تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

آیت‌الله خامنه‌ای: "درگذشت قيصر امين پور آرزوهائی را خاك كرد"

تعداد بازدید : 1493
آیت‌الله خامنه‌ای بعد از درگذشت قيصر امين پور فرمودند: "درگذشت او آرزوهائی را خاك كرد"

او و دوستانش نخستین رویشهای زیبا و مبارك انقلاب در عرصه‌ی شعر بودند و بخش مهمی از طراوت و جلوه‌ی این بوستان، مرهون ظهور و رشد آن عزیز و دیگر دوستان همراه اوست.

قیصر امین‌پور از شاعران بنام کشور که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقش بسزایی در شکل‌گیری شعر و ادبیات فارسی بعد از انقلاب داشت، در ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ در شهرستان گتوند در استان خوزستان به دنیا آمد. در سال ۵۷ در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد ولی پس از مدتی از این رشته انصراف داد؛ در سال ۱۳۶۳ بار دیگر اما در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با راهنمایی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد؛ که این آغازی بود بر زندگی شاعری که رهبر معظم انقلاب او را از "رویشهای زیبا و مبارك انقلاب در عرصه‌ی شعر" معرفی کردند.

براستی امین پور را می توان محصول تلاش فكری سالهای 57 و نسل دوم انقلاب دانست. او در سال 1357 زادگاهش را برای تحصیل در رشته دامپزشكی در دانشگاه تهران ترك كرد و پس از مدتی از این رشته انصراف داد و به رشته علوم اجتماعی نقل مكان كرد و باز هم این رشته را پس زد و در رشته موردعلاقه اش ادبیات سرانجام رفت؛ در همان سالها در شكل گیری حلقه هنری و اندیشه اسلامی در حوزه هنری همكاری داشت. گروهی كه بنیانگذاران جوان حوزه هنری نام گرفتند و بعد ترها چهره هایی چون سهیل محمودی، ساعد باقری، عبدالملكیان، كاكایی و علیرضا قزوه نیز به آنان پیوستند. البته هشت سال بعد یعنی در سال 1366 او به همراه بسیاری از هم دوره ای هایش، از حوزه هنری خارج شد و 2 سال بعد به كمك دوستانش دفتر شعر جوان را راه اندازی كرد.

امین پور در دهه های دوم و سوم زندگی اش شاعری انقلابی و جنگ زده می نماید و شعرهای دوران جنگش از نوادر ادبیات جنگ و پایداری آن سالهاست. اوخودش در پاسخ به این سؤال كه قضاوت شما در مورد شعر دفاع مقدس از ابتدا تا كنون چیست؟ می گوید: قضاوت به ویژه برای ادبیات و هنر دوره های خاص، بسیار دشوار است. منظور از دوره های خاص دوره هایی مانند مشروطیت، انقلاب، جنگ و دفاع مقدس است كه انگار شعر و ادبیات در این دوره ها وظیفه، كاركرد و رسالت و در نتیجه گویی تعریف دیگری پیدا می كند. بنابراین اگر بخواهیم با همان معیارهای آرمانی و همیشگی دوره های دیگر به سراغ این دوره ها برویم چه بسا كه دست خالی بر گردیم و گمان كنیم كه خبری از هنر و ادبیات نبوده است. در حالی كه در بررسی چنین دوره هایی بهتر است كه به جای نقد ایده آل به نقد رئال بیشتر بپردازیم. یعنی واقعگرایانه تر نگاه كنیم نه صرفاً آرمانی و ایده آل.

« قیصر» و اشعارش هر چه كه باشند، نمونه كامل زبان نسل دوم انقلاب است. نسلی كه از آرمان گرایی رفته رفته به واقع گرایی رخ پوشانده و همین واقع گرایی موجب نوشدن افكار و آرای آنها را داشته است. شاید به همین خاطر باشد كه اشعار دهه آخر عمر امین پوربیش از پیش مورد استقبال و اشتیاق نسل سوم انقلاب قرار گرفته است و آنها در كتابخانه های خود لااقل یكی از دیوان های او را در كتابخانه خود به غنیمت برده اند.

این ویژگی امین پور حتی تا جایی پیش رفت که رهبر معظم انقلاب در نشست های خود با شعرای بنام کشور همواره از وی به عنوان یک چهره برجسته شعر و ادبیات کشور نام می برند؛ رهبر معظم انقلاب در دیدار سال 87 خود با جمعی از شاعران پیشكسوت و جوان كشور در قسمتی از بیانات خودشان با یادی از قیصر امین پور بیان، داشتند: "اى كاش همين قدرى كه ما صحبت كرديم، دو سه تا از دوستان شعر می‌خواندند، بيشتر از شعرشان استفاده می‌كرديم. به هر حال من مجدداً از همه‌تان تشكر می‌كنم. ياد مرحوم قيصر امين‌پور كه حقيقتاً درگذشت امين‌پور ما را داغدار كرد، گرامى ميداريم. واقعاً به معناى حقيقى كلمه بعد از مرحوم حسينى، ما دلمان به امين‌پور خوش بود كه متاسفانه رفت؛ حالا بايد قدر شماها را بدانيم كه خداى نكرده شماها ما را تنها نگذاريد."

اما به جرات می توان گفت اوج ویژگی‌های این شاعر انقلابی و برجسته کشور در پیامی بود که رهبر انقلاب در پی درگذشت امین پور صادر کردند.

رهبر فرزانه انقلاب در قسمتی از این پیام که سال 86 صادر کردند با بیان اینکه " درگذشت او آرزوهائی را خاك كرد "، ابراز داشتند:

"با اندوه و دریغ، خبر تلخ درگذشت شاعر فرزانه‌ی انقلاب دكتر قیصر امین‌پور را دریافت كردم.
از دست دادن او برای اینجانب و برای همه‌ی اصحاب شعر و ادب، خسارت‌بار است. او شاعری خلاق و برجسته بود و همچنان به سمت قله‌های این هنر بزرگ پیش میرفت.

درگذشت او آرزوهائی را خاك كرد، ولی راه فتح قله‌ها را امید است دوستان و یاران نزدیك و شاگردان این عزیز، ادامه دهند. او و دوستانش نخستین رویشهای زیبا و مبارك انقلاب در عرصه‌ی شعر بودند و بخش مهمی از طراوت و جلوه‌ی این بوستان، مرهون ظهور و رشد آن عزیز و دیگر دوستان همراه اوست. خداوند پاداش خوبیهای او را امروز كه بیش از گذشته به آن نیازمند است، با كَرََم و فضل به او برگرداند و او را در آغوش رحمت و مغفرت خویش بگیرد. به خاندان و بازماندگان و دوستان و شاگردان آن عزیز صمیمانه تسلیت میگویم."