تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

به احترام كارگرداني كه هم دغدغه دارد هم فرم مي‏شناسد

تعداد بازدید : 1097
به احترام كارگرداني كه هم دغدغه دارد هم فرم مي‏شناسد

پر بيراه نيست كه اگر اين روزها به جاي جمله‌ي رايج «رسانه‌ي ملي بحران مخاطب دارد» جمله‌ي «مخاطب، بحران رسانه‌ي ملي دارد» را جايگزين كنيم؛ مخاطبي كه قلباً ترجيح مي‌دهد پاي برنامه‌هاي وطني بنشيند تا از تماشاي خاله‌زنك بازي‌هاي دربار عثماني و ديدن داستان‌هاي با طعم و بوي پاورقي‌هاي «ر. اعتمادي» خلاصي يابد، اما رسانه‌ي ملي قادر به جذبش نيست. رسانه‌اي كه از ترس منتقدان اصولگرايش، نه مي‌تواند مثل مجموعه‌هاي ساخت همسايه‌ي لائيكش تخديري باشد و با خيل دختركان وجيه‌المنظر كمرنازك بعد از صد و اندي قسمت حداكثر بگويد «خيانت كرد، خيانت كن»، و نه اينكه قادر است با خيل نويسندگاني كه بايد دقيقاً همان چيزهايي را كه خود تا گردن در آن گرفتارند را سانسور كنند تا محصولي قابل پخش از تلويزيون بنويسند، با پيچ تاريخي زمانه‌ي خود و مردم خود و انقلاب اين مردم قرابت پيدا كند. و در چنين شرايطي صداوسيما يا دچار «سعيد آقاخانيزم» مفرط مي‌شود يا گرفتار سريال‌هاي شعاري از جنس «بال‌‌هاي خيس» كه مثلاً قرار است حرف‌هايي از جنس زمانه‌ي خود با طعم و رنگ بوي هسته‌اي و ترور داشنمندان و قس علي هذا بزند!

 جالب‌تر آن است كه تجربه‌ي نوروزي همين رسانه‌ي ملي به خوبي نشان مي‌دهد كه با يك سريال «پايتخت» و با مجموعه‌اي از كاراكترها و تكه‌كلام‌ها كه تازگي خود را هم از حيث «سري دوم بودن» از دست داده‌اند و نيز بدون داشتن يك قصه‌ي متمركز پر تعليق هم مي‌شود از پس پاورقي‌هاي سريال‌نماي افندي‌هاي لائيك برآمد؛ چنان كه اربابان ماهواره مجبور مي‌شوند در ايام پخش «پايتخت» از فرط كسادي، يك هفته سريال تكراري پخش كنند و روي برنامه‌هاي خود برچسب بازپخش بزنند! و كيست كه علت اين توفيق «علي‌آبادي‌هاي كاميون سوار» را نداند؟ آيا جز قرابت با مردم و زمانه مي‌توان دليل ديگري هم يافت؟
 
البته كه اين قرابت را بايد در هنرمنداني جستجو كرد كه خود با مردم زمانه‌ي خويش معاصر و مجاورند؛ بدين معنا كه نه در آينده و گذشته‌ي موهوم قدم مي‌زنند و نه در كرانه‌هاي فكري غرب و شرق. هم رمز جذابيت را مي‌دانند و هم سر شعاري بودن را. از مجموع آنچه پروردگار آفريده، فقط دغدغه‌ را به ارث نبرده‌اند؛ كه فرم و قالب و هنر را هم مي‌شناسند. اگر از شهرستاني‌ها صحبت مي‌كنند، «شهرستان» تنها نوستالوژي‌شان نيست كه روزگاري محل زندگي‌شان بوده. اگر از پيشرفت‌هاي كشور و ترور دانشمندان هسته‌اي و انقلاب اسلامي مي‌نويسند، بابت شپش‌هاي ته جيبشان نيست، كه به عشق «خار در چشم و استخوان در گلو» براي انقلاب قلم مي‌زنند.
    
حالا اين روزها، در برهوت رسانه، چند روزي است كه آنتن رسانه‌ي ملي را به دستان نويسنده و كارگرداني سپرده‌اند كه هم دغدغه دارد و هم فرم مي‌شناسد تا براي مخاطبان نگون‌بخت بي‌رسانه از «پروانه»، عاشقانه‌هايش و انقلاب اسلامي بگويد؛ و اين دغدغه‌مندي مماس با زمانه و فرم‌شناسي البته تنها يك ادعا نيست؛ نشان به آن نشان كه هنوز شيريني طعم «ارمغان تاريكي» زير زبان مخاطبين رسانه‌ي ملي است.
 
 
«جليل سامان» با كارگرداني «ارمغان تاريكي» يك بار ثابت كرده كه هم حرف براي گفتن دارد و هم ظرف رسانه را براي گفن حرفش مي‌شناسد. ثابت كرده كه روزانه فلان دقيقه فيلم نمي‌گيرد كه فلان تومان سود كند. و از همين روست كه سريالي كه بايد براي دهه‌ي فجر به پخش برسد، فروردين سال بعد روي آنتن مي‌رود. و اگر هيچ نكرده بود جز ساختن همين «ارمغان تاريكي»، باز شايسته بود كه براي ديدن تحفه‌ي عاشقانه‌اش -سريال «پروانه»- اين بار هم وقت بگذاريم.
 
پس در زمانه‌اي كه رسانه‌ي ملي هر چه هست، بر خلاف «رهبر انقلاش» انقلابي نيست و در روزگاري كه مردم بي‌رسانه به ديدن عشق‌هاي وطني بيشتر از خيانت‌ افندي‌ها نيازمندند، همه‌ي بي‌رسانه‌ها را دعوت مي‌كنيم به ديدن يك «عاشقانه‌ي انقلابي» به نام «پروانه». شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 شب شبكه‌ي سوم سيما. به آن اميد كه شايد خاطره‌ي خوش «ارمغان تاريكي» تكرار شود. شايد...