تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

آيا موفق‌ترين بخش نمايشگاه كتاب تعطيل مي‌شود؟

تعداد بازدید : 1116
آيا موفق‌ترين بخش نمايشگاه كتاب تعطيل مي‌شود؟

موفق‌ترين بخش نمايشگاه كتاب سال گذشته سرانجام نامعلومي دارد و هنوز مشخص نيست كه با چه كيفيتي برگزار مي‌شود و يا اينكه اصلا برگزار خواهد شد يا نه!

 براي سوال تكراري «نمايشگاه يا فروشگاه» بالاخره در سال گذشته جوابي پيدا شد. درحالي كه خيلي از اهالي كتاب نمايشگاه بين المللي كتاب تهران را بيشتر يك فروشگاه بزرگ مي‌دانند تا يك نمايشگاه به معناي واقعي كلمه، خبر به نمايش گذاشتن جديدترين منشورات در يك مجل مجزا از نمايشگاه، خبر خوشي بود كه سال گذشته به گوش‌ها رسيد.

«سالن ياس» كه توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامي طراحي و مديريت مي‌شد، يكي از بخشهاي جنبي نمايشگاه بيست و پنجم بود كه كتابهاي منتشره در سال 90 و 91 را در دسته‌بندي‌هاي موضوعي به نمايش مي‌گذاشت. برگزاري جلسات مختلف رونمايي يا گفتگو پيرامون كتاب يكي ديگر از وظايف تعريف شده براي اين سالن بود. حضور جواناني كه به صورت تخصصي اقدام به مشاوره و راهنمايي درباره كتاب‌ها مي‌كردند نيز يكي ديگر از امتيازات اين سالن بود.

جانمايي نامناسب اين سالن كه باعث شده بود خيلي‌ها كه حياط انتهايي مصلي سر نمي‌زنند از آن خبر نداشته باشند هم باعث نشد تا استقبال از آن چشمگير نباشد. حالا بگذريم از اينكه در ابتدا اصلاً معلوم نبود جايي كه قرار است در آن كتابي بفروش نرسد آيا در آن فروشگاه بزرگ به چشم مي‌آيد يا خير.

 

اما با همه اين حرف‌ها كمتر كسي را مي‌توان پيدا كرد كه سالن ياس را مهمترين اتفاق نمايشگاه سال 91 نداند و از بالا رفتن غلظت نمايشگاه نسبت به فروشگاه در اين رويداد بزرگ فرهنگي خوشحال نباشد.

 

جايي كه آقا فقط از آن ديدار كردند

براي اثبات مدعاي بالا دلايل زيادي مي‌توان آورد. اما حتما بهترين دليل بازديد رهبر معظم انقلاب از اين سالن بود. ايشان كه همه ساله از نمايشگاه كتاب بازديد مي‌كردند، سال گذشته فقط به اين سالن رفتند و در آنجا ضمن تورق تازه‌ترين كتاب‌ها با ناشران صحبت كنند و پاي صحبت‌هاي آنها بنشينند.

 

افراد و شخصيت‌هاي گوناگوني هم كه به بازديد از اين سالن آمده بودند همگي از وجود آن ابراز خوشحالي كردند. براي مثال در نشريه روزانه اين نمايشگاه از قول دبير بنياد ادبيات داستاني نوشته شد: «سالن یاس، بخشي است که نمایشگاه کتاب به معناي واقعي کلمه در آن شکل گرفته است. این سالن ویژه، یک طرح راهبردي است.»

جداي از اين مطلب خود مسئولان وزارت ارشاد هم در صحبت‌هاي مختلف خود به تمجيد از اين سالن پرداختند و بخاطر وجود آن به خود باليدند. براي نمونه مي‌توان به صحبت‌هاي وزير ارشاد در بازديد از اين سالن اشاره كرد: « نمایشگاه از جنبه فروشگاهی پیشرفت‌های کمی بسیار خوبی داشته و البته از جنبه نمایشگاهی هم باید مورد توجه قرار گیرد. سالن یاس این کار را تا حدودی انجام می‌دهد که البته باید بیش از این‌ها در دوره‌های بعد به این جنبه یعنی جنبه نمایشگاهی توجه شود.»

معاون فرهنگي وقت وزير و رييس نمايشگاه هم چنين جملاتي گفت: «این بخش و بخش‌های مشابه در سال‌های آینده بیشتر مورد توجه خواهند بود و در مجموع، ارزیابی‌ از سالن یاس بسیار راضی‌کننده است.»

 

ياسي در آستانه خشكيدن

صحبت‌هاي وزير و معاون وي نشان مي‌داد كه سالن ياس از نظر مسئولان نمايشگاه طرحي «بجا و لازم» بوده و كه از نظر اجرا نيز «موفق» بوده است. طبيعتاً انتظار اين است كه چنين طرحي در سال‌هاي بعد هم –همانطور كه اين دو مسئول گفته بودند- اجرا شود اما خبرهايي كه اين روزها به گوش مي‌رسد حاكي از چيز ديگري است.

مسئولان نمايشگاه هنوز توضيح كافي درباره سرنوشت اين سالن در نمايشگاه سال جاري نداده‌اند و چيزي كه تا اينجا قطعي شده اين است كه مديريت اين بخش –اگر وجود داشته باشد- در اختيار مجمع ناشران انقلاب اسلامي نخواهد بود.

محسن پرويز كه روزگاري معاون وزير ارشاد بوده است و تجربه چندين دوره برگزاري نمايشگاه كتاب را دارد در اينباره به منانشرگفته است: «با عملکرد مناسب سالن یاس در سال پیش آبروی کارنامه نشر خریده شد، بعید می دانم بتوان جایگزین مناسب دیگری برای اداره آن در سالجاری پیدا کرد. درست نیست وقتی مجموعه ای طرح ریزی کرده و با بکارگیری توان و ظرفیت خود موفق عمل می کنند، بخواهیم در دوره های بعدی کار و طرح را از مجری آن بگیریم و به بهانه های مختلف مثلا استفاده از تجربیات بقیه، بدست دیگران بسپاریم. این رفتار به دور از اخلاق حرفه ای و زیر پا گذاشتن تجربیات گذشته است. آنجایی باید از تجربیات و گروهی جدید استفاده کنیم که رضایت حاصل نشده باشد اما این فرضیه درباره مدیریت سالن یاس در نمایشگاه سال پیش باطل است.»

معاون سابق امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: «سال گذشته سالن های دیگری هم در نمایشگاه راه اندازی شد اما زمانی که از آنها بازدید کردم، فاقد خلاقیت و نوآوری بود و فقط بودجه ای را صرف کرده بودند که استقبال خوبی هم از این سالن ها نشد. مناسب بود این بودجه را در راه های بهتری به کار ببندیم.»

سخنگوی انجمن قلم ایران خاطرنشان کرد: «خارج کردن اداره سالن یاس در سالجاری از دست مجموعه ای که به خوبی آن را مدیریت کرد، کار مطلوب، مثبت و صحیح نیست و به لحاظ مدیریتی یک نوع ضعف قلمداد می شود.»

سالن ياس مزيت خاص و مهمترين ويژگي بيست و پنجمين نمايشگاه كتاب تهران بود و حال بايد ديد مسئولان وزارت ارشاد همانطور كه تقريبا به همه فرمايشات رهبر انقلاب در اين سالن درباره كتاب و كتابخواني عمل نكردند، اين بخش را هم مورد بي‌توجهي قرار خواهند داد يا نه!