قرار گرفته است. نظام جمهوری اسلامی ایران حرف‌ها و ایده های جدیدی برای گفتن دارد که باید با استفاده از شیوه های هنرمندانه و تأثیرگذار، مطرح شوند. مردم سالاری همراه با حقیقت دینی، اکنون در ایران تحقق پیدا کرده و می‌توان با شیوه های هنری و نمایشی این واقعیت بی نظیر را به جهانیان معرفی کرد. حرف‌ها و ایده های جذاب و بسیار پرطرفدار در میان ملت‌ها، در نظام اسلامی ایران وجود دارد. که می‌توان آن‌ها را در قالب داستان‌های نمایشی بلند و یا کوتاه و با شیوه ای هنرمندانه عرضه کرد.

و اما حرف آخر
فیلم و سینما وسیله ای تبلیغ و تبیین کننده ای رسا برای ارائه برترین حقایق عالم، یعنی حقیقت دین به شمار می‌رود و برای این منظور دست اندر کاران امور سینمایی باید بر توانایی‌های خود بیفزایند. حقایق معنوی با هیچ یک از مفاهیم مادی قابل مقایسه نیست. ارزش‌های اسلامی برترین حقایقی است که می‌تواند انسان را مجذوب و در مقابل خود خاضع کند و بر این اساس از سینماگران و کارگردانان فیلم، انتظار می‌رود با کار خود، مفاهیم مذهبی و ارزش‌های دینی را به گونه ای به تصویر بکشند که در نظر بیننده جذاب‌تر و دلنشین تر جلوه کند.
اینجانب از مجموعه کسانی که طی چند سال اخیر آثار ارزشمند هنری را به صورت فیلم به نمایش درآوردند سپاسگزاری می‌کنم و از آنان می خواهم که با ارائه هرچه بیشتر آثار ارزشمند خود،جامعه را سیراب کند.
(دیدار جمعی از کارگردانان سینما و تلویزیون،۱۳۸۵/۰۳/۲۳)